Dublin – najlepsze atrakcje stolicy Irlandii! Przewodnik

Dublin atrakcje

Odwiedziny w irlandzkiej stolicy to świetna wycieczka dla każdego. Dublin oferuje szereg atrakcji, wśród których znajdzie się coś zarówno dla fanów alkoholi, jak i tych, którzy uwielbiają historię. Również fani spacerów i podziwiania architektury wyszukają tam bez problemu coś dla siebie. Sprawdź sam jakie atrakcje kryje stolica Irlandii!

Miasto whiskey i piwa

Podczas zwiedzania Dublina, obowiązkowym punktem powinno być spróbowanie tamtejszego whiskey oraz piwa. Powód? To właśnie z Irlandii pochodzą dwie popularne marki zajmujące się produkcją tych dwóch alkoholi – Jameson oraz Guinness.

Odwiedzając Dublin, z pewnością rzucą się w oczy liczne puby, w których dostaniesz obydwa trunki. Często nawet mają one w nazwie różnych alkoholi, dzięki czemu wiesz, czego możesz spodziewać się po wejściu do jednego z nich. Jeżeli zdecydujesz się na zwiedzanie miasta w towarzystwie przewodnika, to z pewnością możesz liczyć na usłyszenie wielu ciekawych historii związanych właśnie z whiskey oraz piwem. Możesz także dowiedzieć się od niego, gdzie produkowany jest dany alkohol, a także gdzie najlepiej go spróbować.

Zobacz także: Luwr – najsłynniejsze paryskie muzeum. Co warto wiedzieć przed wizytą w Luwrze

Jak dostać się z lotniska do centrum Dublina?

Największe irlandzkie lotnisko znajduje się około 10 kilometrów od centrum Dublina. Z Polski do stolicy Irlandii lata głównie linia Ryanair, która w swojej ofercie ma bezpośrednie loty z kilku polskich miast. Jak jednak dostać się do centrum miasta z lotniska? Masz kilka możliwości.

Jednym z najczęściej wybieranych przez turystów jest możliwość dostania się do centrum Dublina połączeniami komunikacji miejskiej, ale także autokarami różnych firm przewozowych. Jedną z tańszych możliwości jest Dublin Express, na który bilety możesz zakupić na stronie internetowej. Koszt dojazdu nim do centrum miasta to 4 euro, a autokary odjeżdżają z przystanku znajdującego się zaraz po wyjściu z lotniska. Trochę droższe bilety oferuję firma AirCoach, ponieważ ich koszt to 7 euro. Jeżeli natomiast wolisz skorzystać z komunikacji miejskiej, wybierz Dublin Bus.

Z lotniska do centrum możesz dostać się także za pomocą wypożyczonego samochodu. Na lotnisku znajdziesz punkt, w którym bez problemu załatwisz wszelkie formalności z tym związane. Oprócz tego istnieje również możliwość skorzystania z taksówek.

Komunikacja miejska w Dublinie

Jeżeli planujesz podróżować po irlandzkiej stolicy za pomocą komunikacji miejskiej warto wyposażyć się w Leap Card. Unikniesz dzięki temu potrzeby kupowania za każdym razem biletów u kierowcy, gdzie musisz mieć wyliczone w bilonie pieniądze. W zależności od długości Twojego pobytu możesz wykupić kartę ważną 1 dzień, 3 dni, bądź tydzień. Jej koszt to kolejno 10€, 19,50€ oraz 40€. Zakup takiej karty pozwala Ci na korzystanie bez ograniczeń ze wszystkich środków komunikacji miejskiej w Dublinie.

Po stolicy Irlandii możesz przemieszczać między innymi za pomocą tramwajów, które poruszają się dwoma liniami – czerwoną i niebieską. Dzięki nim z pewnością uda Ci się uniknąć częstych w mieście korków. Innym środkiem transportu są także autobusy miejskie. Jeżeli chcesz wyjechać poza Dublin, bądź przebywasz na przedmieściach miasta, warto skorzystać z podmiejskich kolei DART, dzięki którym bez problemu dostaniesz się do centrum.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o komunikacji miejskiej w Dublinie? Jeżeli nie posiadasz Leap Card, to bilety na środki transportu zakupisz u kierowcy, bądź w znajdujących się przy przystankach automatach biletowych. Pamiętaj również o tym, aby zawsze znaleźć rozkład jazdy w internecie. Powód? Na przystankach brak jest tabliczek, na których możesz go sprawdzić.

