Zagubiony bagaż – jak go odzyskać?

Podróżowanie to czas odpoczynku, relaksu, kiedy skupiamy się na poznaniu nowej kultury i miejsca. Niestety często te chwile psują nam różne nieprzewidziane okoliczności. Do takich możemy zaliczyć właśnie zaginiony bagaż. W mojej karierze podróżniczej zgubiłem nie jedną walizkę, dlatego z chęcią podzielę się z wami własnymi spostrzeżeniami na ten temat.

Zagubiony bagaż w samolocie – gdzie się zgłosić?

Lotniska to ogromne miejsca, które często są zatłoczone. Tysiące ludzi przemieszcza się w ciągu dnia. Dlatego też w tego typu miejscach łatwo coś zgubić. Podróże wiążą się ze stresem, musimy mieć na uwadze mnóstwo rzeczy, godziny odlotu, czy odprawy. Dla wielu ludzi to jest meczący proces. Jednym z najgorszych scenariuszy jest niestety zagubiony bagaż, będąc zwłaszcza w innym kraju, musimy być gotowi na konwersacje z pracownikami lotniska czy samolotu.

Zobacz także: Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Takiego typu rzeczy zgłaszamy bezpośrednio do załogi samolotu lub punktu informacyjnego na terenie lotniska. Tam osoba uprawniona przekaże nam dalsze kroki, jakie musimy wykonać, by odzyskać zaginioną rzecz. Na początku załoga poprosi o wypełnienie formularza ze wszelkimi informacjami na temat lotu, przewoźnika i pasażera. Następnie warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż często nie tylko my zgłaszamy się z tym problemem. Zaginione bagaże to dość powszechny problem zwłaszcza podczas lotów międzynarodowych czy kontynentalnych.

Jak się spakować by bagaż doleciał?

Odpowiednie spakowanie się to pierwszy krok ku temu, by uniknąć bądź ewentualnie przyśpieszyć proces odzyskiwania zagubionego bagażu. Oto kilka rad i trików, jakie sam stosuje:

  • Umieszczenie etykiety z danymi od zewnętrznej i wewnętrznej strony walizki;
  • Zdjęcie zawartości, przydatne podczas zgłoszenia ewentualnej kradzieży;
  • Zdjęcia walizki od zewnątrz, pozwoli szybciej zidentyfikować pracownikom zaginiony bagaż;
  • Dodatkowe zabezpieczenia, kłódki i zamki z szyfrem, ochronią przed potencjalnymi złodziejami.

To podstawowe zasady, jakie stosuję, podczas podróży i co ważne pomagają mi się poczuć bezpieczniej.

Zobacz także: Obowiązkowe szczepienia przed wyjazdem do Azji

Odszkodowanie za zaginiony bagaż

Kwestie odszkodowania są zależne od linii i wartości bagażu, warto mieć to na uwadze i jeśli decydujemy się na przewóz wartościowych rzeczy wybierać opcję dodatkowego ubezpieczenia. W przypadku zwykłego bagażu linia lotnicza jest zobowiązana zapłacić równowartość szkody. Wartość rzeczy można określić za pomocą rachunków, niestety często pasażerowie nie posiadają ich więc w takich przypadkach cenę określa się na podstawie wagi bagażu. Podróżowanie nie musi być skomplikowane, warto być przygotowanym na różne ewentualności i co najważniejsze znać prawa klienta. Walczyć o swoje prawa i świadomie pakować się w podróż.