Luwr – najsłynniejsze paryskie muzeum. Co warto wiedzieć przed wizytą w Luwrze

Każdy turysta, wybierając się na wycieczkę do Paryża, choć raz musi zwiedzić Luwr. To paryskie muzeum rozpoznawalne jest na całym świecie oraz okrzyknięte zostało największą tego typu instytucją. Znajdziesz tam kilkaset tysięcy europejskich dzieł sztuki reprezentujących różne epoki oraz style.

Luwr zwiedzanie

Luwr Muzeum – gdzie leży i jak dojechać?

Luwr znajduje się w historycznym centrum Paryża. Ulokowany jest między prawym brzegiem Sekwany a ulicą Rivoli i między ogrodami Tuilerie a kościołem Saint Germain l’Auxerrois. Jeśli preferujesz spacer, warto, żebyś przeszedł się od Łuku Triumfalnego, przez Champs-Élysées. Z alei prowadzi prosta droga aż do muzeum. Znajduje się ono pod adresem Rue de Rivoli, 75001. Główne wejście jest w szklanej piramidzie na głównym dziedzińcu. Znajdują się tam kasy, toalety oraz punkt informacyjny. Do Luwru dojedziesz również linią metra nr 1, a wysiąść musisz na przystanku Palais Royal – Musée du Louvre. Możliwa jest również podróż autobusem nr 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81 lub 95, z których wysiąść będziesz musiał na przystanku Musée du Louvre.

Luwr Paryż – bilety godziny otwarcia

Luwr otwarty jest od godziny 9:00 do 18:00 przez cały tydzień z wyjątkiem wtorku. Ostatnie wejście możliwe jest o 17:00. Muzeum zamknięte jest każdego roku 1 stycznia, 1 maja oraz 25 grudnia. Normalny bilet wstępu wynosi 80 złotych. Wejściówka z opłaconym przewodnikiem kosztować Cię będzie około 260 złotych, a z audio przewodnikiem 120 złotych. Prywatne zwiedzanie w grupach maksymalnie 8-osobowych wynosi około 760 złotych. Do bezpłatnego wejścia upoważnione są dzieci i młodzież do lat 18 i młodzież i studenci do 25 roku życia, pod warunkiem, że są obywatelami Unii Europejskiej. Bilety wstępu warto zakupić przed planowaną wycieczką. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać ze specjalnego wejścia i ominąć czekanie w kolejce.

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Zobacz także: Weekend w Londynie – co warto zobaczyć?

Luwr ciekawostki i krótka historia

Luwr został wybudowany w 1190 roku i na początku służył jako twierdza obronna. W XIV wieku zamek został przemieniony w rezydencję, która następnie była siedzibą 20 władców francuskich. W XVII wieku została podjęta decyzja o przeniesieniu dworu królewskiego do Wersalu, a Luwr oddano do użytku artystom. W 1793 roku nastąpiło oficjalne otwarcie muzeum. Głównymi eksponatami były dzieła zgromadzone przez francuskich władców. W 1981 roku Luwr został przebudowany i odnowiony, dzięki czemu jego łączna powierzchnia łącznie wynosiła 6 hektarów, co sprawiło, że stał się on największym muzeum na całym świecie.

Luwr jest jedną z bardziej popularnych atrakcji w całej Francji. Poznaj kilka ciekawych informacji na jego temat:

  • W muzeum znajduje się około 350 tysięcy eksponatów, z czego jedynie 10% wystawiono do oglądania. Cała reszta spoczywa w magazynach, z których wyciągana jest jedynie na czasowe wystawy lub wypożyczana jest innym placówkom.
  • W Luwrze znajduje się około 7500 obrazów, z czego ponad połowa została wykonana przez francuskich artystów.
  • Mona Lisa, będąca najpopularniejszym obrazem na całym świecie, chroniona jest przez specjalne kuloodporne szkło oraz posiada swoich ochroniarzy. Mimo tak dużej ochrony obraz został skradziony w 1911 roku, a Mona Lisa wróciła do Luwru dopiero po dwóch latach.
  • W 2017 roku w Abu Dhabi zbudowano drugi oddział Luwru. W ciągu zaledwie 2 lat muzeum odwiedziło ponad 2 miliony osób, co sprawiło, że Luwr w Abu Dhabi stał się najczęściej odwiedzanym muzeum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
  • Szklana piramida na głównym dziedzińcu mierzy 21 metrów wysokości i jest jedną z czterech znajdujących się w Luwrze. Pozostałe trzy, znacznie mniejsze, otaczają ją.