Zobacz także: St Michael’s Mount – magiczny zamek na wyspie

Karta Dublin Pass

W kwestii zwiedzenia Dublin z pewnością nie należy do najtańszych miast. Bilety wstępu do muzeów oraz na inne atrakcje są tam jednymi z większych wydatków. Istnieje jednak sposób, żeby na nich zaoszczędzić. Z pomocą przychodzi karta Dublin Pass. Dostępna jest ona w wariantach kilkudniowych, a jej koszt zależny jest od ilości dni. Dublin Pass dla dorosłych obowiązuje od 16 roku życia, zaś karta dla dziecka obowiązuje dzieci w wieku od 5 do 15 lat.

  • 1-dniowy Dublin Pass – dorosły 135€, dziecko 90€
  • 2-dniowy Dublin Pass – dorosły 200€, dziecko 135€
  • 3-dniowy Dublin Pass – dorosły 260€, dziecko 170€
  • 4-dniowy Dublin Pass – dorosły 315€, dziecko 200€
  • 5-dniowy Dublin Pass – dorosły 365€, dziecko 225€
  • 6-dniowy Dublin Pass – dorosły 405€, dziecko 250€

Po wykupieniu odpowiedniego pakietu wystarczy wydrukować kod QR, bądź pobrać aplikację, w której będzie się on znajdował. Jest to Twój bilet wstępu na wszystkie atrakcje, które pozwalają na wejście z Dublin Pass.

Co warto wiedzieć podczas kupowania Dublin Pass? Kod QR aktywuje się z momentem odwiedzenia pierwszej z atrakcji. Od tego czasu masz możliwość korzystania z niej przez wybraną przez siebie ilość dni. Warto sprawdzać także, czy w wybranym miejscu nie musisz dokonać rezerwacji, aby do niego wejść. Jednym limitem karty jest kwota, jaką zapłacisz za Dublin Pass. I tak przykładowo kupując 3-dniową kartę, możesz skorzystać przez 3 dni z atrakcji na łączną kwotę 260€.

Dublin – atrakcje miasta

W Dublinie atrakcji do zobaczenia jest mnóstwo. Niektóre z nich związane są z historią miasta, inne natomiast z jego kulturą. Jakie atrakcje są warte zobaczenia podczas wizyty w stolicy Irlandii?

Temple Bar

Dzielnica Temple Bar z pewnością spodoba Ci się jeżeli chcesz w trakcie wyjazdu zaznać codziennego życia Irlandczyków. Znajduje się ona w centrum miasta, na południowym brzegu rzeki Liffey, i otoczona jest ulicami Dame Street, Westmoreland Street i Fishamble Street. Jest to miejsce największego skupiska pubów w Dublinie. Napijesz się tam piwa oraz whiskey, również możesz tam coś zjeść, a to wszystko w towarzystwie muzyki granej na żywo.

Jednak nie jest to jedynie dzielnica znana z barów. Upodobali sobie ją również artyści, przez co swoje siedziby ma tutaj między innymi the Irish Photography Centre, a także the Irish Film Institute. Odwiedzając Temple Bar w weekend warto natomiast odwiedzić odbywający się tam w soboty Cow’s Lane Market, czyli targ idealny dla fanów mody oraz designu.

Zamek Dubliński

Jedną z popularniejszych atrakcji znajdujących się w Dublinie jest tamtejszy zamek. Powstał on na początku XIII wieku na rozkaz jedno z władców, a dokładniej Jana bez Ziemi. W XVIII wieku w wyniku pożaru spłonęła znaczna część średniowiecznego budynku i zachowała się jedynie wieża Record Tower. Przez długi czas znajdował się on w rękach Brytyjczyków. Po podpisaniu traktatu pokojowego 1922 znalazł się on oficjalnie w rękach rządu irlandzkiego.

