Budapeszt – majestatyczna stolica Węgier

Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

Atrakcje Budapesztu rozsiane są po całym mieście, co jest dużym atutem. Takie rozmieszczenie pozwala nie tylko na poznanie czołowych miejsc z okładek przewodników, ale przede wszystkim daje możliwość poznania rytmu czy klimatu tego miejsca. Zacznę jednak od absolutnego punktu obowiązkowego, czyli wzgórze zamkowe wraz z kompleksem zamkowym w Budzie. Sam budynek dość mocno ucierpiał w czasie II Wojny Światowej i przeszedł dość sporą renowację, niemniej majestatyczny klimat w tym miejscu został zachowany, a sam obiekt oraz jego rozmiary robią wrażenie! Wokół znajduje się także zespół pięknie zadbanych ogrodów (Várkert bazár), w których można odpocząć po wyczerpującej wspinaczce na wzgórze. Tutaj wskazówka – jeśli chcemy zachować siły, to alternatywą dla spaceru pod górę jest wjazd bardzo klimatyczną kolejką. 

Nie zwalniając tempa, warto też udać się na pobliską Górę Gallerta. Na jej szczycie znajduje się słynny pomnik wolności postawiony tuż po II WŚ oraz powstała w 1851 roku cytadela, z której rozprzestrzenia się fantastyczny widok na panoramę Budapesztu. Koniecznie przygotujcie aparaty w tym miejscu! Stamtąd ujrzycie m.in. łańcuchowy Most Széchenyi, czyli kolejną z wizytówek Budapesztu. Łączący obie części miasta (Budę oraz Peszt) most powstał w połowie XIX wieku, niestety w okresie wojennym także uległ poważnym zniszczeniom. Szybko jednak został odbudowany i do dziś firmuje węgierską stolicę na całym świecie. 

Zobacz także: Wiedeń – atrakcje w stolicy Austrii

Oczywiście na sporą uwagę zasługuje także budynek Parlamentu węgierskiego. Monumentalna siedziba  władz uchodzi za najpopularniejszy obiekt Budapesztu. Zabytek robi niesamowite wrażenie w dzień, a jeszcze większe wieczorem, kiedy jest podświetlony. Wewnętrzna część udostępniona jest do zwiedzania – czas wycieczki trwa niespełna godzinę.

Warto również odwiedzić plac bohaterów, miejsce nieco oddalone od centrum. Wokół znajduje się mnóstwo terenów zielonych, w których mieszkańcy Budapesztu chętnie spędzają czas wolny. Fantastyczna opcja na piknik i aktywny wypoczynek. Co więcej, w pobliżu znajdziecie słynny kompleks basenów z wodą termalną. 

Jak poruszać się po Budapeszcie?

Budapeszt jest bardzo dobrze skomunikowany. Do większości atrakcji dojedziecie metrem lub tramwajami co pozwoli Wam sprawnie zaplanować efektywny dzień zwiedzania. Z doświadczenia wiem, że przejście nawet centrum może być niezwykle wyczerpujące, zwłaszcza w upalny dzień. W takim wypadku opłaca się kupić bilet czasowy, na 24 lub 72 godziny. Takim sposobem zaoszczędziłem sporo czasu, ale i energii do dalszego zwiedzania.

Zobacz także: Najlepsze muzea w Madrycie – najważniejsze informacje dla zwiedzających

Cena wycieczki do Budapesztu

Na tle innych stolic europejskich, Budapeszt wypada stosunkowo atrakcyjnie. Ceny porównałbym do tych w Polsce lub Czechach. Nocleg w hostelu można już dostać za kilkanaście euro za dobę, oczywiście, jeśli ktoś poszukuje większego komfortu, to baza hotelowa w mieście jest również niezwykle bogata. Na Węgrzech nie wydamy również wiele na jedzenie, zwłaszcza lokalne potrawy dostępne są w przystępnych cenach. Tak naprawdę Budapeszt oferuje sporo atrakcji, więc każdy może zorganizować wyjazd dopasowany do przeznaczonego na ten cel budżetu.