Wenecja – przewodnik po romantycznym mieście zalanym wodą. Zaplanuj idealny wyjazd

Sercem północnej części Włoch niezaprzeczalnie jest Wenecja. To miasto na wodzie z burzliwą historią, interesującymi tradycjami i masą obiektów, które koniecznie musisz zobaczyć. Zaplanuj swój wyjazd do Wenecji razem z nami! W artykule znajdziesz wszystko to, co musisz wiedzieć przed wyjazdem.

Wenecja zwiedzanie

Wenecja – przybliżamy historię miasta na wodzie

Historia Wenecji jest bardzo długa i złożona. Postaramy się jednak przedstawić ją w jak największym skrócie. Jej początki sięgają już połowy V wieku, kiedy to ludy uciekające przed barbarzyńcami osiedlili się na tamtejszych terenach. W VI wieku Wenecja stała się częścią Bizancjum, a po śmierci cesarza Justyniana I władza nad republiką przeszła w ręce doży. Przez kilkaset lat Wenecjanie walczyli z wrogami i dbali o trwałość narodu. Oficjalny początek istnienia Republiki Weneckiej datuje się na VIII wiek, kiedy to miasto zaczęło być coraz bardziej samodzielne. Następnie trafiło w ręce Imperium Karolińskiego, by w IX wieku ostatecznie się usamodzielnić.

Zobacz także: Cypr – co warto zobaczyć na tej greckiej wyspie?

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Wenecja rozwinęła się głównie przez handel, dzięki któremu jej ranga cały czas się zwiększała. Na przestrzeni wieków republika zamieszana była w wiele sporów i wojen, z którymi nieźle sobie radziła. Zwiększyła się jednak konkurencja na międzynarodowym rynku handlowym. Postawiono na rozwój kultury, a po rewolucji francuskiej władcą Wenecji został Napoleon Bonaparte. Wenecja stała się częścią Austrii, ale okres ten nie trwał zbyt długo. Po odzyskaniu niepodległości została włączona do Królestwa Włoskiego.

Gdzie leży Wenecja?

Wenecja znajduje się w północno-wschodniej części Włoch, nad Morzem Adriatyckim. Miasto jest położone na 118 wyspach, pomiędzy którymi znajdują się kanały wodne. Jest częścią Laguny Weneckiej.

Wenecja – atrakcje, które musisz zobaczyć!

Wenecja jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech. Wspaniałe położenie, pyszne jedzenie i setki lat tradycji i historii przyciągają ludzi z całego świata. Sami Włosi chętnie organizują tam swoje wyjazdy na weekend. Miasto w 1987 roku trafiło na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Poniżej zgromadziliśmy wszystkie atrakcje, które musisz zobaczyć w romantycznej Wenecji!

Bazylika św. Marka

Bazylika św. Marka to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny budynek w Wenecji. Znajduje się na placu św. Marka i jest poświęcona temu patronowi miasta. Robi wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Została wybudowana w XI wieku na miejscu wcześniejszej, spalonej świątyni. Na przestrzeni wieków ulegała wielu przemianom, by dziś zachwycać wyjątkową fasadą, kopułami czy złoconymi sklepieniami. Na przodzie świątyni znajduje się pięć portali, a każdy z nich ma własny tympanon z różnorodnymi mozaikami. W centralnej części fasady budynku widnieje złoty lew, a nad nim umieszczono posąg św. Marka.

Wewnątrz bazyliki św. Marka największe wrażenie robią pozłacane sklepienia. Znajdują się na nich mozaiki, a ze ścianami bocznymi i podłogą łączą je wykonane z marmuru kolumny. W bazylice obejrzeć można Złoty Ołtarz, czyli zabytek ozdobiony m.in. rubinami czy szafirami. Świątynia wewnątrz opływa bogactwem i zachwyca dbałością o każdy szczegół. Warto zwrócić uwagę jeszcze na dwie ambony czy ikonę Madonny Nikopea.

