Noclegi – Zakopane i okolice

Zakopane – atrakcje turystyczne

Spośród wielu atrakcji oferowanych przez miasto, na uwagę zasługują na przykład:

  • Krupówki – znany wszystkim deptak w centrum Zakopanego, przy którym znajdują się restauracje, kawiarnie, sklepy z pamiątkami oraz stragany z tradycyjnymi górskimi wyrobami rzemieślniczymi.
  • Gubałówka – kolej linowo-terenowa, działająca przez cały rok. Po kilku minutach jazdy na szczyt można z wysokości 1122 m n.p.m. podziwiać piękną panoramę Tatr. Ceny biletów, w zależności od terminu, wahają się w granicach 20zł w obie strony.
  • Kasprowy Wierch – kolej linowa prowadząca na jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr. Po kilkunastu minutach i ponad 4km (prowadzących przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego) docieramy na wysokość 1959 m n.p.m., gdzie oprócz górnej stacji kolejki znajduje się również Obserwatorium Meteorologiczne. Są to najwyżej położone budynki w Polsce. Oprócz naszego Giewontu widać stąd też słowacką część Tatr. Ceny biletów są już wyższe, bo około 100zł w dwie strony w trakcie sezonu.
  • Skocznia narciarska „Wielka Krokiew”, czyli kolebka polskich skoków narciarskich. Jest to skocznia o rozmiarze HS140, co czyni ją największą skocznią narciarską w Polsce. Co roku odbywane są na niej konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich, czyli zawody najwyższej rangi w tej dyscyplinie.

Zobacz także: Puszcza Białowieska – atrakcje na rodzinny weekend

Zakopane z dzieckiem

Jeśli chodzi o ofertę dla rodzin z dziećmi, miasto oferuje m.in. następujące atrakcje:

  • Snowlandia – zimowy park rozrywki znajdujący się w pobliżu Wielkiej Krokwi, w skład którego wchodzą śnieżny labirynt, tor saneczkowy, mini zoo czy pałac Królowej Śniegu. Ceny biletów to około 10zł za każdą z atrakcji.
  • Papugarnia „Egzotyczne Zakopane”, w której znajduje się mnóstwo egzotycznych gatunków papug, które nie są trzymane w klatkach i swobodnie się przemieszczają, przez co można się z nimi pobawić, nakarmić i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Papugi są specjalnie tresowane do kontaktu z człowiekiem i są przyjaźnie nastawione do odwiedzających. Cena biletu normalnego to 19zł, ulgowego – 15zł.
  • Dom do góry nogami – nie dość, że stoi na dachu, to jeszcze ukośnie, dzięki czemu zapewnia więcej atrakcji, bo chodzenie po nim nie jest takie łatwe. Próby utrzymania równowagi sprzyjają zabawie i wzbudzają radość wśród najmłodszych. Normalny bilet wstępu kosztuje 13zł, ulgowy – 11zł.

Zobacz także: Zamek w Nidzicy – świetnie utrzymana krzyżacka twierdza na Mazurach. Przewodnik po zamku

Zakopane latem

Lato sprzyja górskim wycieczkom, dlatego także latem Zakopane jest oblegane. Amatorzy takich wypraw mają do wyboru wiele tras, podzielonych ze względu na poziom trudności. Początkującym polecane są zwłaszcza:

  • Dolina Pięciu Stawów – jedna z najpopularniejszych tras, dlatego często w okresie wakacji robi się tam tłoczno. Nie jest najkrótsza, bo liczy ok. 17 km (do schroniska i z powrotem), jednak widoki są niezapomniane. Podczas wędrówki można podziwiać na przykład wodogrzmoty Mickiewicza czy Dolinę Roztoki. Szacowany czas przejścia to ok. 5h.
  • Nosal – jest to trasa mało wymagająca, a przejście całości zajmuje stosunkowo niewiele czasu (1,5h) co czyni ją popularną wśród rodzin z dziećmi.
  • Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) – ta trasa również cieszy się popularnością, gdyż jest dość wygodna, a po drodze można podziwiać panoramę Zakopanego i Gubałówkę. Ma ok. 9 km długości i przechodzi się ją w niecałe 4h.