Gibraltar – zwiedzanie brytyjskiej ziemi na Półwyspie Iberyjskim

Giblartar atrakcje

Gibraltar to niewielkie brytyjskie terytorium zamorskie na Półwyspie Iberyjskim, którego powierzchnia wynosi niecałe 7 kilometrów kwadratowych. Mimo swojej małej wielkości, co roku przyciąga ono do siebie wiele turystów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co warto zobaczyć, odwiedzając Gibraltar, a także poznać praktyczne informacje, które mogą się przydać podczas podróży, to ten tekst jest dla Ciebie!

Historia Gibraltaru

Pierwsze ślady człowieka na Gibraltarze sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy lat wstecz. W późniejszych latach zostało zdobyte najpierw przez Kartagińczyków, a później przez Rzymian, a znajdująca się tam Skała Gibraltarska została nazwana przez Platona miejscem kultu Heraklesa. Było ono również częścią między innymi Królestwa Wizygotów, a także Cesarstwa Bizantyjskiego. Po zdobyciu przez Arabów prężnie rozwijała się tam kultura muzułmańska, jednak na początku XIV wieku Gibraltar stał się celem ataków wojsk hiszpańskich. Po około 150 latach został w całości zdobyty przez najeźdźcę.

Na początku XVI wieku Gibraltar został oficjalnie dołączony do Hiszpanii za sprawą królowej Izabeli I. Po około 200 latach, wojska angielsko-holenderskie zaczęły najazd na Gibraltar. Mimo pomocy Francji, Hiszpanom nie udało się obronić terytorium. W 1713 zawarto pokój w holenderskim Utrechcie, dzięki któremu Gibraltar został oficjalnie włączony do Wielkiej Brytanii i jest w jej rękach do dziś.

Zobacz także: Słowacki Kras – jaskinie, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej

Hiszpania jeszcze kilka razy chciała ponownie włączyć Gibraltar do swojego kraju, jednak bezskutecznie. Wielkiej Brytanii w tym czasie udało się stworzyć tam swoją morską bazę wojskową, która odegrała ważną rolę w czasie I wojny światowej, a dokładniej w trakcie wojny podwodnej. W późniejszych latach przeprowadzane były referenda, które miały rozstrzygnąć losy Gibraltaru. Finalnie jednak pozostał on w rękach Wielkiej Brytanii.

Gibraltar – zwiedzanie miasta

Gibraltar jest o tyle małym miastem, że bez problemu zwiedzisz je w jeden, bądź maksymalnie dwa dni. Warto zobaczyć je w trakcie podróży po hiszpańskim wybrzeżu. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że Gibralatar jest pozamorskim terytorium brytyjskim, co wiąże się z wjazdem do innego kraju. Jeżeli poruszasz się samochodem, najwygodniej będzie zostawić Ci go przed granicą i przekroczyć ja pieszo. Zaoszczędzisz dzięki temu sporo czasu, ponieważ na granicy często można natknąć się na korki. Bardzo ciężko tam również o miejsce do parkowania, ponieważ ich liczba dla turystów jest mocno ograniczona ze względu na to, że są one przeznaczone dla mieszkańców. Po mieście natomiast możesz poruszać się za pomocą komunikacji miejskiej, samochodu, pieszo, a także rowerem czy taksówką. Jeśli już wiesz jak przemieszczać się po Gibraltarze, sprawdź, co warto zobaczyć w miasteczku znajdującym się u podnóży skały.

Plac Kazamatów i Main Street

Zwiedzanie miasteczka warto rozpocząć od spaceru po Main Street. Jej początek stanowi Plac Kazamatów, gdzie bez problemu znajdziesz miejsce, w którym możesz coś zjeść. To również ulubiona lokalizacja mieszkańcy półwyspu do spędzania wolnego czasu. Znajduje się tam między innymi siedziba gibraltarskiej policji, a także destylarnia, gdzie spróbujesz lokalnych alkoholi.

Podczas spaceru po Main Street, której długość wynosi około kilometra, możesz poczuć się jak na jednej z angielskich ulic. W jej okolicy z pewnością spotkasz charakterystyczne czerwone budki telefoniczne oraz mnóstwo flag, które będą przypominać o tym, że jesteś na terytorium Wielkiej Brytanii. Znajdziesz tam również ogromną ilość sklepów, w których obowiązują ceny strefy wolnocłowej. Oprócz nich na Main Street wybudowana została Katedra Najświętszej Maryi Panny Królowej, która jest główną świątynią Gibraltaru. Na samym końcu ulicy znajduje się natomiast Cmentarz Trafalgarski, na którym pochowano ofiary bitwy pod Trafalgarem.

