Cypr – co warto zobaczyć na tej greckiej wyspie?

Plan na odpoczynek wybrany – kierunek Cypr! Wyspa ta zachwyca swym urokiem o każdej porze roku i każdy z pewnością znajdzie tu coś, co go zachwyci. Latem to nie lada gratka dla miłośników wysokich temperatur bowiem jest tu naprawdę gorąco, zimowa pogoda natomiast idealnie służy zwiedzaniu pięknych i zabytkowych miejsc w promieniach delikatnego słońca.

Wakacje na Cyprze – dlaczego warto?

Cypr jest wyspą krystalicznie czystego Morza Śródziemnego, którego fale okalają ją z każdej strony. Będąc na plaży nie mogłem nadziwić się nad odcieniem tego turkusu. Co przyciąga turystów z całego świata? Niewątpliwie piękne i różnorodne plaże, szereg wartych zobaczenia zabytków i świetna kuchnia. Cypr dzieli się na dwie części – grecką i turecką. Grecka strona Cypru przypadnie do gustu szczególnie młodym, ponieważ tamtejsze kurorty tętnią życiem! Spokojny odpoczynek z rodziną zaplanujesz po tureckiej stronie tej wyspy.

Zobacz także: La Valletta – najciekawsze atrakcje w stolicy Malty

Cypr – atrakcje

Mnogość atrakcji tej wyspy nie pozwala się nudzić wczasowiczom! Opowiem o tych, które odwiedziłem i według mnie są warte zobaczenia. Jedną z większych atrakcji jest skała Afrodyty – nie bez powodu nazywa się tę wyspę jej imieniem. Wzniesienie tuż przy samej plaży zachwyca swoją formą a legendy głoszą, że opłynięcie jej przy blasku księżyca z ukochaną zapewnia miłość i młodość. Jeśli tak jak ja lubisz historię, zwłaszcza tę czasów starożytnych to na Cyprze nie będziesz się nudził. Zwiedzanie możesz rozpocząć od odwiedzenia antycznego miasta Kurion. Wśród pozostałości po dawnej cywilizacji odnajdziesz niesamowity odeon ale także ruiny łaźń, stadionu oraz świątyni. Kolejnym punktem na historycznej mapie wyspy są miasto Amathus, osada Chirokita, a będąc w Pafos udaj się do muzeum archeologicznego bogatego w eksponaty i mozaiki sprzed kilku wieków. Gdy morze już Cię znudzi wybierz się nad jezioro! W okolicach stolicy kraju położony jest zbiornik Larnaka przyciągający uwagę zwiedzających unikalnym krajobrazem i występowaniem flamingów. Dla fanów gór atrakcją będzie pasmo Troodos o najwyższym szczycie Olimbos (1952m n.p.m). Wygospodarowano około 50km szlaków prowadzących do podziwiania perełek takich jak malowniczy wodospad, punktów widokowych z widokiem na cypryjskie miasteczka oraz bizantyjskich świątyń. Na Cyprze na pewno nie ma czasu na nudę!

Ceny na Cyprze

Cypr nie należy do drogich miejsc, jednak warto zaznajomić się z tamtejszymi kosztami. Opłaty za wejścia do poszczególnych atrakcji to zazwyczaj wydatek kilku euro, czasem może się zdarzyć że trafisz na dni z darmowym wejściem. Ja raz miałem takie szczęście. Plaże na całym Cyprze są darmowe, droższą atrakcją są planowane wycieczki. Za dobę hotelową nie powinieneś zapłacić więcej niż 300zł za od pary. W większych supermarketach ceny zbliżone są do tych polskich w przypadku produktów krajowych, te importowane są wiele droższe. W restauracjach zapłacisz sporo, jednak najesz się smacznie i do syta bo Cypryjczycy nie oszczędzają na wielkości porcji!

Zobacz także: Dubrownik, czyli Gra o Tron i wspaniałe zabytki

Czy loty na Cypr są drogie?

Wbrew pozorom na Cypr można polecieć nie wydając dużo pieniędzy! Oferty lotów czarterowych pojawiają się nawet już od 300 zł za osobę w obie strony, a jeśli planujesz krótki wypoczynek z bagażem podręcznym z pewnością zaoszczędzisz na cenie biletu.