Sopot – słynny polski kurort. Zaplanuj idealny urlop w nadmorskim mieście

Sopot atrakcje

Myśląc o wakacjach na wybrzeżu, jako jedno z pierwszych miast do głowy przychodzi Sopot. To miejscowość dobrze znana i bardzo lubiana przez turystów. Charakteryzuje się pięknymi plażami, ogromną bazą noclegową i restauracjami, w których można naprawdę dobrze zjeść. Do Sopotu łatwo jest także dojechać – zarówno samochodem, jak i pociągiem. Zobacz, co warto zobaczyć w Sopocie i poznaj historię tego popularnego miasteczka!

Jak poruszać się po Sopocie?

Sopot to niewielkie miasto nad Zatoką Gdańską, liczące około 37 tys. mieszkańców. W sezonie ludzi jest jednak znacznie więcej. Nic dziwnego – ten letni kurort ma wszystko, by przyciągnąć letników. Spędzając weekend w Sopocie warto postawić na maksymalny relaks i odwiedzenie przynajmniej kilku sztandarowych atrakcji. Sopot jest nieduży, można zatem przemieszczać się po nim spacerując – szczególnie, gdy sprzyja temu pogoda. W miesiącach letnich, gdy miasto jest zatłoczone, szybciej można dostać się z miejsca na miejsce pieszo niż samochodem.

Jeśli jednak nocujesz dalej od centrum miasta, bez problemu dojedziesz nad morze czy do wybranych restauracji autem. W mieście są parkingi, na których będziesz mógł je zostawić. Sopot jest wyposażony także w ścieżki rowerowe, dlatego jeśli masz ochotę zwiedzać go na dwóch kołach – jest to jak najbardziej możliwe.

Sopot jest świetnie skomunikowany z Gdańskiem i Gdynią, dlatego chcąc pojechać do któregoś z tych miast, nie będziesz mieć żadnego problemu. Do wyboru jest kolej SKM i autobusy. Ciekawym środkiem lokomocji jest tramwaj wodny, który także przewiezie cię do wymienionych wyżej miast, a nawet na Hel! 

Sopot molo

Jedną z opcji są także przejazdy taksówkami – jest ich w Sopocie cała masa. Trzeba jednak zachować ostrożność i upewnić się, że samochód, do którego wsiadasz należy do korporacji, a nie do prywatnego przewoźnika, który może zażądać od ciebie bardzo wysokiej kwoty za przejazd.

Plaże w Sopocie

Plaża w Sopocie nie bez przyczyny uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Szeroki pas jasnożółtego piasku, ciągnący się przy brzegu i piękny widok na morze to doskonałe miejsce do plażowania. Praktycznie na całej długości plaża jest strzeżona, co czyni ją bezpieczną także dla dzieci. Goście mogą wypożyczyć sprzęt wodny i plażowy, a także zagrać w siatkówkę na wyznaczonych do tego boiskach. Plaża ma ponad 4 km długości, a jej powierzchnia to 26 hektarów. W najwęższym miejscu ma zaledwie 15 metrów.

Zobacz także: Co warto zobaczyć w Katowicach?

Co robić w Sopocie oprócz plażowania?

Sopot kusi nie tylko piękną plażą, ale także wieloma innymi atrakcjami. Nie sposób się tutaj nudzić, nawet gdy pogoda jest mało plażowa. Jakie atrakcje Sopot oferuje turystom?

Molo w Sopocie

Molo jest wizytówką Sopotu i chyba nie ma osoby, która będąc w tym kurorcie choć raz się na nim nie pojawi. Ta flagowa atrakcja Sopotu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych perełek architektonicznych na całym polskim Wybrzeżu. Cała konstrukcja ma 511,5 metra, z czego 458 prowadzi nad wodą. Żeby przespacerować się po molo w sezonie trzeba jednak zapłacić. Jak wygląda cennik molo? Sopot życzy sobie w 2022 roku 9 zł za bilet normalny i 4,50 za ulgowy. Łatwo jest do niego trafić, a jeśli wybierasz się tam samochodem przy molo znajduje się parking. Sopot stara się zapewnić wygodny dojazd do swoich największych atrakcji, dlatego w całym mieście znajduje się naprawdę wiele miejsc parkingowych.

Przystań rybacka

To atrakcja, którą można zobaczyć tak naprawdę “przypadkiem”, spacerując plażą w jej południowej części. Przystań znajduje się przy ujściu Potoku Karlikowskiego i codziennie można tam kupić świeże ryby, a także obejrzeć ekspozycję łodzi i sprzętu rybackiego. Na terenie przystani znajduje się urokliwa kapliczka w intencji „szczęśliwego powrotu z morza”.