Zobacz także: St Michael’s Mount – magiczny zamek na wyspie

Muzeum Gibraltaru

Zwiedzanie Muzeum Gibraltaru to świetna okazja na poznanie historii miasteczka, począwszy od czasów prehistorycznych. Masz okazję zobaczyć tam, jak wyglądali neandertalczycy żyjący na tamtejszych terenach. Oprócz tego znajdziesz tam wystawy dotyczącą społeczeństwa Gibraltaru, jego przyrody, ale również odkrycia archeologiczne. Znajduje się tam też model Gibraltaru, który liczy około 8 metrów. W podziemiach muzeum natomiast masz szansę zobaczyć jedne z najlepiej zachowanych łaźni w Europie, które pierwotnie należały do Maurów.

Muzeum Gibraltarskie czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18, a w soboty – 10-14. W niedziele, a także w święta, muzeum jest zamknięte. Bilet wstępu do muzeum dla osoby dorosłej to koszt 5£, dzieci do 12 roku życia do muzeum wejdą za opłatą 2,50£, natomiast mieszkańcy Gibraltaru oraz dzieci do lat 5 za darmo. W cenę biletu wlicza się wejście na wszystkie wystawy, jak i również wstęp do podziemnych łaźni oraz do ogrodu, w którym znajdują się wykopaliska archeologiczne.

Gibraltar – co warto zobaczyć

Poza atrakcjami, które możesz znaleźć w miasteczku na Gibraltarze, znajdziesz tam również wiele atrakcji związanych z naturą. Warto skorzystać z zobaczenia między innymi Skały Gibraltarskiej oraz rozciągających się z niej widoków. To także miejsce, gdzie spotkasz żyjące w naturalnym środowisku małpy, odwiedzisz jaskinię kresową oraz będziesz miał szanse stanąć w najbardziej wysuniętym na południe miejscu w Gibraltarze.

Skała Gibraltarska

Skałę Gibraltarską z pewnością można uznać za jedną z głównych atrakcji, którą trzeba odwiedzić w Gibraltarze. Wapienną skałę o wysokości 426 m n.p.m. zobaczysz już po przekroczeniu granicy. Powstała ona w wyniku zderzenia dwóch płyt tektonicznych – afrykańskiej i europejskiej – około 55 milionów lat temu.

Na jej terenie znajduje się obecnie rezerwat przyrody. W jej środku wydrążone zostały liczne tunele, które używane były w czasie wojen o Gibraltar. Jest to także miejsce, gdzie znajdziesz liczne jaskinie. Warto skorzystać również ze szklanego tarasu widokowego SkyWalk, który należy do zdecydowanie najczęściej odwiedzanych przez turystów Gibraltarze. Oprócz niego znajduje się jednak wiele innych punktów widokowych, które umiejscowione są na różnych wysokościach skały. Wartym zobaczyć także 72-metrowy, wiszący most Windsor Bridge.

Jak dostać się na Skałę Gibraltarską? Istnieje kilka sposobów. Jednym z najczęściej wybieranych przez turystów jest wjazd kolejką. Jej dolna stacja znajduje się przy zakończeniu Main Street. Można z niej skorzystać codziennie od godziny 9:30 do 19:15. Wjazd nią trwa około 6 minut, a kursuje ona co około 10 minut. Wysiąść możesz zarówno na stacji górnej, jak i pośredniej (jedynie od kwietnia do października). Ze środkowej stacji blisko jest do Apes Den pełnego małp, zaś przy górnej znajdziesz kawiarnie, w której możesz coś zjeść. Najbardziej opłacalny jest zakup biletu w dwie strony wraz ze wstępem do rezerwatu. Bilet dla osoby dorosłej to koszt 34£, dla dzieci od 5 do 14 roku życia cena wynosi 22£, studenci i seniorzy zapłacą natomiast 32,50£.

Na Skałę Gibraltarską możesz dostać się również pieszo, korzystając z jednego z czterech wytyczonych tam szlaków. Oprócz tego ciekawą opcją jest przejazd specjalnymi taksówkami, których kierowcy pokażą Ci najciekawsze miejsca na skale, a także liczne punkty widokowe.

Gibraltar – małpy

Skała Gibraltarska i znajdujący się na niej rezerwat jest jedynym w Europie miejscem, w którym swobodnie żyją małpy. Występujący tam gatunek to magoty gibraltarskie, który jest pod ochroną. Uważa się je za nieoficjalny symbol Gibraltaru i stanowią popularną atrakcję turystyczną. Z gibraltarskimi magotami związana legenda, która mówi, że dopóki będą one na Gibraltarze, do tego czasu jego ziemie będą w posiadaniu Wielkiej Brytanii.

