Wyspa Gozo – maltańskie wakacje

Kilka słów o Malcie

Malta jest jedną z najbardziej słonecznych miejscowości w europie. W miesiącach wypoczynkowych (od maja do września) średnie temperatury za dnia nie schodzą poniżej 20 stopni Celsjusza. Jest to ciekawa propozycja miejsca wypoczynkowego, gwarantująca stabilną i ciepłą pogodę, podczas zwiedzania śródziemnomorskiego krajobrazu tego państwa. Walutą obowiązująca na Malcie jest euro. W tym artykule przedstawimy szerzej drugą co do wielkości wyspę tego kraju – Gozo.

Jedna z najpiękniejszych europejskich wysp

Sama wyspa oferuje bardzo dużo ciekawych atrakcji i krajobrazów, a co ważniejsze, wszystkie punkty nie są oddalone zbyt daleko siebie z racji na niewielki obszar wyspy, dzięki czemu wszystkie miejsca można zwiedzić w jeden dzień przejeżdżając wyspę na przykład z rowerem. Dodatkowo wyspa oferuje wiele ciekawych zakątków, które można zwiedzić za darmo takich jak na przykład zatoka Ramla, zatoka Xwejni, czy też Marsalforn. Są to miejsca, które bez problemu możemy zwiedzić podróżując po wyspie na własną rękę, nie wyciągając portfela z kieszeni, a widoki zapierają dech w piersiach.

Zobacz także: Wyspa Evia idealna na wakacje

Natomiast, jeśli chodzi o płatne zabytki tutaj możemy spotkać takie obiekty jak Katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Victorii czy też Świątynie megalityczną Ggantija. Są to o tyle ciekawe propozycję, ponieważ ceny biletów nie są wygórowane, a zwiedzając takowe miejsca możemy poznać nieco kultury i historii. Jeśli tego by było mało, niedaleko wyspy Gozo jest położona wyspa Comino, która również kryje za sobą dużo tajemnic i ciekawych miejsc, a rejsy na tą wyspę są prowadzone regularnie.

Panwie solne Xwejni

Jedną z największych „perełek”, jeśli chodzi o wyspę Gozo są Panwie solne Xwejni. Są to wykute w skalistym nabrzeżu małe zbiorniki wodne, które przypominają baseny. Jest to twór zamieszkałej ludności, ponieważ mieszkańcy w tych zbiornikach odparowuje się sól, która jest potem używana przez zamieszkałych ludzi. Mimo, iż zbiorniki powstały w celach praktycznych to sam ich widok na tle morskiego krajobrazu wygląda pięknie.

Zobacz także: Meteory w Grecji – klasztory zawieszone w chmurach. Musisz je zobaczyć!

Liczne skrywane miejsca i tajemnice

Wyspa Gozo posiada wiele ciekawych miejsc turystycznych, ale również skrywa wiele tajemnic i „smaczków” turystycznych. Jednymi z takich miejsc są Skalny Grzyb, Błękitna Dziura czy też Lazurowe Oko. Są to miejsca, które są stworzone przez matkę naturę, dzięki czemu urok tych atrakcji jest nieziemski. Jest to idealne uzupełnienie, jeśli chodzi o zwiedzanie tej wyspy, ponieważ oprócz pięknych krajobrazów, które się rzucają w oczy, możemy też spotkać miejsca mniej znane, do których może i ciężej się dostać, ale ujrzenie ich na własne oczy przyprawi bardzo dużo satysfakcji.