Zwiedzanie zamku możliwe jest codziennie od 9:45 do 17:45. W jego trakcie możesz obejrzeć między innymi salę św. Patryka, na której odbywają się zaprzysiężenia prezydentów Irlandii. Oprócz niej do zwiedzenia udostępniona jest także sala tronowa. Jeżeli jednak nie chcesz wchodzić do środka, możesz również przejść się po zamkowych ogrodach i obejrzeć budowlę z zewnątrz.

Dubliński zamek możesz zwiedzać zarówno z przewodnikiem, jak i samodzielnie. Bilet wstępu to koszt 8€ za osobę dorosłą, studenci oraz seniorzy zamek zwiedzą za opłatą 6€, zaś uczniowie w wieku 12-17 lat za 4€. Dzieci poniżej 12 lat mają wstęp darmowy.

Katedra Świętego Patryka

Katedra Świętego Patryka została wybudowana na pamiątkę działań misjonarskich patrona Irlandii. Miejsce, w którym powstała jest szczególne, gdyż podobno w jej okolicy chrzcił on mieszkańców. Początkowo była ona małym drewnianym kościołem, jednak w 1270 roku przebudowano ją na katedrę w stylu gotyckim. Obecnie jest ona jedną z dwóch katedr narodowych na terenie Dublina.

Podczas zwiedzenia katedry możesz zobaczyć między innymi miejsce pochówku autora „Podróży Guliwera” Jonathana Swifta, ale również inne pamiątki związane z postaciami związanymi z historią Irlandii. Wejście do środka, to także możliwość zobaczenia bogatych witraży. Warto także skorzystać z możliwości interaktywnego obejrzenia historii katedry dzięki Discovery Space, które z pewnością zaciekawi młodszych turystów.

Katedra Świętego Patryka jest czynna przez cały tydzień. Od poniedziałku do soboty zwiedzanie jej jest możliwe od 9:30 do 16:30. W niedziele natomiast możesz ją odwiedzić od 9 do 10:30, następnie od 13:00 do 14:30 oraz 16:30 do 17:30. Bilet normalny to koszt 8€, zaś ulgowy to 7€.

Katedra Kościoła Chrystusowego

Drugą narodową katedrą w Dublinie jest Katedra Kościoła Chrystusowego. Jest ona mniejsza od Katedry Świętego Patryka jednak powstała ona wcześniej. Co ciekawego można w niej znaleźć? Przede wszystkim jest to znajdująca się tam jedna z największych w Irlandii krypta, a w niej między innymi zmumifikowane zwłoki szczura i kota. Jest to też miejsce, gdzie można usłyszeć irlandzki chór kościelny, który powstał w 1493 roku.

Zwiedzanie zarówno katedry, jak i krypt jest możliwe przez cały tydzień. Od poniedziałku do soboty odwiedzić można je od godziny 10 do 17, natomiast w niedziele od 13 do 15. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 10€, seniorzy i uczniowie płacą 8,50€, natomiast dzieci do 12 roku życia jedynie 3,50€.

Nabrzeże River Liffey

Jeżeli chcesz odpocząć od oglądania licznych zabytków znajdujących się w Dublinie, warto wybrać się na spacer wzdłuż rzeki Liffey. Przepływa ona przez środek miasta, dzieląc je na część północną i południową. Spacerując wzdłuż niej, warto zwrócić uwagę na znajdujące się na niej mosty, jak na przykład most Samuela Becketta, który wyglądem przypomina harfę.

Ciekawą atrakcją, która pozwala na zobaczenie Dublina z innej strony jest rejs statkiem po rzece. Rozpoczyna się on przy Sean O’Casey Bridge i trwa 45 minut. Jego koszt to 16€ za osobę dorosłą, taniej zapłacą seniorzy i studenci, ponieważ ich bilet to koszt 14€. Uczniowie płacą natomiast 11,50€, zaś dzieci pomiędzy 3, a 13 rokiem życia 9,50€, młodsze mają wstęp darmowy.