Sopot - Przystań rybacka

Monciak – Ulica Bohaterów Monte Casino

Kolejne flagowe miejsce to sopocki Monciak! Nie ma chyba turysty, który nie wybrałby się chociaż na krótki spacer tym charakterystycznym deptakiem. W sezonie potrafi być naprawdę zatłoczony, a kolejki do znajdujących się przy nim restauracji są długie. Monciak, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino łączy dwa istotne sopockie punkty: Operę Leśną i molo. To ulica, która żyje od rana do późnych godzin nocnych – pełno jest tu kawiarni, dyskotek i restauracji. Latem to miejsce nabiera wyjątkowego klimatu dzięki ulicznym grajkom, śpiewakom i tancerzom.

Opera Leśna

To miejsce bardzo ważne na kulturowej mapie Polski. Ten leśny amfiteatr o powierzchni 4 hektarów jest miejscem licznych koncertów i festiwali. Zbudowany został w 1909 roku w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Charakteryzuje się świetna akustyką i piękną lokalizacją, dlatego chętnie organizowane są tam wszelkiego rodzaju imprezy. Może pomieścić ponad 5 tysięcy widzów. 

Latarnia morska

Latarnia znajduje się tuż przy sopockim molo, a jej historia jest nieco zaskakująca. Została zbudowana na początku XX wieku i początkowo pełniła rolę… komina. Jako że znajdowała się w centrum miasteczka, postanowiono nadać jej nieco bardziej estetycznego wyglądu niż klasycznym kominom. Pełnoprawny status latarni uzyskała dopiero w 1977 roku. Dziś nie spełnia już swojej roli, natomiast jest urokliwym dodatkiem do sopockiego krajobrazu miejskiego. 

Krzywy Domek – o co tu chodzi?

Ten niezwykły budynek znajduje się na Monciaku, czyli przy ulicy Bohaterów Monte Cassino. Swoim wyglądem nawiązuje do bajkowych rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga, a także projektów Antonio Gaudiego. Jak wskazuje nazwa, ta niezwykła budowla przyciąga tłumy tym, że jest… krzywa. To niebanalne rozwiązanie architektoniczne stało się na tyle popularne, że Krzywy Domek wielokrotnie pojawiał się na listach najdziwniejszych albo najciekawszych zabytków świata.

Sopot - Krzywy domek

Kościół Zbawiciela w Sopocie

Choć kościół ten nie ma wielowiekowej tradycji, jest bardzo ładnie wkomponowanym w miejską zieleń budynkiem sakralnym o neobarokowej formie architektonicznej. Dominującą nad budynkiem wieżę kościoła widać od strony morza.

Sopockie Grodzisko – skansen archeologiczny

Grodzisko w Sopocie to najstarszy zabytek w mieście. Mieści się tu Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Nazwa “grodzisko” oznacza po prostu pozostałość po osadzie obronnej, czyli tak zwanym grodzie. W skansenie w Sopocie można obejrzeć zrekonstruowane zabudowania grodu, takie jak chaty, ogrodzenia i bramy. To ciekawe miejsce na spacer z dziećmi.

Zobacz także: Kaplica czaszek w Czermnej

Skrzyżowanie Wielka Gwiazda

Wielka Gwiazda to skrzyżowanie leśnych dróg spacerowych w Sopocie na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To miejsce dobrze znane miłośnikom długodystansowych marszów. Przed laty mieściła się na tym skrzyżowaniu znana i lubiana restauracja Grosser Stern, co w tłumaczeniu znaczy właśnie “Wielka Gwiazda”. Niestety, miejsce to zostało spalone w 1945 r. przez armię radziecką.

Zakład Balneologiczny

Budynek ten wpisuje się w lecznicze tradycje Sopotu, których korzenie sięgają 1824 roku, kiedy to wzniesiono w mieście pierwszy Dom Kąpielowy. Zakład Balneologiczny jest przykładem architektury kurortowej, o charakterystycznej dla uzdrowiska funkcji oraz modnej w architekturze sopockiej romantycznej formie. Budowla jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych pereł architektonicznych Sopotu i przypomina o jego wieloletniej (i wciąż aktualnej!) roli uzdrowiskowej.

Sopot - kościół

Łazienki Południowe

Podobnie jak Zakład Balneologiczny, Łazienki Południowe także przypominają o uzdrowiskowej funkcji Sopotu. Zostały zbudowane jednak w zupełnie innym stylu. Nie ma w nich inspiracji barokiem czy klasycyzmem. Są jednym z niewielu budynków na terenie Polski, inspirowanych narodowym stylem norweskim. Budynek wzniesiony jest z drewna.