Zobacz także: Gibraltar – zwiedzanie brytyjskiej ziemi na Półwyspie Iberyjskim

Dzwonnica św. Marka w Wenecji

Obok bazyliki św. Marka znajduje się wysoka na prawie 100 metrów dzwonnica, co czyni ją najwyższym punktem w całej Wenecji. Prace nad konstrukcją rozpoczęły się w IX wieku i zakończyły w XII wieku. Wieża co chwilę potrzebowała jednak renowacji, ponieważ często ulegała zniszczeniom. Zwykle atakowały ją pożary. Na skutek uderzenia pioruna w XVIII wieku dzwonnica się zawaliła. Doszło do tego na początku wieku XX, bo przez lata nie została należycie naprawiona. Szybko ją jednak odbudowano na wzór oryginału. Dziś górna część dzwonnicy służy jako punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę całego miasta. W budowli znajduje się aż 5 dzwonów.

Plac św. Marka

Jeśli jesteś ciekawy, jakie jest najbardziej zatłoczone miejsce w Wenecji, prawdopodobnie znajdziesz je na placu św. Marka. Największy plac miasta otoczony bazyliką czy pałacem dożów stanowi centrum spotkań turystów i miejsce odbywania ważnych wydarzeń. Powstał w IX wieku, ale obecny rozmiar i kształt osiągnął w XII wieku. Wokół niego znajdują się arkady, pod którymi można znaleźć kawiarnie czy restauracje należące do najdroższych w Wenecji. Plac św. Marka nierzadko pokrywa woda, która regularnie wdziera się do miasta. Poza tym obok znajduje się Piazzetta San Marco, skąd roztacza się imponujący widok na morze i przystań z gondolami. Znajdują się tam dwie wolnostojące kolumny z lwem św. Marka i św. Teodorem.

Most Westchnień i jego historia

Most Westchnień to jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Wenecji. Łączy on ze sobą pałac dożów z budynkiem starego więzienia. Jego nazwa wywodzi się od tego, że właśnie tamtędy przechodzili do cel skazani w pałacu dożów więźniowie. Na moście mogli przystanąć, ostatni raz spojrzeć na Wenecję przez okna i westchnąć przed odbyciem wyroku. Most powstał w XVII wieku, jest biały i bogato zdobiony. Ma zaokrąglony kształt i niewielkie okna. W środku znajdują się dwa wąskie korytarze.

Most można zobaczyć od wewnątrz podczas zwiedzania pałacu dożów. Z obiektem związane są legendy dotyczące zakochanych. Jeśli para uda się na rejs gondolą i pocałuje się podczas przepływania pod Mostem Westchnień, będzie ze sobą już na zawsze i szybko weźmie ślub. Zwłaszcza jeśli pocałunek odbędzie się o zachodzie słońca. Oczywiście takie historie należy przyjmować z przymrużeniem oka, jednak jest to doskonały sposób na randkę w Wenecji.

Most Rialto

Most Rialto znajduje się nad Canal Grande i ma prawie 50 metrów długości. W miejscu tym pierwszy most pojawił się już w XII wieku. Do XVI wieku, kiedy wybudowano obecny most, konstrukcje poprzednich ulegały wielokrotnie zawaleniu. Budowano tam mosty drewniane, które nie wytrzymywały tamtejszych warunków. Most Rialto jest wykonany z kamienia, a dodatkowo podtrzymują go drewniane belki. Szerokość mostu to 22 metry. Można po nim przejść po schodach. Warto przystanąć chociaż na chwilę na najwyższym punkcie mostu, który wznosi się na ponad 7 metrów, i cieszyć oczy wyjątkowym widokiem.

Pałac Dożów

Wycieczka do Wenecji właściwie się nie liczy, jeśli nie dotrzesz na plac św. Marka, przy którym znajduje się pałac dożów. Dożowie byli elekcyjnymi władcami Wenecji, którzy urzędowowali w majestatycznym budynku. Historia obiektu sięga jeszcze IX wieku, kiedy w tym miejscu znajdował się obiekt obronny. Wskutek jego zniszczenia około 200 lat później powstał tam budynek, który na przestrzeni wieków ulegał wielokrotnym przebudowom i zmianom, by w końcu stać się pałacem, jaki można zwiedzać dziś. Dolne części budynku charakteryzują się zdobionymi arkadami, ponad którymi zobaczyć można wzory tworzone z kamienia w dwóch kolorach. Do pałacu można wejść, a wewnątrz znajdują się m.in. eksponaty z czasów panowania dożów.

