Zadar – chorwacka stolica zachodów słońca

Zadar – krótka historia

Miasto ma długą i bogatą historię, sięgającą czasów starożytnych. Było to ważne miasto dla Rzymian, którzy postawili tu m.in. świątynie, amfiteatr i akwedukt, a całość otoczyli murami. Wytyczono nawet forum – nic dziwi więc, że Zadar jest przez niektórych nazywany „chorwackim Rzymem”. Oczywiście na mniejszą skalę. Po IV wyprawie krzyżowej miastem władali Wenecjanie, za których nastąpił rozkwit kulturowy i intelektualny miejscowości. W czasie II Wojny Światowej mocno ucierpiało historyczne centrum, ale na szczęście – niektóre pamiątki po dawnych czasach uniknęły bombardowań.

Chorwacja – ciekawe miejsca w Zadarze

Stare miasto położne jest na bardzo urokliwym półwyspie. Mimo zniszczeń, zachowały się stare kamienice oraz bramy i mury obronne z XVI wieku. Wśród turystów najbardziej popularna jest ulica Široka ze sklepami, kawiarniami i restauracjami, otwartymi do późnych godzin. Warto zajrzeć, by na świeżym powietrzu skosztować lokalnych przysmaków.

Zobacz także: Dubrownik, czyli Gra o Tron i wspaniałe zabytki

Tuż przed zmierzchem koniecznie trzeba wybrać się na spacer po nabrzeżu, żeby na własne oczy przekonać się, czy Alfred Hitchcock miał rację. Ten wybitny twórca filmowy miał powiedzieć, że w Zadarze jest najpiękniejszy zachód słońca na świecie. Jest jeszcze kilka powodów, dla których warto pojawić się na promenadzie…

Zadar – atrakcje turystyczne

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Zadaru są „Morske Orgulje” – morskie organy, które grają muzykę adekwatną… do nastroju morza. Jeśli fale są niewielkie, dźwięki są spokojne. Jeśli jednak panuje sztorm – o spokoju nie ma mowy. Miejscowi zapewniają, że jest to jedyna tego typu atrakcja na świecie.

Na promenadzie, w pobliżu organów, znajduje się też druga z najbardziej znanych atrakcji Zadaru – instalacja „Pozdrav Suncu” – pochwała słońca. Okrąg z 300 szklanych płyt w dzień jest baterią słoneczną, a po zmroku zamienia się w zachwycający spektakl świetlny, który na długo zapadnie w pamięć.

W Zadarze znajdą coś dla siebie także miłośnicy historii – w mieście nie brakuje pamiątek po czasach rzymskich. Ruiny forum znajdują się tuż obok IX-wiecznej świątyni św. Donata. Kościół charakteryzuje się nietypowym, cylindrycznym kształtem. W sezonie letnim wieczorami odbywają się w tym miejscu koncerty muzyki poważnej.

Zobacz także: La Valletta – najciekawsze atrakcje w stolicy Malty

Zadar – wodospad

Będąc w Zadarze, warto wybrać się do pobliskiego Parku Narodowego Krka – rozsławionego przez liczne wodospady, z których najsłynniejszy jest Skradinski Buk. Park można zwiedzać na wiele sposobów – statkiem, autobusem lub też pieszo, spacerując po ścieżkach wokół rzek i pomostach nad rozlewiskami. Zajmujący ponad 100 km kwadratowych park jest domem dla wielu zwierząt. To też jeden z najważniejszych obszarów naszego kontynentu pod względem ornitologicznym.

Warto mieć na uwadze, że w parku dozwolone są kąpiele – ale tylko do końca 2020 roku. Po tym terminie wprowadzony ma zostać całkowity zakaz. Zostało więc niewiele czasu…