Phoenix Park

Do miejsc, w których możesz odpocząć od zwiedzenia dublińskich zabytków, należy również Phoenix Park. Jego powierzchnia to aż 707 hektarów. Podczas spaceru po nim, możesz wybrać się między innymi do znajdującego się tam zoo, bądź natkąć się tam stada żyjących tam dzikich danieli. Z pewnością nie przeoczysz także ogromnego pomniku Welligntona, a także papieskiego krzyża postawionego po wizycie Jana Pawła II. Na terenie parku znajduje się również rezydencja irlandzkiego prezydenta.

Dame Street

Wybierając się na spacer po dzielnicy Temple Bar, z pewnością trafisz na jedną z głównych ulic Dublina, czyli Dame Street. Stała się ona popularna, kiedy w roku 2011 rozpoczęły się tam na niej protesty dotyczące między innymi nierówności społecznej i sytuacji ekonomicznej. Wzdłuż niej mieszczą się siedziby banków, ale również ratusz.

Dublin – muzea, które trzeba zobaczyć

Oprócz zabytków, w Dublinie możesz odwiedzić wiele popularnych muzeów. Ich tematyka jest bardzo różnorodna, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a wycieczka do muzeum ucieszy zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Muzeum Guinnessa

Najpopularniejszym piwem w Irlandii jest Guinness. Jest ono dostępne w każdym irlandzkim pubie. Doczekało się ono również swojego muzeum, które jest tym najchętniej odwiedzanym w całym Dublinie. W ogromny budynku masz możliwość dowiedzenia się więcej o historii piwa oraz jego producentów, ale także spróbowania popularnego Guinnessa połączonego z podziwianiem panoramy miasta. Od niedzieli do piątku muzeum jest czynne w godzinach 10-19, zaś w soboty 10-20.

Wejście do niego jest możliwe w jednym z czterech pakietów. Podstawowy kosztuje 22€ i umożliwia zwiedzanie muzeum, a także wypicie Guinnessa bądź napoju bezalkoholowego w Gravity Bar. Kolejne pakiety dostępne są już dla osób powyżej 18 roku życia. Bilet za 28€ umożliwia wypicie dodatkowego drugiego piwa, który dodatkowo będzie ozdobiony Twoim zdjęciem. Za 32€ oprócz zwiedzania, masz także możliwość nauczenia się poprawnego nalewania piwa od ekspertów. Najdroższy pakiet to koszt 70€. Zawiera on wszystkie atrakcje oraz zwiedzanie, a także pozwala wziąć udział w ekskluzywnej sesji degustacyjnej piwa w sekretnym barze.

Jameson Distillery

Alkoholem równie popularnym jak piwo w Irlandii jest także whisky. W dublińskiej dzielnicy Smithfield znajduje się destylarnia whisky marki Jameson, która mieści się tam od ponad 200 lat. Oprowadzanie po niej odbywa się z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiada o historii irlandzkiego alkoholu. Oprócz tego znajdują się tam różne interaktywne eksponaty.

I w tym miejscu możesz skorzystać z kilku pakietów. Podstawowy Bow St. Experience to koszt 25€ dla osoby dorosłej, zaś 19€ dla studentów oraz seniorów. Zawiera on 40-minutową wycieczkę po muzeum z przewodnikiem, możliwość porównania trzech rodzajów whisky, a także drinka z Jamesonem. Kolejnym pakietem jest Whisky Coctail Making Class, a jego koszt to 50€. Dzięki niemu masz szanse wziąć udział w lekcji przygotowywania drinków z udziałem whisky, a także ich spróbowania. Jameson Black Barell Blending Class to najdroższy pakiet, który kosztuje 60€, jednak w czasie jego trwania samodzielnie możesz nauczyć się mieszania whisky, które możesz wziąć do domu. Droższe pakiety jednak nie uwzględniaj zwiedzenia muzeum.

Biblioteka Trinity College

Znajdująca się przy Trinity College biblioteka jest największą biblioteką w Irlandii. Mieści ona ogromną ilość zbiorów, których liczbę szacuje się na prawie siedem milionów. Wśród nich znajdują się nie tylko książki, ale także mapy, bazy danych czy rękopisy. Jedną z najpopularniejszych rzeczy, którą można tam zobaczyć jest Księga z Kells. Spisane są w niej cztery Ewangelię wraz z komentarzami, które dodatkowo są bogato zdobione celtyckimi motywami.

