Berlin – zwiedzanie bez przewodnika

Berlin, tętniąca życiem stolica Niemiec. Tutaj cały czas coś się dzieje. Wycieczka do tego miejsca jest dobrym pomysłem na spędzenie weekendu. Miasto to jest pełne kolorów i wdzięku.

Image

Ile czasu należy przeznaczyć na zwiedzanie Berlina?

Tak naprawdę sam decyduję ile czasu potrzebuję na zwiedzenie Berlina. Wszystko zależy od tego co chcę zobaczyć i w jakie miejsca pójść. Jeśli nie interesują mnie wycieczki po muzeach to w zupełności powinno mi to zająć około 2-3 dni. Jeśli natomiast wyrażam chęć zobaczenia najważniejszych galerii i innych tego typu placówek to istnieje możliwość, że tydzień okaże się niewystarczający.

Berlin – główne atrakcje turystyczne

Alexanderplatz czyli dawny główny plac wschodniego Berlina. Jest głównym węzłem komunikacyjnym w mieście. Miejsce spotkań ze znajomymi i dobrej zabawy. Ogromne wrażenie robi także Czerwony Ratusz, Kościół św. Mikołaja oraz dzielnica, która go otacza, będąca jedyną starą częścią Berlina, która pozostała z czasów przed II wojną światową. O dziwo, miejsce to nie jest tak bardzo popularne jak inne atrakcje miasta, więc mogę być pewny, że nie spotkam tam tłumów.

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Zobacz także: Budapeszt – majestatyczna stolica Węgier

Wieża telewizyjna

Została zbudowana w Niemieckiej Republice Demokratycznej aby reprezentować moc komunizmu. Ma 203 metry, co czyni ją drugą najwyższą budowlą w Europie. Wyższa od niej jest tylko wieża radiowa i telewizyjna znajdująca się w Rydze. Na szczycie Fernsehturm Berlin znajduje się platforma widokowa, z której mogę zobaczyć widok na całe miasto. Wcześniej jednak należy zakupić bilet wstępu.

Katedra w Berlinie

Jest to najważniejszy kościół w mieście. Odbywają się w nim msze z okazji ważnych uroczystości państwowych. Prezentuje się doskonale, mimo iż podczas wojny uległa poważnemu zniszczeniu. Uroku dodaje jej również malownicze położenie tuż przy korycie rzeki Sprewy. Wcześniej na jej miejscu znajdowała się mniejsza katedra barokowa. Ten Dom Boży był inspiracją dla wielu architektów.

Brama Brandenburska

4 rumaki, które ciągną uskrzydloną boginię zwycięstwa Nike. Brama Brandenburska bez wątpienia jest najpopularniejszą atrakcją Berlina i symbolem ponownie połączonego państwa. Znajdowała się na pasie ziemi niczyjej w czasach, gdy miasto było podzielone na dwie części. Nikt nie miał prawa przez nią przechodzić. Dopiero po zjednoczeniu państwa i zburzeniu Muru Berlińskiego, brama została odnowiona, a obecnie dostęp do niej ma każdy. Przy niej odbywają się najważniejsze uroczystości, demonstracje, koncerty czy sylwester.

Berlin – inne ciekawe miejsca

W Berlinie znajduje się całe mnóstwo innych, równie ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest chociażby Reichstag, czyli Gmach Parlamentu Rzeszy w Berlinie. Swoją siedzibę ma tu Bundestag w Berlinie oraz w tym miejscu co pięć lat wybiera się prezydenta Niemiec. Wnętrze tej budowli można zwiedzać za darmo, jednak należy się liczyć z ogromnymi kolejkami. Kolejnym miejscem, które według mnie jest warte uwagi to Plac Poczdamski. To właśnie tutaj znajdują się pozostałości po Murze Berlińskim. Przed wojną to właśnie to miejsce było sercem nocnego życia w mieście. Dopiero po zjednoczeniu Niemiec zaczęto odbudowywać ten teren i przekształcono go w ważne centrum handlowe i kulturowe o nowoczesnym charakterze. Pałac Charlottenburg znajduje się niestety poza centrum miasta, ale zdecydowanie warto je odwiedzić. Jedną z piękniejszych atrakcji Berlina jest właśnie ten pałac, który był letnią rezydencją Hohenzollerów. Mogę ją zwiedzać wewnątrz lub wybrać spacer po zniewalających ogrodach, których część jest wykonana w stylu francuskim, reszta natomiast w stylu angielskim.

Ciekawostki o mieście

Berlin to miasto, które posiada całe mnóstwo ciekawostek. Jedną z najciekawszych jest fakt, że w stolicy Niemiec znajduje się około 1700 mostów, czyli więcej niż w Wenecji. Miasto ma ponad 180 kilometrów dróg wodnych w granicach miasta. Kiedy otwierano wieżę telewizyjną w 1969 roku, architekci nie byli zaproszeni na to wydarzenie. Powodem była złość ówczesnych władz z powodu odbić w kształcie krzyża na zewnętrznej powłoce wieży, które były nazywane „zemstą papieża”. Berlin uważany jest również, za najbardziej zielone miasto w Europie. Aż 44% powierzchni miasta stanowią rzeki, drogi wodne, lasy i tereny zielone. Każdy dworzec w centrum Berlina ma w pobliżu klub nocny. Miasto to może pochwalić się również, jednym z najbardziej imponujących systemów transportu publicznego na świecie. Berlińskie ZOO jest nie tylko najczęściej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie ale mówi się też, że ZOO posiada największy zasób zwierząt na świecie.