Obowiązkowe szczepienia przed wyjazdem do Azji

Szykując się do wyjazdu do Azji trzeba przygotować się na dodatkowe wydatki. Głównym z nich będzie z pewnością ochrona zdrowia. Kraje azjatyckie mają inną florę bakteryjną, do której nasze organizmy nie są przystosowane. Jednak oprócz zwykłych problemów z trawieniem, jest też sporo poważniejszych powikłań, których można z łatwością uniknąć.

Image

Szczepienia obowiązkowe a zalecane

Jak wspominamy powyżej, często funkcjonuje rozróżnienie na szczepienia obowiązkowe i zalecane. Bierze się to z częstotliwości występowania danej choroby oraz tego, czy faktycznie stanowi ona zagrożenie. Z reguły każda szczepionka to wydatek od parudziesięciu do nawet kilkuset złotych. W Polsce to wciąż niewielki rynek, i nie ma zbyt wielu punktów, które się tym zajmują. By właściwie przygotować się do wyjazdu zalecana jest wizyta na konsultacje u lekarza specjalisty. W ten sposób zostanie dobrany odpowiedni zestaw szczepień.

Mądrym wyborem będzie poleganie na osobach z odpowiednią wiedzą na ten temat. Na ogół w trakcie wywiadu lekarz ustali w oparciu o nasz plan podróży, czego nam potrzeba. Dodatkowy wywiad i ustalenie listy stosowanych leków pozwoli na określenie, które szczepienia i środki będą odpowiadać naszym spersonalizowanym wymaganiom.

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Zobacz także: Jak tanio podróżować?

Trzeba się tym zainteresować odpowiednio wcześniej. Po pierwsze, na takie szczepienie może zejść czasem cały dzień. Pamiętam, że gdy szczepiłem się przed wyjazdem do Brazylii, to konieczne było 4 czy 5 różnych wkłuć. Na szczepionki różne organizmy reagują w różny sposób. Na niektóre białka możemy być na przykład uczuleni, i po ich przyjęciu może nam się zrobić słabo.

W takiej sytuacji cały dzień możemy mieć z głowy, i na przykład szybkie wyskoczenie na wizytę u lekarza podczas godzin pracy nie będzie opcją. Nasze ciało może być po prostu po takiej serii szczepień zmęczone – ale oczywiście nie musi. Dużo osób radzi sobie świetnie z procesem i spływa to wszystko po nich jak po kaczce.

Ile czasu przed wyjazdem należy przyjąć szczepionkę?

Ponadto, wiele szczepionek potrzebuje czasu, by zacząć wytwarzać odporność. W niektórych wypadkach jest to nawet miesiąc. Dlatego pod żadnym pozorem nie można tego zostawiać na ostatnią chwilę, bo nie zapewnimy sobie odpowiedniej ochrony przed chorobami zakaźnymi. Oprócz tego, szczepienia nie uchronią nas przed wszelkim złem, i konieczna będzie suplementacja odpowiednimi lekami.

Zobacz także: Wiza do Tajlandii krok po kroku

Bardzo częste są zwłaszcza problemy żołądkowe. Gdy będziemy próbować różnych nietypowych dań, na przykład z kuchni ulicznych, to choć z reguły jest to bardzo bezpieczne, nasz układ trawienny sobie z tym nie poradzi. Uzbrójmy naszą apteczkę w odpowiednie leki na biegunkę.

Wreszcie, na malarię szczepionek nie ma. A jest ona niebezpieczną chorobą, którą zarazić się może każdy, w każdej chwili. Dlatego stosujmy odpowiednie repelenty przeciwko komarom, i rozważmy korzystanie z leków przeciwmalarycznych.