Zwiedzanie Pragi – subiektywny przewodnik

praga co warto zobaczyć

Praga – co warto zobaczyć?

Wielu z Was Praga może kojarzyć się tylko ze słynnym Mostem Karola, Hradczanami i Starym miastem z piękną wieżą zegarową. Mnie również. Są to główne atrakcje praskie, jednak w tym blogu postanowiłem skupić się na nadzwyczajnych miejscach, które nie są tak tłumnie odwiedzane przez turystów.

Ściana Johna Lennona

W pobliżu Mostu Karola natknąłem się na ustronną uliczkę, wzdłuż której znajduje się Ściana Lennona będąca symbolem wolności i pamięci. Z tego co dowiedziałem się z przewodników – 30 lat temu po śmierci artysty, czeska młodzież pisząc na ścianie słynne teksty piosenek Lennona wyraziła swój bunt przeciwko komunistycznemu reżimowi. Dzisiaj każdy może wyrazić tam siebie i zostawić po sobie pamiątkę pisząc lub przyklejając coś do muru.

Zobacz także: Dublin – najlepsze atrakcje stolicy Irlandii! Przewodnik

Praski Metronom

Dużo słyszałem o tym miejscu. Atrakcja z ogromną historią. Dawniej na tej 37 metrowej górce znajdował się największy pomnik Józefa Stalina, dziś jest miejscem hipsterskim i wypoczynkowym. W 1991 roku artysta Vratislav Novak wzniósł tam ruchomą instalację, którą nazwał „Machina czasu”. Miało to reprezentować nową epokę i naprawdę muszę przyznać, że wpatrując się dłużej w stalowe wahadło popadłem w niemałą refleksję dotyczącą tempa jakie narzuca nam dzisiejszy świat. Poza życiowymi rozważaniami Metronom zapewnia przepiękne widoki na całą panoramę Pragi oraz rzekę Wełtawę. Na górze można napić się dobrej kawy i obejrzeć wyczyny osób jeżdżących na deskorolkach.

pogoda w pradze

Czeski bar mleczny

Restauracja Havelska Koruna to był obowiązkowy punkt na mojej liście, głównie ze względu na to, że spośród wszystkich prestiżowych restauracji premium, Havelska Koruna nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Jest to najzwyklejszy bar mleczny z daniami wydawanymi na kartki. Nawet nie wiecie jak długa kolejka ustawia się tam w porach lunchu. Jedzenie jest przepyszne i sam klimat tego miejsca przyciąga.

Najwęższa ulica w Pradze

Natknąłem się na nią zupełnie przypadkiem. Vinarna Certovka jak się okazało jest najciaśniejszą ulicą na świecie. Ma niecałe 50 centymetów szerokości i około 10 metrów długości. Wchodząc pomiędzy ściany rozważałem, czy nie utknę, bo wcześniej odwiedziłem słynny bar mleczny „Havelska Koruna”, gdzie przybrałem z dwa kilogramy. Na szczęście udało się. Przeszedłem… jednak to co mnie zastanawiało, oprócz tego po co ludzie budują tak wąskie uliczki, to sygnalizacja świetlna z obu stron…

Zobacz także: Najlepsze muzea w Madrycie – najważniejsze informacje dla zwiedzających

Praga – ciekawostki

Czeska stolica skrywa zapewne masę ciekawostek. Postanowiłem jednak popytać mieszkańców, o rzeczy, których prawdopodobnie nie znajdziecie w przewodnikach. Oto kilka z nich:

  • Na terenie parku Letenske Sady znajduje się najstarsza karuzela na świecie.
  • W stolicy Czech znajduje się 45 stacji i 260 km torów kolejowych.
  • W Pradze toczy się akcja książki Zbigniewa Nienackiego, pt. „ Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”.
  • Czesi rocznie wypijają około 160 litrów piwa na osobę.
  • W Pradze ponad 59% obywateli to ateiści i agnostycy.

I najdziwniejsza moim zdaniem ciekawostka:

  • Podczas budowy Mostu Karola jednym ze składników zaprawy murarskiej było białko jaja kurzego.

Ceny w Pradze

W Czechach obowiązującą walutą jest Korona Czeska, której kurs na dzień dzisiejszy wynosi około 0,16 złotego polskiego. Jak powszechnie wiadomo, Praga jest najdroższym czeskim miastem co spowodowane jest dużą ilością turystów, szczególnie w okresach świąt i wakacji. Polecam odwiedzić to piękne miasto raczej poza sezonem, wtedy ceny są stanowczo niższe.

Co warto kupić w Czechach?

W Czechach największą furorę od zawsze robiła czekolada Studentska, na którą dostałem trzy zamówienia od znajomych spoza Polski. Klasyk, ale najlepszy na świecie. Kolejnym zakupem wartym uwagi jest czeskie piwo chmielowe, które jak się okazuje można dostać nawet w restauracjach McDonald’s. Są gusta i guściki wiadomo, ale ja najbardziej polecam piwa: Kozel, Staropramen, Budweiser, Primator i Gambrinus. Ostatnia na mojej liście jest zdecydowanie Kofola, czyli czeska wersja Coca-coli lub Pepsi, którą można dostać wyłącznie w Czechach i na Słowacji. Jest smaczniejsza od jej amerykańskich konkurentów, gdyż ma mniej gazu i cukru.

ceny w pradze

Pogoda w Pradze

W trakcie mojego pobytu w Pradze było deszczowo i chłodno, jednak nie uważam, że popsuło to w jakikolwiek sposób moje plany i oczekiwania. Wiadomo lepiej poruszać się bez parasola i przeciw-deszczówki, tylko wtedy jest możliwość na to, aby wyciągnąć ręce w obie strony nie będąc szturchniętym lub staranowanym przez falę innych turystów. Dlatego zdecydowanie polecam zwiedzanie czeskiej stolicy w mniej słoneczne dni.