Najlepsze muzea w Madrycie – najważniejsze informacje dla zwiedzających

Madryt zwiedzanie

Madryt to najlepsze miejsce do odkrywania hiszpańskiej spuścizny ukrytej w dziełach sztuki i zbiorach archeologicznych, czekających w wielu muzeach. Szczególnie zachęca do tego filozofia wielu miejsc kultury i sztuki, oferująca zwiedzanie swoich filii bezpłatnie, w wyznaczonych dniach i godzinach. Nawet jeśli nie jesteś fanem muzeów, żal byłoby nie zobaczyć największych prekolumbijskich zbiorów, arcydzieł hiszpańskiego malarstwa i wielu innych za darmo. Sprawdź, jakie miejsca odwiedzisz bezpłatnie!

Darmowe wejścia do muzeów w Madrycie

Madryt to miejsce niezwykle przyjazne turystom, ze względu na ilość i dostępność atrakcji. Wiele miejsc możesz odwiedzić bezpłatnie, poznając kulturę i historię Hiszpanii. Płatne muzea to przyjemny dodatek, co nie zmienia faktu, że bez nich będziesz równie usatysfakcjonowany zwiedzaniem.

Aby wejść do madryckich muzeów bezpłatnie, warto wiedzieć, w jakie dni i w jakich godzinach są przewidziane do właśnie takich odwiedzin.

Trójkąt Sztuki w Madrycie

Mianem Trójkąta Sztuki określa się trzy najważniejsze madryckie muzea: Muzeum Prado, Centrum Sztuki Królowej Zofii oraz Muzeum Thyssen – Bornemisza. Wszystkie placówki znajdują się w pobliżu parku Retiro, dzięki czemu łatwo je znajdziesz i niczego nie pominiesz.

Muzeum Prado

Museo Nacional del Prado, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych muzeów na świecie, które bazuje na kolekcjach i zbiorach królów hiszpańskich gromadzonych od XVI wieku. W 2017 roku kolekcja obejmowała około 35 tysięcy obiektów muzealnych, z czego ponad 8 tys. obrazów, prawie 10 tys. rycin, niecałe 1000 rzeźb. Innymi eksponatami są medale i monety, zbroje, fotografie (około 15 tys.) i mapy. Kolekcja jest niesymetryczna, większość eksponatów jest ściśle związanych ze sztuką i artystami hiszpańskimi. Wynika to z faktu,że muzeum powstało z królewskich kolekcji, stąd zbiory oddają monarsze upodabnia i podejmowane sojusze, co miało wpływ na rozrastające się zbiory. Aby wejść do muzeum bezpłatnie, udaj się do Prado od poniedziałku do soboty między 18:00 a 20:00; w niedzielę – 17:00-19:00.

Zobacz także: Wycieczka do Pizy, czyli włoski weekend we dwoje

Centrum Sztuki Królowej Zofii

Kolejnym miejscem, którego nie można pominąć jest Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Wejść warto tam z wielu powodów, chociażby, aby zobaczyć słynną ”  Guernice” Pabla Picassa, dzieła Salvadora Dali i rzeźby Joana Miró. Muzeum jest poświęcone głównie sztuce hiszpańskiej, z okresu XX wieku. Jest to jedno z największych muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej, którego zbiory możesz obejrzeć za darmo w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i soboty w godzinach 19:00-21:00 i niedziele – 13:30-19:00.

Muzeum Thyssen – Bornemisza

Madryckie muzeum sztuki to potężna kolekcja prywatnych zbiorów, która jest swoistym uzupełnieniem dwóch poprzednich muzeów. Kolekcja obejmuje zbiory barona Heinricha Thyssena-Bornemiszy i jego syna. Znajdziesz obrazy takich artystów jak Tycjan, Francisca Goi, Vincenta van Gogha czy Camille’a Pissara. Dzieła epokowych malarzy możesz obejrzeć za darmo w poniedziałki od 12:0 do 16:00.

Inne madryckie muzea, którym warto poświęcić czas

Największe miasto Hiszpanii jest rajem dla osób, które czas wolny najchętniej spędzają, spacerując po muzeach, oglądając wystawy, zabytki i dzieła sztuki. Poza dziedzictwem kulturowym, jakie skrywają najsławniejsze muzea Madrytu, możesz też trafić do miejsc związanych z np. nauką i jedzeniem. Zwiedzane od razu przybiera inny ton, mniej pompatyczny i poważny, potrafiący zainteresować nawet najbardziej opornych.

Zobacz także: Zadar – chorwacka stolica zachodów słońca

Muzeum Archeologiczne

Podczas odwiedzin w Narodowym Muzeum Archeologicznym odbędziesz podróż do świata historii i przeszłości w bardzo przystępny i nowoczesny sposób. Museo Arqueológico Nacional powstało pod koniec XIX wieku, miało być miejscem, w którym zostaną zebrane eksponaty i zabytki rozsiane po kolekcjach prywatnych, mniejszych wystawach i instytucjach naukowych. Eksponaty obejmują znaleziska archeologiczne, etnograficzne, numizmaty oraz dzieła stuki zdobniczej. Wchodząc na wystawę stałą, doświadczysz podróży historycznej obejmującej dzieje Hiszpanii od prehistorii aż po XIX wiek. Pośród ekspozycji znajdują się takie elementy jak egipskie mumie i sarkofagi, biblioteka specjalizująca się w dziełach z zakresu sztuki, popiersie Damy z Elche i wiele innych. Aby zobaczyć wystawy bezpłatnie, udaj się do muzeum w sobotę po godzinie 14 i niedzielę. W pozostałe dni za wejście zapłacisz 3 euro.

