Jak tanio podróżować?

Wakacje poza sezonem

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie kosztów wakacji jest wyjazd poza sezonem wakacyjnym. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to najlepsze rozwiązanie dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, wobec czego ta część mojego wpisu przeznaczona jest dla studentów, młodych małżeństw i osób na emeryturze, którzy chcą skorzystać z fantastycznej pogody w mniej atrakcyjnych miesiącach. Ceny w nadmorskich miejscowościach we Włoszech czy w Hiszpanii w maju, wrześniu i październiku są czasami kilkanaście razy tańsze niż ceny w sezonie, a można trafić na dużo lepszą pogodę niż w Polsce w szczycie sezonu.

Kolejną opcją na obniżenie kosztów wakacji jest zarezerwowanie zakwaterowania za granicą bez posiłków w cenie. Być może sami zauważyliście, że nocleg z pełnym wyżywieniem jest dość drogi. Natomiast same artykuły spożywcze, zarówno we Włoszech, jak i w Hiszpanii są stosunkowo tanie. Jeśli podróżujecie samochodem, możecie zapakować do lodówki turystycznej zamrożone i zapakowane w próżniowe woreczki mięso –nie rozmrozi się nawet, jeśli podróż będzie trwała dwa dni, ręczę za to swoim doświadczeniem. Rozwiązanie to nie sprawdzi się, oczywiście, w przypadku podróży samolotem. Natomiast w przypadku podróży w czwórkę, dużo bardziej opłacalna jest podróż samochodem – koszty paliwa i winiet autostradowych dzielą się równo pomiędzy wszystkich uczestników wycieczki i można zapakować cały bagażnik przydatnych i nieprzydatnych rzeczy, nie dopłacając za nadbagaż.

Zobacz także: Życie w kamperze – jak przygotować się do podróży kaperem?

Znajdź pracę, która wymaga podróżowania

Osobom młodym, poszukującym pracy wakacyjnej lub na nieco dłuższy czas, chciałbym zaproponować dwie opcje, dzięki którym można zwiedzić kawałek świata i jednocześnie na tym zarobić. Pierwszą opcją – niestety, mocno restrykcyjną – jest zatrudnienie się w renomowanych liniach lotniczych na stanowisku stewarda lub stewardessy. Pamiętaj, że aby wziąć udział w rekrutacji musisz spełniać szereg wymagań, z których najważniejszymi są odpowiedni wzrost i brak tatuaży w widocznych miejscach. Załogi samolotów mają przewidziany czas wolny między lotami, mają zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, czyli będąc pracownikiem linii lotniczych odpadają Ci praktycznie wszystkie koszty związane z podróżą. Ogranicza Cię wyłącznie czas, jaki możesz poświęcić na zwiedzanie i korzystanie z życia.

Drugą opcją, pozwalającą Ci lepiej wykorzystać czas wolny, ale przywiązującą Cię jednocześnie do jednego konkretnego miejsca na cały okres wakacyjny jest zatrudnienie się na jednym z kilkuset campingów zlokalizowanych w całej Europie. Twoja praca, jako opiekuna na campingu będzie polegać na zakwaterowaniu gości, pilnowaniu porządku i ciszy nocnej oraz sprzątaniu domków po wyjeżdżających. Poza tym, całe miesiące spędzone w obcym kraju, przy pięknej pogodzie, są Twoje. Oczywiście, w obu przypadkach bardzo ważna jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego na poziomie komunikatywnym.

Zobacz także: Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

First minute i last minute

Na pewno spotkałeś się już z powyższymi terminami. Oferty first minute i last minute to propozycje spędzenia wakacji zorganizowanych przez biura podróży. Ponieważ oferty first minute dotyczą wakacji, które dopiero zostały dodane do oferty, a last minute takich, na które brakuje zaledwie kilku osób do całkowitego obłożenia, są z założenia tańsze niż ich odpowiedniki sprzedawane w wysokim sezonie. Nie gwarantuję, że będą to wakacje za grosze, ale decydując się na taką ofertę na pewno zapłacisz mniej, a w cenie będziesz miał zakwaterowanie, wyżywienie i przelot do miejsca docelowego, a także ubezpieczenie, o którym zapomina duży odsetek podróżujących.