Spacer wzdłuż Riva degli Schiavoni

Wąskie, kręte uliczki Wenecji sprawiają, że jest to miasto idealne dla wszystkich miłośników spacerowania. Choć niemal każdy zakątek zachwyca unikatowym klimatem i widokami, to na przechadzkę szczególnie poleca się Riva degli Schiavoni. To deptak tuż przy morzu, nieopodal pałacu dożów. Dawniej to właśnie tam odbywały się wymiany handlowe i organizowane były markety uliczne. Okoliczne zabytki prawdopodobnie sprawią, że i tak znajdziesz się w tym miejscu, więc nie zapomnij, by przejść się właśnie po Riva degli Schiavoni.

Widok z Ponte dell’Accademia

Wenecja – mosty są jednym z symboli tego miasta na wodzie. Do grona najpopularniejszych należy wykonany z drewna i żelaza Ponte dell’Accademia. Powstał w XX wieku i tak samo jak Rialto znajduje się nad Canal Grande. Ma niemal 50 metrów długości i stanowi idealne miejsce na zrobienie pamiątkowego zdjęcia z Wenecji. Roztacza się z niego wspaniały widok na główny kanał miasta i okoliczne, kolorowe budynki.

Zachwyć się Wenecją z tarasu widokowego Fondaco dei Tedeschi

Fondaco dei Tedeschi to XIII-wieczny budynek zlokalizowany tuż przy Canal Grande. Przez setki lat jego funkcja kilka razy się zmieniała. Obiekt był np. pocztą, a dziś działa w nim dom towarowy z wysokiej jakości sklepami. Na najwyższym piętrze można wejść na taras widokowy, z którego rozpościera się panoramiczny widok na miasto. Wejście warto zarezerwować wcześniej na stronie internetowej.

Biblioteka Acqua Alta

Pojęcie Acqua Alta oznacza wysoką wodę, która regularnie zalewa uliczki Wenecji. W mieście znajduje się również słynna księgarnia o takiej nazwie. Dlaczego nazwano miejsce właśnie tak? Gdy woda wdziera się do miasta, przedostaje się także do wnętrz księgarni. W celu zabezpieczenia znajdujących się w środku książek są one umieszczone w nietypowych miejscach. Leżą m.in. w gondoli czy wannie. Całe stosy publikacji w różnych językach sprawią, że z każdy z pewnością znajdzie tam tytuł dla siebie. Ze zniszczonych książek w księgarni utworzono nawet schody. Podczas wizyty z pewnością spotkasz mieszkające tam koty.

Bazylika Santa Maria della Salute

Kolejna atrakcja na naszej liście została wybudowana w podzięce dla Matki Boskiej. Mieszkańcy modlili się do niej o zatrzymanie epidemii dżumy, więc gdy ta się skończyła, zaczęto prace nad bazyliką Santa Maria della Salute. Był to XVII wiek. Świątynia znajduje się przy Canal Grande, a jej cechami charakterystycznymi są ogromna kopuła i bogate, barokowe zdobienia. Choć robi ogromne wrażenie już z zewnątrz i widać ją z daleka, zdecydowanie warto odwiedzić jej zakamarki wewnątrz. Można tam zobaczyć m.in. dzieła Tycjana i Tintoretta, liczne rzeźby czy wzorzystą, kamienną posadzkę. Bazylika ma 6 kaplic.

Urokliwa klatka schodowa – Scala Contarini del Bovolo

Wenecja – zabytki to nie tylko okazałe świątynie czy ogromne mosty, ale też niewielkie, urokliwe akcenty. Jednym z nich jest klatka schodowa Scala Contarini del Bovolo. Znajduje się przy pałacu rodziny Contarini i żeby do niej trafić, trzeba się nieco postarać. Kręta klatka schodowa powstała w XV wieku i znajduje się w zaułku na trasie od bazyliki św. Marka do Palazzo Grassi. Na szczycie ażurowej klatki schodowej znajduje się punkt widokowy, do którego trzeba wejść po kilkudziesięciu stopniach, a wstęp jest płatny. Bilet można kupić w kasie na dole budynku.