Mona Lisa Luwr – jakie inne słynne dzieła sztuki znajdziemy w Luwrze?

Znasz już wszystkie niezbędne informacje dotyczące dojazdu oraz wejścia do Luwru, jednak pozostaje jedno ważne pytanie: jakie dzieła sztuki znajdują się w najpopularniejszym muzeum w całej Francji oraz jakie koniecznie musisz zobaczyć? Luwr podzielony jest na kilka sekcji, dzięki czemu z łatwością znajdziesz interesujące Cię eksponaty. Pierwszą z nich jest część z dziełami ze Starożytnego Egiptu. Znajdziesz tam między innymi liczne rzeźby, obrazy wykonane na papirusie, sarkofagi i maski. Do najcenniejszych eksponatów należy pomnik „Siedzącej skryby” wykonany między 2600 a 2350 rokiem p.n.e. oraz kamienny Sfinks pochodzący z około 3000 roku p.n.e. Kolejny z działów dotyczy sztuki Starożytnego Bliskiego Wschodu. Znajdziesz tam dzieła starożytnych cywilizacji, do których należą między innymi fragmenty budynków. Najciekawszym eksponatem jest stela z Kodeksem Hammurabiego wykonana około 1772 roku p.n.e. oraz Stela Naramsina wykonana między 2254 a 2218 rokiem p.n.e.

Zobacz także: Monako – gdzie warto pojechać? Przewodnik po mikro państwie

Następną częścią Luwru jest ta dotycząca Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu. Natkniesz się tam na najcenniejsze rzeźby w całym Luwrze, które są świadectwem geniuszu starożytnych artystów. W tej części muzeum znajduje się między innymi pomnik „Wenus z Milo” wykonany między 130 a 100 rokiem p.n.e., rzeźba „Nike z Samotraki” wykonana około III lub II wieku p.n.e. oraz pomnik „Diany z Wersalu” stworzony około 325 roku p.n.e. Ponadto na ekspozycji dotyczącej antycznej sztuki znajdują się liczne wazy, części uzbrojenia oraz biżuteria. Następna część Luwru obejmuje sztukę Islamu. Znaczącą część wystawy stanowią przedmioty związane z rzemiosłem artystycznym.

Najważniejszą sekcją całego Luwru jest zdecydowanie ta obejmująca olbrzymią kolekcję europejskiego dziedzictwa malarstwa. Znajduje się tam między innymi znana na całym świecie „Mona Lisa”. Najpopularniejszy obraz na całym świecie wykonany został przez Leonarda da Vinci między 1503 a 1519 rokiem. Ponadto w sekcji malarstwa znajdziesz również obraz „Koronczarka” autorstwa Jana Vermeera wykonany między 1669 a 1671 rokiem, dzieło „Wolność wiodąca lud na barykady” z 1830 roku, którego autorem jest Eugène Delacroix, obraz „Przysięga Horacjuszy”, którego autorem jest Jacques-Louis David i wiele innych niezwykłych dział sztuki. Kolejna sekcja paryskiego muzeum obejmuje europejskie rzeźby z różnych epok. Należy do nich między innymi posąg „Psyche i Kupidyna” autorstwa Antonia Canova oraz „Umierający Jeniec” wykonany przez Michała Anioła.

Intrygującą sekcją muzeum jest ta zawierająca dzieła rzemiosła artystycznego. Znajdują się tam głównie przedmioty swego czasu przyozdabiające kościoły i pałace, insygnia królewskie oraz dzieła znalezione w grobach monarchów francuskich. Eksponatem wartym uwagi jest Tryptyk Harbaville z X wieku. Ostatnia część Luwru jest działem Rysunku i Grafiki. Znajduje się tam kolekcja dzieł wykonanych na papierze, w tym licznych rysunków Leonarda da Vinci oraz Michała Anioła. Oprócz podziału na sekcje Luwr dzieli się również na trzy pawilony, które nazywają się Sully, Denon i Richelieu. Podział ten znacznie ułatwia poruszanie się po całym muzeum oraz znalezienie na mapie interesujących dzieł sztuki.

Luwr jest jedną z ciekawszych atrakcji Paryża oraz najważniejszym francuskim muzeum. Jeśli wybierasz się na wycieczkę do stolicy Francji, koniecznie wybierz się tam choć raz i zobacz najwspanialsze europejskie dzieła sztuki.