Największe wrażenie robi jednak główny hol biblioteki, którego długość wynosi 65 metrów. Zgromadzone tam jest 200 tysięcy najstarszych zbiorów. Wstęp do niej jest jednak płatny i wynosi kilkanaście euro.

Little Museum of Dublin

Ciekawym do odwiedzenia miejscem jest także Little Museum of Dublin. Znajduje się ono w niewielkiej kamienicy, a zbiory tam zgromadzone pochodzą głównie z darów mieszkańców Dublina. Jego zwiedzanie trwa niecałe pół godziny. Jest to wystarczający czas na poznanie wszystkich eksponatów wraz z przewodnikiem. Koszt takiego zwiedzania to jedynie 8€.

Kilmainham Gaol

Kilmainham Gaol to powstałe pod koniec XVIII wieku brytyjskie więzienie. Wśród osadzonych w więzieniu osób znajdowali się między innymi uczestnicy Powstania Wielkanocnego, ale również zwykli mieszkańcy Dublina, którzy kradli jedzenie w okresie głodu przy zarazie ziemniaczanej. Na jego dziedzińcu natomiast stracono wiele osadzonych. Wraz z odzyskaniem niepodległości przez Irlandię przestał on pełnić funkcję więzienną, a w późniejszym czasie został on przekształcony w muzeum.

Wśród eksponatów znaleźć można przedmioty związane z historią Irlandii, jak na przykład dokumenty pochodzące z Powstania Wielkanocnego. Jeżeli chcesz wybrać się do muzeum, bilety musisz zakupić przez internet. Wstęp dla osoby dorosłej to koszt 8€, seniorzy płacą 6€, zaś uczniowie i studenci 4€.

Dublinia

Muzeum Dublinia to miejsce, w którym możesz poznać historię średniowiecznego Dublina. Zwiedzając je, możesz poczuć się jak w tamtych czasach, kiedy to tereny dzisiejszej stolicy Irlandii zamieszkiwali Wikingowie. Poznasz tam szczegóły dotyczące ich życia czy ich statków, a nawet masz szanse przymierzyć strój Wikinga czy poczuć się przez chwilę jak ich niewolnik.

Muzeum Dublinia otwarte jest codziennie od 10 do 17:30. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 15€, studenci i seniorzy płacą 13,50 €, zaś dzieci 7,50€. Możesz także skorzystać tam z rodzinnych biletów wstępu.

Dublin podczas obchodów Dnia Świętego Patryka

Jeśli zastanawiasz się kiedy najlepiej odwiedzić Dublin, to świetnym momentem jest pojechanie tam w okolicach 17 marca. To właśnie wtedy Irlandczycy obchodzą Dzień Świętego Patryka, który jest patronem Irlandii. Charakterystyczny dla tego święta jest kolor zielony. W tym dniu wszyscy ubrani są w ten kolor, a budynki oświetlane są przez zielone światło. Nawet jeżeli w swojej szafie nie masz nic zielonego, z pewnością dostaniesz coś na jednej z dublińskich ulic. Dlaczego akurat zielony? Jest to kolor koniczyny charakterystycznej dla tego święta.

W ten dzień cały kraj hucznie bawi się nie tylko w pubach. Organizowana jest wtedy w Dublinie ogromna parada. Ludzie przebrani są wtedy w różne stroje, a towarzyszy im muzyka, taniec oraz platformy. Bardzo często odbywają się też wtedy warsztaty w muzeach dotyczące święta. Oprócz tego warto wziąć udział w tańczeniu ceili, czyli tradycyjnego irlandzkie tańca.

Dublin to miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić. Spróbujesz tam tradycyjnego irlandzkiego alkoholu w postaci piwa oraz whiskey wśród lokalnych mieszkańców, ale również poznasz historię kraju podczas odwiedzin licznych zabytków oraz muzeów.