Łodzie żeglarskie – czym kierować się przy wyborze?

Kupno łodzi żeglarskiej to niemały wydatek. Dlatego decydując się na taki zakup, należy wziąć pod uwagę wiele istotnych aspektów. Warto również wcześniej przynajmniej kilkukrotnie wypożyczyć różne jednostki, aby móc porównać komfort ich użytkowania, a także ich parametry techniczne. Większość osób posiadających patent sternika nie ma własnych łodzi, lecz decyduje się na czarter jachtów żaglowych. Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Jaką łódź żeglarską wybrać?

Miłośnicy żeglowania często każdy wolny weekend lub urlop spędzają na Mazurach, gdzie znajduje się nie tylko wiele akwenów, ale również wypożyczalni jachtów. Wybierając się żeglować na mazury jezioro, w którym zamierzamy wodować łódź, powinno mieć odpowiednią głębokość. Jacht żaglowy również musi wyróżniać się odpowiednimi parametrami, abyśmy mieli zagwarantowany komfort jego użytkowania. Jaką więc łódź żeglarską najlepiej wybrać? Obecnie oferta wypożyczalni jest niezwykle zróżnicowana, dzięki czemu bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych potrzeb.

Podstawowe aspekty, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze jachtu, to przede wszystkim jego wielkość, a także przeznaczenie. Jeżeli planujemy długą, kilkudniową wyprawę, postawmy na większy model. Jeżeli jednak wybieramy się w krótszy rejs, wówczas wystarczająca będzie mniejsza wersja jachtu. Ważne jest także, z kim zamierzamy płynąć, a także ile osób ma nocować na takiej łodzi. Istotna jest także liczba kabin, a także wysokość stania w najwyższym miejscu w środku.

Co sprawdzić przed rejsem łodzią żeglarską?

Decydując się na czarter jachtu, powinniśmy kierować się nie tylko wyżej wymienionymi aspektami, a także ceną takiej usługi, ale również dokładnie skontrolować jacht zanim wyruszymy w podróż, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo, a także komfort żeglowania i pobytu na łodzi. Zwróćmy więc uwagę na wszelkie uszkodzenia, sprawdźmy stopery, oglądnijmy kotwice oraz urządzenia sterowe. Sprawdźmy także oświetlenie nawigacyjne oraz silnik. Warto przed pierwszym rejsem uruchomić także pompę elektryczną i sprawdzić poziom naładowania akumulatorów, a także skontrolować luki i boleje oraz zawory denne i burtowe. Sprawdźmy, czy na jachcie znajdują się niezbędne elementy takie jak kamizelki oraz gaśnica.

Na co zwrócić uwagę kupując łódź żeglarską?

Osoby, które decydują się na zakup łodzi żeglarskiej, powinny przeanalizować znacznie więcej parametrów niż klienci wypożyczalni. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu łodzi, powinniśmy przeanalizować wymienione wcześniej czynniki. Oglądając jacht, zawsze jednak oceniajmy jego stan zewnętrzny, żagle i maszt, a także jednostkę napędową. Przeanalizujmy także czy wnętrze łodzi nie budzi zastrzeżeń, a także dokumentację i legalność jachtu. Warto przed zakupem sprawdzić też pracę miecza i steru.

Zarówno przy zakupie, jak i czarterze łodzi warto kierować się zarówno ceną, jak i wymiarami, a także przeznaczeniem jednostki. W przypadku zakupu jachtu zwróćmy uwagę także na koszty konserwacji i utrzymania w ujęciu rocznym.