Noclegi – Zakopane i okolice

Zakopane – atrakcje turystyczne

Spośród wielu atrakcji oferowanych przez miasto, na uwagę zasługują na przykład:

  • Krupówki – znany wszystkim deptak w centrum Zakopanego, przy którym znajdują się restauracje, kawiarnie, sklepy z pamiątkami oraz stragany z tradycyjnymi górskimi wyrobami rzemieślniczymi.
  • Gubałówka – kolej linowo-terenowa, działająca przez cały rok. Po kilku minutach jazdy na szczyt można z wysokości 1122 m n.p.m. podziwiać piękną panoramę Tatr. Ceny biletów, w zależności od terminu, wahają się w granicach 20zł w obie strony.
  • Kasprowy Wierch – kolej linowa prowadząca na jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr. Po kilkunastu minutach i ponad 4km (prowadzących przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego) docieramy na wysokość 1959 m n.p.m., gdzie oprócz górnej stacji kolejki znajduje się również Obserwatorium Meteorologiczne. Są to najwyżej położone budynki w Polsce. Oprócz naszego Giewontu widać stąd też słowacką część Tatr. Ceny biletów są już wyższe, bo około 100zł w dwie strony w trakcie sezonu.
  • Skocznia narciarska „Wielka Krokiew”, czyli kolebka polskich skoków narciarskich. Jest to skocznia o rozmiarze HS140, co czyni ją największą skocznią narciarską w Polsce. Co roku odbywane są na niej konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich, czyli zawody najwyższej rangi w tej dyscyplinie.

Zakopane z dzieckiem

Jeśli chodzi o ofertę dla rodzin z dziećmi, miasto oferuje m.in. następujące atrakcje:

  • Snowlandia – zimowy park rozrywki znajdujący się w pobliżu Wielkiej Krokwi, w skład którego wchodzą śnieżny labirynt, tor saneczkowy, mini zoo czy pałac Królowej Śniegu. Ceny biletów to około 10zł za każdą z atrakcji.
  • Papugarnia „Egzotyczne Zakopane”, w której znajduje się mnóstwo egzotycznych gatunków papug, które nie są trzymane w klatkach i swobodnie się przemieszczają, przez co można się z nimi pobawić, nakarmić i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Papugi są specjalnie tresowane do kontaktu z człowiekiem i są przyjaźnie nastawione do odwiedzających. Cena biletu normalnego to 19zł, ulgowego – 15zł.
  • Dom do góry nogami – nie dość, że stoi na dachu, to jeszcze ukośnie, dzięki czemu zapewnia więcej atrakcji, bo chodzenie po nim nie jest takie łatwe. Próby utrzymania równowagi sprzyjają zabawie i wzbudzają radość wśród najmłodszych. Normalny bilet wstępu kosztuje 13zł, ulgowy – 11zł.

Zakopane latem

Lato sprzyja górskim wycieczkom, dlatego także latem Zakopane jest oblegane. Amatorzy takich wypraw mają do wyboru wiele tras, podzielonych ze względu na poziom trudności. Początkującym polecane są zwłaszcza:

  • Dolina Pięciu Stawów – jedna z najpopularniejszych tras, dlatego często w okresie wakacji robi się tam tłoczno. Nie jest najkrótsza, bo liczy ok. 17 km (do schroniska i z powrotem), jednak widoki są niezapomniane. Podczas wędrówki można podziwiać na przykład wodogrzmoty Mickiewicza czy Dolinę Roztoki. Szacowany czas przejścia to ok. 5h.
  • Nosal – jest to trasa mało wymagająca, a przejście całości zajmuje stosunkowo niewiele czasu (1,5h) co czyni ją popularną wśród rodzin z dziećmi.
  • Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) – ta trasa również cieszy się popularnością, gdyż jest dość wygodna, a po drodze można podziwiać panoramę Zakopanego i Gubałówkę. Ma ok. 9 km długości i przechodzi się ją w niecałe 4h.