Ogrody Biennale

A gdyby tak na chwilę opuścić teren zabudowanego miasta i udać się do pełnego zieleni ogrodu? W Wenecji jest to możliwe! Ogrody Biennale powstały z inicjatywy Napoleona Bonapartego i są podzielone na 30 pawilonów, z których każdy reprezentuje inny kraj. Znajduje się tam także pawilon polski. Ogrody są położone w niedalekiej odległości od bazyliki św. Marka, więc łatwo do nich dotrzeć. Można tam poczuć zupełnie inny klimat Wenecji. Ogrody Biennale są miejscem festiwalu sztuki, a celem znajdujących się tam pawilonów jest właśnie promocja sztuki czy architektury danych państw.

Arsenał wenecki

Za czasów Republiki Weneckiej na terenie arsenału produkowano m.in. statki czy broń. Prace nad nim rozpoczęły się w XII wieku. Z biegiem lat był mnóstwo razy przebudowywany. Cały kompleks zajmuje ponad 40 hektarów. Choć nie można zwiedzać wnętrz i terenu arsenału, warto go zobaczyć chociaż z zewnątrz. To bardzo istotny w historii Wenecji obiekt, a na dodatek nawet z daleka wygląda niezwykle imponująco. Niekiedy organizuje się tam eventy, podczas których można wejść do środka. Arsenał stanowił inspiracje Dantego do napisania słynnej Boskiej komedii.

Uliczka Fondamenta Sant’Anna

Spacery brzegiem kanałów to idealny sposób na odkrywanie Wenecji. Szczególnie warto udać się na uliczkę Fondamenta Sant’Anna. Miejsce to stanowi świetną scenografię do pamiątkowych fotografii z Wenecji. Podczas spaceru po Fondamenta Sant’Anna czekają na Ciebie wyjątkowe widoki, m.in. na bazylikę Santa Maria della Salute. Niewielkie mosty, bliskość wody i barwy budynków po obu stronach drogi z pewnością chwycą Cię za serce!

Laguna Wenecka

Laguna Wenecka to nie tylko Wenecja, ale także ogromny obszar innych wysp położonych na Morzu Adriatyckim. Do najpopularniejszych należą: Burano, Murano, Torcello i Lido. Poniżej omawiamy pokrótce każdą z nich i podpowiadamy, jak się tam dostać z Wenecji.

Rejs na Burano

Burano to wyspa słynąca z kolorów, znajdująca się 7 kilometrów od Wenecji, do której bardzo łatwo dostać się z miasta na wodzie. Wystarczy wyruszyć tramwajem wodnym z przystanku Fondamente Nove. Na Burano znajdują się budynki w różnorodnych i intensywnych kolorach. W przeszłości miały one pomagać wracającym w nocy z połowów wędkarzom w odnalezieniu własnych domów. Intensywne barwy wybijały się z pokrywającej często tamtejsze tereny mgły. Na wyspie warto odwiedzić kościoły oraz muzeum poświęcone tamtejszemu koronkarstwu, ponieważ z tego rzemiosła słynie Burano. Koronki były tam szczególnie popularne w XVI wieku. Poza tym jest to idealne miejsce na spacer i raj dla fotografów, szczególnie ze względu na kolorowe budynki.

Rejs na Murano

Murano składa się z 7 niewielkich wysp i słynie z wytwarzanego tam szkła. Często wycieczki na Burano i Murano są ze sobą połączone, ponieważ Murano znajduje się właściwie po drodze z Wenecji na Burano. Można dostać się tam tramwajem wodnym vaporetto. Wenecja i Murano są dość podobne, a punktem koniecznym do odwiedzenia na Murano jest muzeum szkła. Znajdują się tam przeróżne wyroby sprzed lat i nie tylko. Na Murano można także spotkać nieco kolorowych budynków, jednak nie jest to aż tak spektakularne, jak na Burano. Warto zobaczyć bazylikę Santi Maria e Donato w stylu romańskim.