Muzeum Cerralbo

Muzeum mieści się w pałacyku rodziny Cerralbo, budowany w latach 1883-1893. Arystokracka posiadłość pozwoli Ci się przenieść w przeszłość i zobaczyć jak wyglądało życie wyższych sfer. Poza zachowanymi elementami z życia codziennego i wystrojem kolekcja muzealna składa się z prywatnych eksponatów zebranych przez Enrique de Aguilera y Gamboa, 17 markiza Cerralbo. Po śmierci hiszpańskiego polityka i historyka w 1922 roku zgodnie z testamentem większość elementów kolekcji trafiła do Narodowego Muzeum Archeologicznego, a pozostała część wraz z dworkiem została przekazana państwu. Muzeum otwarto w 1944 roku; od tamtego momentu w budynku możesz podziwiać zebrane antyki, działa sztuki malarskiej i eksponaty archeologiczne. Bezpłatne wejście do Muzeum Cerralbo jest dostępne w czwartki (17.00-20.00), soboty (14.00-20.00) i niedziele.

Muzeum Sorolla

Muzeum jest poświęcone hiszpańskiemu malarzowi impresjonistycznym, Joaquínowi Sorolla. Artysta pochodzący z Walencji zyskał tytuł jednego z najbardziej płodnych twórców hiszpańskich; pozostawił po sobie ponad 2200 dzieł malarskich. Fani sztuki impresjonistycznej nie mogą przegapić tego miejsca, będzie równie odpowiednie dla osób, które chcą zobaczyć dużo rzeczy w krótkim czasie. Inicjatorem muzeum była wdowa po zmarłym Sorolli. Budynkiem, w którym dzisiaj zostały zgromadzone jego dzieła, aby turyści mogli je oglądać, jest dom i warsztat artysty, będący niewielkim pałacykiem, skrytym pomiędzy drzewami i otoczony ogrodem. Wstęp wolny do muzeum jest możliwy w soboty w godzinach 14.00-20.00 i niedziele 10.00-15.00.

Muzeum Szynki

Muzeum poza nazwą, charakterystyką i tematem wystawy zachęca turystów do wizyty zapachami i smakami, które czekają na wielbicieli masarskich, hiszpańskich wyrobów. Muzeum należy do sieci restauracji, specjalizujących się w produkcji szynek, szczególnie Jamón serrano, która jest tradycyjną, podsuszaną, surową, hiszpańską szynką. W menu poza narodowym specjałem możesz także spróbować innych wędlin, serów, kiełbas, a także dań, w których składnikami są wyroby masarskie muzeum. Poza zjedzeniem czegoś na miejscu, te wyroby, które najbardziej skradną Twoje serce, możesz zakupić i zabrać, aby po powrocie do domu, móc powrócić do Madrytu za pomocą zmysłów smaku i węchu.

Muzeum Ameryki

Museo de America w swoich zbiorach stara się przedstawić historie i kulturę obu Ameryk, ze szczególnym naciskiem na czasy prekolumbijskie. Jest uznawane za najbogatsze europejskie muzeum dotykające tego tematu. Zbiory muzealne obejmują przedmioty przywiezione do Hiszpanii jeszcze za czasów Krzysztofa Kolumba oaz konkwistadorów. W skład ekspozycji wchodzą także wykopaliska z terenów Peru i Meksyku (XVIII w.), kolekcja złotych przedmiotów pochodzących z kultury Quimbaya. Wystawy prezentują historie kontynentów do czasów współczesnych, w sumie masz szanse zobaczyć tutaj prawie 10 tys. eksponatów. Darmowe wejście i zobaczenie ekspozycji jest możliwe w niedziele w godzinach 10.00-15.00.

Muzeum Lázaro Galdiano

Museo Lázaro Galdiano w Madrycie to państwowe muzeum sztuki, w którym masz okazje podziwiać dzieła malarstwa, rzeźby, rysunku i rzemiosła artystycznego. Blisko 13 tys. eksponatów zostało zebranych przez José Lázaro Galdiano, hiszpańskiego finansistę, który zapisał swoje zbiory państwu hiszpańskiemu w spadku. Poza kolekcją w ręce państwa trafiła jego rezydencja i biblioteka, w której znajduje się około 20 tys. woluminów. W muzeum możesz zobaczyć dzieła takich artystów jak Diego Velázquez, Albrecht Dürer, Rembrandt, Antoon van Dyck, Hieronim Bosch, Francisco Goya, Pieter Brueghel młodszy. Wśród eksponatów znajdują się także przedmioty wykonane ze złota i drewna, brązu, kryształy górskie, kamienie jubilerskie czy średniowieczne witraże. Aby zobaczyć eksponaty bezpłatnie, udaj się do muzeum od wtorku do soboty (15:30-16:30) i niedzielę (14:00-15:00).

Pobyt w Madrycie, pod warunkiem dobrej organizacji i zaplanowania wyjazdu, może okazać się przyjemnością, która nie rozboli Twojego portfela. Warto mieć na uwadze, że ogólnodostępne atrakcje bardzo często można złapać w okienkach kiedy są bezpłatne; tyczy się to nie tylko muzeów, ale także pałaców, klasztorów, kościołów centrów kulturalnych i zamku. Aż żal nie skorzystać. Odwiedź Madryt i ciesz się czekającymi atrakcjami, za darmo!