Riwiera francuska

Lazurowe Wybrzeże, Prowansja, Langwedocja. Już same te nazwy silnie pobudzają naszą wyobraźnię. Dawniej te miejsca były natchnieniem malarzy takich jak van Gogh, Picasso, Gauguin. Dziś również są uważane za miejsca rozwijające wenę wielu artystów. To inspirujący i wyciszający kawałek świata, leżący na południu Francji. Jest uznawany za najdroższy zakątek tego kraju, jednak można rozkoszować się tym magicznym miejscem nie mając milionów w portfelu.

Port Grimaud, czyli mała francuska Wenecja

Port Grimaud znajdujący się niedaleko Saint-Tropez to Wenecja Lazurowego Wybrzeża. Jest to malutkie miasteczko, które zostało wybudowane na wodzie, dlatego tak bardzo porównywane jest do włoskiego miasta miłości. Można powiedzieć, że Port Grimaud jest prywatnym miastem ponieważ w roku 1962 architekt François Spoerry wykupił je, a właściwie tylko teren. Jego marzeniem było wybudowanie własnego miasta na kształt Wenecji. Miasteczko budowane było etapami i tak naprawdę do całkowitego użytku zostało oddane w 2000 roku. Jest nieco kiczowate, ale i tak warto je zwiedzić. Trzeba przyznać, że architektowi udało się odtworzyć wenecką wizję, jednak widać, że wszystko jest nienaturalne. Jednak miasteczko stanowi niezwykłą atrakcję Lazurowego Wybrzeża. Najlepiej je zwiedzić opływając dookoła elektryczną łodzią. Na obejście go w całości wystarczą dwie godziny, dlatego zdecydowanie warto je odwiedzić.

Zobacz także: Wyspa Gozo – maltańskie wakacje

Francja – lazurowe wybrzeże i najpiękniejsze plaże świata

Lazurowe Wybrzeże słynie ze swoich dorodnych plaż z turkusową wodą. Jest ich cała masa, dlatego każdy odwiedzający może wybrać idealną dla siebie. Można znaleźć plaże prywatne, publiczne, dzikie, piaszczyste, kamieniste, skaliste i żwirowe. Wybór jest ogromny, dlatego warto wiedzieć, gdzie i czego się spodziewać.

 • Plaża Coco Beach to plaża całkowicie skalista, która znajduje się w okolicach Nicei. Jest usytuowana za Starym portem w Nicei i startują z niej wędrówki po Cap de Nice. Plaża jest nieco mała, a dodatkowo hipsterska i codziennie odwiedza ją sporo osób, jednak każdy znajduje dla siebie miejsce. Znajdują się na niej ogólnodostępne prysznice.
 • Plaża de la Mala w Cap d’Ail znajduje się w małej miejscowości Cap d’Ail zaraz obok Monako. Jest trudno dostępna ze względu na bardzo wysokie skały. Na ich zboczach wzbijają się nowoczesne wille znanych milionerów, które wyglądają jakby miały się zaraz osunąć. Na tę plażę na pewno warto się wybrać na dłuższe plażowanie, bo zejście jest dość męczące, a wejście będzie jeszcze bardziej.
 • Plaża de la Garoupe niedaleko Antibes zadzwia odwiedzających swoim niesamowitym widokiem na szczyty Alp Nadmorskich. W okolicznej zatoce można podziwiać okazałe jachty, które cumują przy plaży.
 • Plaża Passable znajduje się na półwyspie Cap-Ferrat. Ma bardzo rozbudowaną i różnorodną roślinność. Rosną tam wysokie palmy i gigantyczna Bugenwilla, której kolor wprost zachwyca. Atutem miejsca jest również widok na zatokę i miejscowość Villefranche-sur-Mer, a także wzgórze Mont Boron.
 • Plaża między Juan-les-Pins, a Golfe-Juan jest piaszczysta i bardzo spokojna, pomimo znajdującej się nad nią drogi oraz torów kolejowych.

Lazurowe wybrzeże – co warto zobaczyć?

Lazurowe wybrzeże słynie głównie z pięknych plaż, jednak warto poświęcić trochę czasu na zobaczenie innych atrakcji, których jest niemało. Znajdzie się coś dla miłośników morskich wędrówek i sportów wodnych. Są tam liczne muzea z bogatymi kolekcjami, najdroższe samochody i jachty. Można wybrać się na luksusowe zakupy, a potem skosztować przysmaków francuskiej i włoskiej kuchni. Warto zobaczyć:

 • Kasyno w Monte Carlo
 • Promenadę Anglików w Nicei
 • Widok z ogrodu egzotycznego w Eze
 • Muzeum Gombrowicza w Vence
 • Targowisko Cours Saleya w Nicei
 • Okolice Pałacu Festiwalowego w Cannes, gdzie co roku odbywa się największy festiwal filmowy
 • Wyspy Leryńskie niedaleko Cannes

Zobacz także: Monako – gdzie warto pojechać? Przewodnik po mikro państwie

Lazurowe wybrzeże – pogoda

Riwiera francuska znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, dlatego przez cały rok można cieszyć się sprzyjającą i słoneczną pogodą. Lata są upalne i suche, natomiast zimą temperatury nie spadają poniżej 10 stopni. Najlepszym okresem na odwiedzenie Lazurowego Wybrzeża jest czerwiec, lipiec i sierpień. Należy jednak pamiętać, że to szczyt sezonu i można się tam spodziewać wielu turystów.