Wyspa Torcello

Za pomocą vaporetto można przypłynąć także na niewielką wyspę Torcello, na której mieszka kilkanaście osób. Różni się ona od poprzednich propozycji i nie jest zbyt popularna wśród turystów. Najważniejszym zabytkiem jest tam bazylika Santa Maria Assunta oraz pobliska dzwonnica. Wyspa emanuje spokojem, ale co ciekawe, znajduje się tam most Ponte del Diavolo. Legenda głosi, że stworzył go diabeł, co tłumaczy jego nazwę.

Wyspa Lido i plaża

Znajdująca się niedaleko Wenecji wyspa Lido to zupełnie inna odsłona Laguny Weneckiej. Słynie z piaszczystych plaż, luksusowych hoteli i znanego na całym świecie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Każdego roku przyciąga zatem nie tylko turystów, ale też największe gwiazdy kina prosto z Hollywood. Gwiazdy chętnie wybierają tę część laguny na wakacyjny pobyt.

Muzea w Wenecji

Wenecja, Włochy – miejsce to poza całym mnóstwem zabytków architektonicznych i kulturowych ma także szeroką bazę muzealną. Wśród nich znajdują się zarówno takie dotyczące historii miasta, jak i takie gromadzące dzieła sztuki nowoczesnej. Różnorodność bazy muzealnej pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Poniżej kilka najlepszych muzeów w Wenecji!

Kolekcja Peggy Guggenheim

Peggy Guggenheim to kobieta, za której sprawą powstało najbardziej znane w Wenecji muzeum sztuki nowoczesnej. Urodzona w Nowym Jorku kolekcjonerka sztuki zamieszkała w mieście na wodzie w latach 40. XX wieku. Jej własnością stał się okazały budynek przy Canal Grande, Palazzo Venier dei Leoni, w którym dziś mieści się muzeum. Wśród eksponatów zgromadzonych przez Guggenheim znajdują się dzieła wybitnych artystów, takich jak m.in.: Pablo Picasso, Salvador Dali, Piet Mondrian czy Marcel Duchamp. Poza tym w muzeum zgromadzono także obrazy innych kolekcjonerów sztuki, dzięki czemu kolekcja jest niezwykle cenna i różnorodna. Ogromną zaletą i dodatkową atrakcją muzeum Palazzo Venier dei Leoni jest wychodzący na Canal Grande taras. Rozpościera się z niego wspaniały widok na Wenecję.

Casa dei Tre-Oci

Casa dei Tre Oci to XX-wieczny pałac, w którym funkcjonuje muzeum poświęcone głównie fotografii. Artysta Mario de Maria zaprojektował go na cześć swojej zmarłej córki. Budynek był domem malarza i jego rodziny, a następnie działał w nim jego syn z żoną. Pałac zaczęli odwiedzać ludzie sztuki i kultury, a w 2012 roku otwarto w nim muzeum. Można tam obejrzeć fotografie autorstwa członków rodziny de Maria i nie tylko. Poza tym część budynku jest wyposażona w autentyczne sprzęty i meble rodziny.

Palazzo Grassi

Wenecja – muzeum w Palazzo Grassi to kolejny obiekt gromadzący dzieła sztuki współczesnej. Jego właścicielem jest słynące ze swojej miłości do sztuki milioner François Pinault. Dawniej XVIII-wieczny budynek przy Canal Grande należał do koncernu FIAT. Na początku XXI wieku planowano tam otwarcie kasyna, jednak gdy obiekt trafił w ręce Pinaulta, powstała tam galeria sztuki. Odbywają się tam także różnego rodzaju eventy – spotkania, konferencje czy występy. François Pinault zgromadził łącznie ponad 10 tysięcy dzieł. Nie wszystkie z nich są jednak prezentowane w Wenecji.

Gallerie dell’Accademia

Gallerie dell’Accademia to miejsce dla miłośników sztuki dawnej. W murach muzeum można oglądać dzieła tworzone od XIV do XVIII wieku. Powstało ono w XIX wieku, by gromadzić dzieła, które wcześniej Akademia Malarzy i Rzeźbiarzy kolekcjonowała, by kształcić nowe pokolenia artystów. W zbiorach znalazła się także sztuka z likwidowanych za czasów Napoleona kościołów. W Gallerie dell’Accademia można podziwiać dzieła takich artystów jak: Tycjan, Leonardo da Vinci, Lorenzo Lotto, Francesco Guardi, Canaletto czy Giovanni Bellini.

