Co można mieć w bagażu podręcznym?

Walizka czy plecak – co wybrać?

Pamiętajcie, że niezależnie od tego co wybierzecie, wasz bagaż nie może ważyć więcej niż 10 kilogramów i przekraczać tych wymiarów: 55 × 40 × 20 centymetrów. Gdy już znajdziecie torby odpowiadające tym ograniczeniom, pojawia się dylemat: Walizka czy plecak? Oba rozwiązania mają swoje zalety. Plecak jest dobrym wyborem, jeśli poza nim macie jeszcze opłaconą sztukę bagażu w luku bagażowym. Dużo łatwiej będzie wam iść przez lotnisko z dużą walizką i założonym plecakiem, niż ciągnąć ze sobą dwie walizki.

Natomiast warto wziąć ze sobą małą walizkę jako bagaż podręczny w przypadku, gdy jest to wasz jedyny bagaż. Najczęściej podręczne modele walizek mają wymiary idealnie odpowiadające tym wymaganym przez lotniska, cztery kółka, żeby można było wygodniej je prowadzić i wysoką rączkę. Nie zapominajcie, że bagażem podręcznym NIE JEST mała torba zakładana przez ramię! Możecie więc zabrać ze sobą na pokład małą walizkę i torebkę np. na dokumenty i telefon.

Zobacz także: Higiena w podróży – jak o nią zadbać?

Kosmetyki w bagażu podręcznym

Kolejne ograniczenia dotyczą kosmetyków przewożonych w bagażu podręcznym. Możecie wziąć ze sobą większość kosmetyków, w tym płynnych pod warunkiem, że znajdują się one w opakowaniach o maksymalnej pojemności 100 ml. Nie dotyczy to kropli do oczu, ponieważ są traktowane jako niezbędne leki. Jeśli jednak macie ze sobą więcej niż 100 ml kropli do oczu w bagażu podręcznym, to musicie to osobno zgłosić na lotnisku.

Wszystkie kosmetyki muszą być umieszczone w przezroczystym woreczku, tak aby obsługa mogła zobaczyć co przewozicie. W bagażu podręcznym może się znaleźć większość kosmetyków, w tym żele pod prysznic, szampony, pasta do zębów, podkład to twarzy, tusz do rzęs, dezodorant czy perfumy. Uwaga – ostrza, a więc także maszynki do golenia są w bagażu podręcznym zabronione. Zakaz ten nie dotyczy jednak maszynek jednorazowych wyposażonych w osłonki.

Zobacz także: Zagubiony bagaż – jak go odzyskać?

Jedzenie w bagażu podręcznym

Przewożenie jedzenia w samolocie nie jest karalne – oczywiście pod warunkiem do jakiego kraju podróżujecie. To bardzo ważna informacja o której trzeba pamiętać. Przepisy celne określają co można, a czego nie można wwozić do różnych krajów. Dotyczy to przede wszystkim podróżowania spoza UE do państw członkowskich. Np. lecąc z Ukrainy do Polski nie wolno wam zabrać ze sobą produktów mięsnych, nabiału i innych pochodzenia zwierzęcego. Ograniczenia te mają zastosowanie także w innych krajach niezależnie od tego skąd podróżujecie, także przygotujcie się na to, że służba celna na lotnisku w Chile każe wam wyrzucić kanapki z Polski i zapłacić mandat.

Pamiętajcie o tym, że w bagażu podręcznym możecie przewieźć maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach po 100 ml!