Spis treści
Wrocław – Rynek
Wrocław może poszczycić się jednym z największych i najokazalszych rynków w Polsce, porównywalnym chyba tylko do krakowskiego i gdańskiego. Kamienice, które go otaczają, stanowią reprezentację wszystkich możliwych epok i stylów architektonicznych od średniowiecza począwszy, a na międzywojennym modernizmie kończąc. A dawnych czasach w rynku koncentrował się handel, dziś stanowi on centrum życia towarzyskiego oraz jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Nie dziwi więc fakt, że wprost roi się tu od wszelkiej maści lokali gastronomicznych – od McDonald’sa, poprzez piwiarnie i puby, aż po szpanerskie restauracje, w których można wydać na obiad połowę wypłaty.
Wrocław – Ratusz
Bodaj najcenniejszym spośród zabytków rynku jest leżący w jego południowo – wschodnim rogu ratusz. Jak większość tego typu budowli był wielokrotnie przebudowywany, jednak stylem dominującym pozostał tu późny gotyk. Budynek, tak jak i całe miasto, mocno ucierpiał podczas walk w roku 1945. Po wojnie został jednak pieczołowicie odbudowany. Nadziemna część ratusza mieści dzisiaj w swych wnętrzach Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. W podziemiu natomiast znajduje się jedna z najstarszych knajp w Europie – Piwnica Świdnicka.

Kamienice Jaś i Małgosia
Średniowieczny rodowód mają też leżące po przeciwnej stronie rynku dwie urokliwe kamieniczki. Są one wyraźnie mniejsze od wszystkich innych budynków i wyglądają, jakby były przeniesione z całkiem innej ”bajki”. Nie bez przyczyny ochrzczono je więc bajkowymi, a raczej baśniowymi imionami Jasia i Małgosi. Monumentalny kościół św. Elżbiety leżący bezpośrednio za kamieniczkami jeszcze bardziej potęguje wrażenie ich ”małości”.
Zobacz także: Weekendowy wypad na Śnieżkę
Wrocław – Pręgierz
Tuż przed ratuszem wznosi się niepozorny kamienny słup – to pręgierz, czyli dawne miejsce kaźni. To przy nim dokonywano publicznych egzekucji oraz wymierzano mniejsze kary. Podobno właśnie tu wychłostany został sam Wit Stwosz. Dzisiaj pręgierz stanowi już tylko atrakcję turystyczną, a dla Wrocławian tradycyjny punkt orientacyjny. Jeżeli chcesz się spotkać z kimś w rynku – najpewniej umówicie się pod pręgierzem. To właśnie dlatego jest on stale otoczony przez ludzi zerkających na telefon albo zegarek.
Najciekawsze miejsca we Wrocławiu
Rynek i jego przyległości to tylko niewielka część atrakcji jakie oferuje Wrocław. Jest ich w mieście cała masa, dlatego nie chcąc przynudzać wymienię tylko kilka wrocławskich ”naj”:
- Największe polskie ZOO. Na pobieżne zwiedzenie całego kompleksu potrzeba kilku godzin. Perełką ogrodu zoologicznego jest otwarte kilka lat temu afrykarium, umożliwiające podglądanie dzikich zwierząt w warunkach niemal naturalnych. Nie tylko dzieci będą zachwycone.
- Najwyższy w Polsce budynek mieszkalny – Sky Tower. Widoczny niemal z każdego miejsca w mieście drapacz chmur, na szczycie którego funkcjonuje przeszklony taras widokowy. Widok z góry rzeczywiście robi kolosalne wrażenie.
- Park Szczytnicki – ogromny kompleks parkowy w sercu tętniącego życiem miasta. W jego ramach funkcjonuje oryginalny ogród japoński zaprojektowany i urządzony przez dalekowschodnich mistrzów przed ponad stu laty. Na skraju parku znajduje się kolejne wrocławskie ”naj”:
- Hala Stulecia – przez długie lata największa na świecie konstrukcja żelbetowa. Hala prawie bez uszczerbku przetrwała ostrzał artyleryjski i bombardowania z roku 1945. Do dziś odbywają się w niej wystawy, koncerty i inne imprezy kulturalne.
- Muzeum Archidiecezjalne, w którym znajduje się największa w Polsce…kolekcja mumii egipskich. Nie, nie żartuję – muzeum zlokalizowane na Ostrowie Tumskim naprawdę posiada imponujący zbiór starożytnych eksponatów.

Ciekawostki o Wrocławiu
Wrocław to największe miasto na świecie, którego ludność została w 100% ”wymieniona”. Rzecz działa się oczywiście zaraz po II wojnie światowej, w wyniku której w miejsce wysiedlonych (jak to się elegancko nazywa) Niemców, przywiezieni zostali Polacy z różnych stron kresów wschodnich. Jeszcze w czasie trwania wojny miasto zostało ogłoszone twierdzą. Pomimo oblężenia, broniła się ona do samego końca – załoga Wrocławia skapitulowała dopiero na wieść o upadku Berlina.
Zobacz także: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – co kryje w sobie najwyższy budynek w Warszawie?
To właśnie z Wrocławia – tuż przed zamknięciem oblężenia – miał podobno wyjechać słynny ”Złoty Pociąg”, który potem zaginął gdzieś koło Wałbrzycha wraz z całym ładunkiem zawierającym największe skarby skazanego na zagładę miasta. Nie wiem na ile prawdziwa jest ta historia. Faktem jest natomiast, że zbiory wrocławskich muzeów faktycznie zniknęły jak kamfora a ich los do dziś pozostaje nieznany.