Muzeum Correr

Muzeum Correr można odwiedzić przy okazji zwiedzania placu św. Marka i pobliskich zabytków. To dobre miejsce na to, by zgłębić swoją wiedzę na temat historii miasta, której obiekt jest poświęcony. Muzeum powstało w XIX wieku, a jego nazwa pochodzi od weneckiego kolekcjonera sztuki Teodoro Correra. To właśnie jego zbiory zapoczątkowały dzieje muzeum. Dziś można tam oglądać całą masę dokumentów, map czy obrazów związanych z wielowiekowymi dziejami Wenecji. Wnętrza muzeum podzielone są na kilka osobnych kolekcji. W neoklasycystycznych pomieszczeniach znajdują się m.in. dzieła Antonio Canovy. Poza tym funkcjonują tam apartamenty cesarskie czy sala Procuratie Nuove. Całe drugie piętro poświęcone jest dziełom sztuki.

Karnawał w Wenecji

Włochy – atrakcje tego kraju można byłoby wymieniać w nieskończoność. Każdy zakątek słonecznej Italii zachwyca na swój sposób i przyciąga podróżnych z całego świata unikatowym charakterem. Wenecja poza nietuzinkowym położeniem, długą i ciekawą historią, a także wspaniałymi zabytkami, słynie jeszcze z kultywowanej od wieków tradycji, czyli karnawału.

Karnawał w Wenecji to coroczna impreza organizowana tuż przed Wielkim Postem. Najprawdopodobniej pierwszy karnawał odbył się już w XII wieku, ale to dopiero w średniowieczu zabawa ta zyskała tak dużą popularność i na stałe wpisała się w tradycję nie tylko Wenecji, ale i całych Włoch. Z karnawałem kojarzą się oczywiście strojne maski, które przez wieki wykonywali Wenecjanie właśnie z okazji tych zabaw. W XVIII wieku na jakiś czas karnawał został zabroniony, jednak tradycja z nim związana była na tyle silna, że przetrwała do dziś. Odrodziła się całkowicie pod koniec XX wieku i od tamtej pory rozwija się w najlepsze.

Każdego roku podczas karnawału organizowany jest konkurs na najpiękniejszą maskę czy słynny lot anioła. W konkursie na najpiękniejszą maskę biorą udział dzieła wykonywane ręcznie przez światowej klasy artystów. Maski najczęściej robi się ze skóry, gipsu czy porcelany. Ozdabiane kamieniami czy piórami doskonale łączą się z dostojnymi kreacjami biorących udział w wydarzeniu uczestników. Lot Anioła to natomiast tradycja polegająca na tym, że osoba w przebraniu niebiańskiej istoty zjeżdża po linie nad placem św. Marka.

To Ci pomoże podróżować po Wenecji?

Wenecja – wycieczka z Polski do miasta na wodzie jest możliwa na kilka sposobów. Pierwszy z nich to dojazd samochodem, a drugi, najszybszy i najwygodniejszy – lot samolotem. Lotnisko Wenecja jest połączone lotami bezpośrednimi z Polską z Wrocławia, Katowic, Warszawy, Nowego Dworu Mazowieckiego, Poznania, Gdańska, Rzeszowa czy Krakowa. Niemal z każdego miejsca w Polsce można zatem dość szybko dostać się do wybranego portu lotniczego. Pamiętaj, że stara część miasta, czyli ta, w której znajdują się wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje, jest wyłączona z ruchu samochodowego. Auta muszą zostać na parkingu jeszcze przed samą Wenecją albo przy placu Piazzale Roma. Trzeba pamiętać także o tym, że im bliżej Wenecji, tym droższy będzie postój.

W Wenecji działają dwa lotniska – Wenecja Marco Polo i Treviso. Można z nich dostać się do centrum miasta np. autobusem czy vaporetto. Wenecja lotnisko to nie jedyna opcja dotarcia do Wenecji drogą lotniczą. Można też przylecieć np. do Bolonii czy Mediolanu i dotrzeć do miasta pociągiem. Podczas podróży do Wenecji tym sposobem warto odwiedzić także wspomniane miasta czy okoliczną Padwę i Weronę. Wszystkie te miejscowości są ze sobą doskonale skomunikowane.