Ich największe skupisko znajduje się w okolicy Apes Den, do którego możesz szybko dostać się ze środkowej stacji kolejki linowej. Małpy z Gibraltaru przywykły do dużej ilości turystów odwiedzających skałę. Wybierając się tam, uważaj jednak na nie, ponieważ bardzo często wskakują na plecy zwiedzających, a nawet grzebią im w plecakach. Pamiętaj jednak, że nie wolno ich karmić, gdyż wiąże się to z wysoką karą, która wynosi nawet kilka tysięcy funtów. Warto również nie dotykać małp, ponieważ zdarza im się gryźć turystów.

Jaskinia św. Michała

Odwiedzając Skałę Gibraltarską, miejscem koniecznym do zobaczenia jest Jaskinia św. Michała. To dosyć duża jaskinia krasowa, którą co roku odwiedza wielu turystów. Była ona zamieszkiwana już w prehistorii. W czasach nowożytnych służyła natomiast jako miejsce, w którym odbywały się różnego rodzaju pojedynki, śluby, a nawet koncerty. Dzieje się tak nawet teraz, gdyż jedna z sal została przekształcona na salę koncertową, gdzie odbywają się różne wydarzenia. W czasach II wojny światowej pełniła ona jednak funkcję wojskowego szpitala.

Głębokość jaskini wynosi około 62 metrów. W jej obręb wchodzą dwie główne sale, a także sieć tuneli. Wypełniona jest zwisającymi stalaktytami, które są obecnie oświetlane za pomocą różnokolorowych świateł. Zwiedzanie jej nie zajmie Ci dużo czasu. Aby obejrzeć całą część jaskini, która dostępna jest dla turystów, wystarczy Ci około pół godziny. Wejście do niej wliczone zostało w cenie biletu wejścia do rezerwatu.

Europa Point

Europa Point to miejsce, które jest najbardziej wysuniętym na południe punktem Gibraltaru. Miejsce to bardzo często odwiedzają turyści z kilku względów. Jednym z nich z pewnością jest możliwość zobaczenia przy dobrej pogodzie wybrzeży Afryki, innym natomiast są znajdujące się tam atrakcje, jak na przykład latarnia morska.

Znajdującą się na Europe Point latarnię morską wybudowano w połowie XIX wieku. Była ona kilka razy modernizowana, aby zwiększyć długość zasięgu jej światła. Od roku 1994 działa w sposób zautomatyzowany, a jej światło sięga na odległość około 27 kilometrów.

Jednak Europa Point to również inne budynki, które są warte zobaczenia. Znajduje się tam na przykład jedyny na Gibraltarze meczet, który został wybudowany pod koniec XX wieku. Mieści się tam również sanktuarium Matki Bożej Europy.

Odwiedzając Europa Point, warto także zobaczyć znajdujący się tam polski akcent. Jest nim pomnik generała Władysława Sikorskiego, który upamiętnia jego śmierć 4 lipca 1943 roku, do której doszło w wyniku katastrofy lotniczej w pobliżu Gibraltaru. Centralnym punktem pomnika jest śmigło samolotu. Pomnik odsłonięto w 70 rocznicę katastrofy.

Gibraltar – lotnisko

Port lotniczy znajdujący się na Gibraltarze znany jest z pasa startowego, który przebiega w poprzek jednej z głównych ulic, która prowadzi od granicy do centrum miasta. W przypadku lądowania bądź startu samolotu droga jest zamykana szlabanami.

Na gibraltarskie lotnisko jednak nie dolecisz bezpośrednio z Polski. Latają na nie głównie brytyjskie linie lotnicze takie jak British Airways, ale również Easyjet. Dostaniesz się na nie z lotnisk w Londynie, Edynburgu, Manchesterze, czy Bristolu. Oprócz tego latają tam również samoloty linii lotniczej Helity, które odlatują do Gibraltaru z lotniska w Maladze.

Gibraltar – waluta

Gibraltar jest zamorskim terytorium brytyjskim, który podobnie jak Wielka Brytania jako swojej waluty używa funta. Jednak nie jest to funt brytyjski, a funt gibraltarski. Przelicza się go 1:1. Ma on również bardzo podobny wygląd zarówno banknotów, jak i monet. Na terenie Gibraltaru w wielu miejscach można płacić także przy pomocy euro, a na jeden funt gibraltarski przypada około 0,60€.

Odwiedzenie Gibraltaru to z pewnością ciekawa propozycja do zobaczenia podczas podróży do Hiszpanii. Możesz się tam poczuć przez chwile jak małym, angielskim miasteczku jedząc tradycyjne fish & chips na Main Street, a następnie przenieść się nad morze i podziwiać widoki z góry Skały Gibraltarskiej.