Aquapark w Sopocie

Sopot oferuje także atrakcje dla dzieci. Poza szeroką plażą, goframi, lodami i budkami z pamiątkami, można wybrać się na rodzinny wypad do Aquaparku. To miejsce pełne atrakcji: basenów, zjeżdżalni, jacuzzi, a nawet restauracji. W ofercie jest również strefa Spa. 

Dworek Sierakowskich

Ten klasycystyczny dworek należy do najstarszych zabytków Sopotu. Obecnie znajduje się w nim siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu i jest to miejsce tętniące życiem, szczególnie kulturalnym! Odbywają się tu cykliczne imprezy, a także wystawy, wernisaże, koncerty i wiele innych. Ściany dworku służą jako galeria prac znanych, a także dopiero debiutujących artystów, którą można zwiedzać codziennie.

Grand Hotel w Sopocie

Ten monumentalny hotel, podobnie jak molo czy Monciak stanowi niewątpliwą wizytówkę Sopotu. To miejsce, w którym warto zatrzymać się choć raz, choć nie należy do najtańszych. Ten ponad 90-letni pięciogwiazdkowy hotel stoi w samym sercu Sopotu, a widok na morze, roztaczający się z jego okien jest zachwycający. Goście hotelu mają do dyspozycji prywatną plażę oraz ogród. Wnętrza są wyjątkowe, urządzone z klasą i francuską elegancją.

Grand Hotel w Sopocie

Stok narciarski z widokiem na morze – Łysa Góra

Góry… nad morzem? W Sopocie wszystko jest możliwe! Przyjeżdżając do Sopotu zimą można spędzić tu czas korzystając ze stoku narciarskiego. Ma on długość 286 metrów, a wzniesienie jest wysokie na 110 metrów. Znajdują się na nim dwie trasy zjazdowe, wypożyczalnia sprzętu, snowpark, tor saneczkowy i inne atrakcje. To jedyny w Polsce stok, z którego rozpościera się widok na morze.

Co warto wiedzieć o Sopocie

Pierwsze wzmianki o Sopocie (w których znajduje się nazwa miejscowości) pochodzą z 1283 roku, choć badacze mają pewność, że pierwsze grodzisko istniało tutaj już w okolicy VII wieku. Przez wiele lat właścicielami Sopotu byli zakonnicy z zakonu cystersów. Dopiero po I rozbiorze Polski, ziemie przeszły w ręce najeźdźców. W pierwszej połowie XVIII wieku miasto zostało doszczętnie spalone i dopiero przed początkiem XIX wieku zaczęto powoli myśleć o jego odbudowie. Przełomowe dla Sopotu było zbudowanie Zakładu Kąpielowego w 1823 roku – to tę datę symbolicznie uznaje się za powstanie sopockiego kurortu. XIX wiek to czas rozwoju Sopotu i jego rosnącej popularności. Prawa miejskie nadano mu stosunkowo późno, bo dopiero w 1901 roku. Sopot został zniszczony po raz kolejny w czasie II wojny światowej, natomiast to, co spalili uciekający przed armią radziecką Niemcy błyskawicznie odbudowano wraz z ustaniem wojny. W 1999 roku Sopot oficjalnie otrzymał status uzdrowiska.

Kurort w Sopocie od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Swego czasu nazywany był nawet “Monte Carlo północy” – ze względu na liczne rozrywki, takie jak Kasyno czy korty tenisowe. Wśród honorowych obywateli Sopotu znajdują się Lech Wałęsa i Czesław Miłosz. 

Sopot - stacja kolejowa

Znaczenie nazwy

Wśród historyków i badaczy nie ma jasności, co do pochodzenia nazwy Sopot. Przyjmuje się kilka możliwości. Na pierwszym dokumencie z zapisaną nazwą, pochodzącym z 1283 roku widnieje zapis “Sopoth”. Z łaciny oznacza to “szumieć”. Wiele osób skłania się jednak ku innej etymologii nazwy miasta, a mianowicie od kaszubskiego słowa szopot – co znaczy potok. Byłoby to logiczne, ponieważ w  Sopocie znajduje się mała rzeczka Kamienny Potok. 

Niektórzy przewodnicy upierają się przy wersji, że nazwa kurortu pochodzi od „soboty”, kiedy to wreszcie gdańscy patrycjusze mogli opuścić swoje interesy i zacząć odpoczynek w Sopocie. 

Sopot to nadmorski kurort tętniący życiem praktycznie przez cały rok. Najwięcej turystów przybywa tu oczywiście latem, by skorzystać z uroków pięknych plaż i słońca, ale i w pozostałych porach roku jest tu co robić. Sopot ma liczne zabytki, które warto zobaczyć i pełen jest rozrywek dla całej rodziny – jak choćby duży aquapark. Rozległa baza noclegowa i gastronomiczna powodują, że w tym urokliwym miasteczku każdy znajdzie coś dla siebie.