Weekend w Londynie – co warto zobaczyć?

atrakcje londynu

Kolega z pracy polecił mi Londyn. Pomyślałem, że nie chce wydawać całych oszczędności na jeden wypad na weekend, ale sprawdziłem i to był strzał w dziesiątkę. Udało nam się znaleźć tanie loty i hotel w atrakcyjnej cenie. Zrobiłem rezerwację, no i polecieliśmy.

Główne atrakcje Londynu

Planując przechadzkę po Londynie, głównie myśleliśmy o małej, żeby się nie nudziła, ale przy okazji chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej.

London Eye

Oko Londynu, czyli nasz pierwszy punkt wycieczki. Przyznam szczerze, że z dołu ten diabelski młyn nie wygląda tak kolosalnie, jak z góry. Od dziecka bałem się wysokości, a w małej kuli, w dodatku przeszklonej miałem niemałego stracha. Jednak patrząc jak małe dzieciaki kładą się na szybach musiałem trzymać fason. Starałem skupić się na pięknych widokach londyńskich wieżowców, Big Benie i na przepływającej wzdłuż Tamizy.

Pałac Królewski Buckingham

Postanowiliśmy wpaść na herbatkę i ciasto do Królowej Elżbiety II, niestety akurat wtedy nie było jej w rezydencji. Można to sprawdzić za pomocą flagi brytyjskiej powiewającej nad Buckingham Palace. Podczas naszej obecności była opuszczona. Zobaczyliśmy natomiast uroczystą zmianę warty królewskich strażników.

Zobacz także: Berlin – zwiedzanie bez przewodnika

Victoria Memorial

To kolosalny pomnik i fontanna w jednym – poświęcona pamięci Królowej Wiktorii, która była najdłużej panującą Królową Zjednoczonych Królestw Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nie wczytywałem się za bardzo w jego historię, ale słyszałem, że jak się wrzuci monetę o dowolnej wartości do fontanny i pomyśli życzenie, to na pewno się spełni. Tak też wszyscy w trójkę zrobiliśmy.

Brytyjskie budki telefoniczne

To jeden z największych symboli Wielkiej Brytanii. Wstyd się przyznać, ale staliśmy w kolejce do zdjęcia z ta czerwoną budką z pół godziny. Budki są porozrzucane po uliczkach i skrzyżowaniach Londynu, niektóre są jeszcze aktywne i można z nich dzwonić.

nietypowe miejsca w londynie

Nietypowe miejsca w Londynie

Camden Town

Po obejściu wszystkich najważniejszych atrakcji, postanowiliśmy wybrać się do Camden Town, które jest najsłynniejszym targiem i centrum mody w Londynie. Jest to oaza kontrkultury i alternatywnych klubów. Przespacerowaliśmy się całą aleją obserwując tętniące życiem, oldskulowe knajpy i sklepiki. Najlepiej z Camden Town wspominam uliczkę z jedzeniem. Można spróbować tam wszystkich kuchni świata. Zaczynając od tajskiego pad thaia, amerykańskiego burgera, francuskich makaronów z serem, kończąc na tacosach prosto z Meksyku i wodzie kokosowej z Afryki Wschodniej.

Little Venice

Wychodząc z Camden Town można przespacerować się wzdłuz kanału Regent’s Canal. My zdecydowaliśmy się na przepłynięcie gondolą. Klimat faktycznie jak w Wenecji, nawet nasz gondolier wyglądał jakby był wyrwany w włoskiego miasteczka – do tego śpiewał jakąś balladę. Zuza była zachwycona. Jedyne co różniło Little Venice od oryginału to hipisowskie barki mieszkalne zacumowane wzdłuż ścian kanału. Ciekawie obserwowało się ludzi żyjących w ten sposób.

Zobacz także: Gibraltar – zwiedzanie brytyjskiej ziemi na Półwyspie Iberyjskim

Uliczka Brick Lane

To miejsce, gdzie sztuka uliczna nie pozwala przejść obojętnie. Liczne murale i graffiti przedstawiają różnorodne wizje artystyczne. Cała ulica jest pełna kolorów i pewnej głębi. Kiedyś była to dzielnica z przestępczości, biedy i slumsów. Obecnie jest to miejsce spotkań artystów. Nawet słynny Banksy znalazł dla siebie kawałek ściany. Przez to, że uwielbiamy z żoną sztukę tego typu, zapełniliśmy w tym miejscu całą kartę pamięci naszego aparatu.

Londyn – atrakcje dla dzieci

Większość londyńskich atrakcji jest bezpłatna dla małych dzieciaków. Jest też sporo ciekawych ofert dla rodzin z dziećmi. Londyn posiada wiele zielonych przestrzeni z placami zabaw i miejscami gdzie maluchy mogą się wyszaleć. W parku obok London Eye biegają małe wiewiórki, które nie boją się ludzi. Chętnie podchodzą i dają się pogłaskać. Dzieciakom niewiele potrzeba do szczęścia. Natomiast jeśli chcemy zapewnić im świetną zabawę licząc się z funduszami to warto odwiedzić: Zoo, Madame Tussauds oraz Akwarium.

co warto zobaczyć w londynie

Darmowe muzea w Londynie

Dzięki naszemu koledze, który polecił nam darmowe muzea, udało się obciąć koszta wyjazdu, a do tego zobaczyliśmy więcej niż planowaliśmy. Oto lista, którą dostaliśmy. Udało nam się odwiedzić tylko kilka z nich:

  1. Galeria Narodowa (National Gallery)
  2. Photographers’ Gallery
  3. Serpentine Gallery
  4. Tate Britain
  5. Tate Modern
  6. Whitechapel Gallery
  7. Muzeum Sir Johna Soane
  8. Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum)
  9. National Portrait Gallery