Przemieszczenie się po Wenecji jest możliwe na dwa sposoby – pieszo oraz drogą wodną. Aby jak najlepiej poznać miasto i jego zakątki, najlepiej jest sporo spacerować. Jeśli natomiast konieczne jest pokonanie większej odległości, można skorzystać z tramwajów wodnych lub gondoli. Gondola Wenecja czy vaporetto to nie tylko sposób na poruszanie się po mieście, ale także atrakcja.

Co musisz zjeść w Wenecji? – Lokalne dania

Polacy uwielbiają włoską kuchnię. Kocha ją właściwie cały świat. Pasty i pizze podbijają kubki smakowe ludzi wszelkich narodowości i występują pod niezliczoną ilością wariantów. Poszczególne regiony Italii charakteryzują się także własnymi daniami, które najlepiej smakują jedzone właśnie na miejscu. W przypadku Wenecji takim daniem są np. serwowane zwykle jako przystawka kanapki cicchetti. Małe kromki z pastami, wędlinami, oliwkami czy nawet jajkami zwykle podaje się przed daniem głównym. Najczęściej występują w towarzystwie kieliszka wina.

Sporą popularnością cieszy się także pasta z dorsza nazywana baccalà mantecato. Kultowym daniem w Wenecji okazuje się moleche, czyli niewielkie kraby smażone w całości. Charakteryzują się chrupiącą skorupką i miękkim, soczystym mięsem. W tradycyjnej, weneckiej kuchni często pojawia się wątróbka. Fegato alla veneziana to wątróbka duszona z cebulą i winem, którą podaje się z różnymi dodatkami. Jako ciekawostkę warto spróbować dań z dodatkiem tuszu z mątwy, który sprawia, że potrawa nabiera czarnego koloru. W restauracjach spotkasz m.in. risotto czy makarony z tym charakterystycznym dodatkiem.

Po przystawce i daniu głównym czas na deser i drinka. Koniecznie spróbuj fritole, czyli niewielkich pączków smażonych na głębokim tłuszczu. Występują pod wieloma postaciami – nadziane kremami o różnych smakach czy rodzynkami. Podczas podróży do Włoch nie można także pominąć skosztowania tiramisu – niezależnie od regionu! Jeśli chodzi o drinki, na pełnoletnich turystów czeka bellini oraz Aperol Spritz. Bellini to puree z brzoskwini z dodatkiem prosecco, a Aperol Spritz to połączenie prosecco, wody gazowanej i aperitifu Aperol. Początek historii obu drinków związany jest z Wenecją.

Ciekawostki o Wenecji

Przed wyjazdem do Wenecji warto zapoznać się z informacjami na temat miasta i choć trochę poznać jego historię. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na temat najsłynniejszego miasta na wodzie.

  • Wenecja około 2100 roku może całkowicie zostać zalana wodą;
  • W Wenecji nie można jeździć rowerem;
  • Cena rejsu gondolą ustalana jest przez miasto i w dzień wynosi 80 euro, a po zmroku 100 euro;
  • W mieście jest ponad 400 mostów;
  • Caffè Florian, czyli kawiarnia na placu św. Marka, to najstarsza kawiarnia we Włoszech;
  • W Wenecji pracuje ponad 400 gondolierów, a wśród nich jest jeden Polak;
  • W Wenecji urodzili się: Marco Polo, Antonio Vivaldi czy Giacomo Casanova;
  • Wenecja ma swój klub piłkarski – Venezia FC.

Jeśli chcesz zobaczyć miasto na wodzie, przepłynąć się gondolą, czy przejść przez zabytkowy, wielowiekowy most – Wenecja to miasto dla Ciebie. Usytuowana na 118 wyspach kraina zakochanych sprawdzi się zarówno na romantyczny wyjazd we dwoje, jak i city break z rodziną. Możesz być pewny, że w Wenecji nie będziesz się nudzić. To miasto pełne atrakcji, pysznego jedzenia i zapierających dech w piersiach widoków.