Co warto zobaczyć w Katowicach?

co warto zobaczyć w katowicach

Czemu warto odwiedzić Katowice?

Sporo osób uważa Katowice za nieatrakcyjne turystycznie. Ja również tak uważałem, gdyż odwiedzałem je tylko przejazdem lub jadąc na lotnisko na inne wakacje. Kojarzyły mi się tylko z brudem i smogiem. Zastanawiam się teraz, czy przypadkiem media nie stworzyły im takiego wizerunku, ale nie wiem. Może ktoś odpowiedzialny za reklamę miasta nie nadaje się do tej pracy. Któregoś dnia nie mieliśmy co robić z żoną i stwierdziliśmy jednogłośnie – „dawaj jedziemy do Katowic” i właśnie wtedy poświęciliśmy im trochę uwagi. Okazało się, że „cicha woda brzegi rwie”!

Katowice to przepiękne miasto, które warto poznać. Rozwinięte architektoniczne miasto, zdobione kamienice, wymieszane tam są z nowoczesnym budownictwem. Zaskoczeniem jest mieszanka modernistycznych, szklanych budowli z torami i kopalniami. Od każdego budynku ciągną się kable przechodzące nad ulicami miasta. Tworzy to ciekawy efekt pewnej klatki i skłania do refleksji. Dodatkowo Katowice są bardzo dobrze uprzemysłowione. Można zaobserwować tam również rozwój sztuki ulicznej, która nie jest bazgrołami przypadkowego wandala. Na niektórych ulicach znajdują się wielkoformatowe obrazy.

katowice - spodek

Popularne atrakcje w Katowicach

Wszystkie miejsca w Katowicach są bardzo nietypowe i jedyne w swoim rodzaju. Wiadomo – każde miasto ma zapewne swoje gorsze strony i dzielnice, natomiast jako turyści wpadający tam na chwilę, raczej wybieramy te dogodne miejsca, warte uwagi.
W pierwszej kolejności warto odwiedzić:

Muzeum Śląskie znajdujące się na ulicy T. Dobrowolskiego 1

Zostało stworzone w starej i nieużywanej już kopalni węgla. Można dowiedzieć się w nim trochę o historii Katowic oraz jak wyglądała dawniej praca w tej kopalni. Jest to punkt obowiązkowy moim zdaniem – dla osób, które są zielone i nie mają pojęcia o Katowicach.

Zobacz także: Muzeum Śląskie – zwiedzanie najpiękniejszych wystaw. Co oferuje muzeum?

Punkt widokowy przy Muzeum Śląskim

Na wysokości 47 metrów znajduje się wieża widokowa, która jest dawnym szybem wyciągowym kopalni „Warszawa II”. Z jej szczytu można podziwiać panoramę Katowic. Chodzą plotki, że przy dobrej pogodzie i widoczności można dostrzec stamtąd góry.

atrakcje dla dzieci katowice

Murale 3D na tyłach ulicy Mariackiej

Jak już wcześniej wspomniałem znajdują się tam wielkoformatowe obrazy trójwymiarowe. Moją uwagę najbardziej skupił mural autorstwa Good Looking Studio wykonany na zwykłym bloku na ulicy I Maja. Złudzenie optyczne jest tak silne, że stojąc w odpowiednim miejscu i pod dobrym kątem mamy wrażenie, że z okien wylatują wodospady, a od boku nadlatuje realistyczny sterowiec.

Zobacz także: Przewodnik po Ziemi Lubuskiej

Dolina Trzech Stawów

To gigantyczny park ze stawami, gdzie można zrobić piknik lub popróbować swoich amatorskich sił w sportach wodnych. Można wypożyczyć tam kajaki i rowerki wodne.

Katowice – najciekawsze atrakcje dla dzieci

W Muzeum Śląskim jest masa interaktywnych plansz i ekranów z różnorodnymi łamigłówkami i zadaniami na zapamiętywanie. Bardzo mi się to podobało, ponieważ jestem zwolennikiem nauki poprzez zabawę. W Dolinie Trzech Stawów znajduje się świetny skatepark, gdzie można wypożyczyć rolki lub deskorolkę wraz z zabezpieczeniami. To świetna alternatywa na długie i letnie wieczory na zajęcie czasu naszych maluchów.