Co warto zwiedzić w Krakowie?

co warto zwiedzić w krakowie

Kraków – miasto smoka wawelskiego

Kraków co roku odwiedzają dosłownie rzesze turystów, które da się odczuć spacerując po nim. Ja osobiście nie jestem fanem tłumów i staram się wybierać miejsca, w których jest ich jak najmniej. Przyjeżdżając do miasta smoka wawelskiego staram poczuć się jak mieszkaniec, a nie jak turysta. Wiadomo – ktoś, kto jest po raz pierwszy powinien zobaczyć słynnego smoka, przejść się po Wawelu, zwiedzić Kościół Mariacki i zjeść w legendarnej Restauracji u Wierzynka. Natomiast przy kolejnych wizytach nie trzeba tego powtarzać, bo tak naprawdę Kraków tworzą ludzie i klimatyczne miejsca, do których zaglądają. Wczuwając się w miasto – wizyta na ewno będzie bardziej ekscytująca.

Nietypowe miejsca w Krakowie

Kazimierz

To moja ulubiona dzielnica, ponieważ tętni życiem. Nie ważne, o której godzinie się tam wybierzemy – zawsze słychać gwar i śmiechy osób siedzących przy zewnętrznych stolikach. Warto odwiedzić tam ulicę Szeroką, która prowadzi na skwer i kładkę Bernatka. Na Okrąglaku koniecznie trzeba zjeść zapiekankę i przejść się ulicą Miodową, na której znajduje się najwięcej fajowych sklepów i ciekawych miejscówek.

atrakcje dla dzieci kraków i okolice

Bulwary

Niby nie takie nietypowe, ale muszę je polecić, ponieważ mam do nich ogromną słabość. Uwielbiam nimi spacerować, szczególnie wieczorem. Pięknie podświetlony deptak pozwala podziwiać ozłocony Wawel. Idąc odcinkiem od Rynku Dębnickiego zawsze zachwycam się uroczym widokiem Wawelu i Salwatorem po drugiej stronie.

Zobacz także: Kielce – zaplanuj weekend w świętokrzyskim mieście

Podgórze

Jest położoną na prawym brzegu Wisły dawną dzielnicą Krakowa. Wygląda jak urocze i malutkie, osobne miasteczko. Warto wybrać się tam na Rynek Podgórski i odwiedzić Drukarnię, Cirotekę oraz Cavę, aby poczuć tradycje i klimat tego miejsca.

Skwer Judach na ulicy Wawrzyńca 16

To głębina najlepszych krakowskich food tracków na Kazimierzu. Można tam znaleźć najciekawsze street foody z różnych zakątków świata. Uliczka tętni życiem od rana do nocy i można tam zjeść coś dobrego o każdej porze. Świetne jest to, że jak masz problem ze znalezieniem tego miejsca to warto podążać za zapachem, który unosi się już od wcześniejszego skrzyżowania.

nietypowe miejsca w krakowie

MOCAK na Lipowej 4

To świetnie rozwijające się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego wystawy i galerie inspirują, a także skłaniają do refleksji. Warto tam wpaść również ze względu na ogrom oraz świetny design tego miejsca.

Zobacz także: Zadziwiające zabytki Wrocławia – weekend w stolicy Dolnego Śląska

Atrakcje dla dzieci – Kraków i okolice

W Krakowie jest sporo ciekawych i nietypowych miejsc, w których dzieciaki na pewno nie będą się nudzić, ale jak wiadomo dzieci nie potrzebują wiele do szczęścia. Ostatnio zabraliśmy małą do Krakowskiego Zoo, w którym najciekawszą atrakcją jest Żyrafiarnia i muszę przyznać, że nawet ja byłem zachwycony. Mała też, ale jak później poszliśmy na rynek to widziałem dużo większą ekscytację w jej oczach, gdy karmiła krakowskie gołębie… No nieważne.

Świetną, ale tylko sezonową atrakcją jest Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych na Rynku Głównym, Placu Szczepańskim i Małym Rynku. Można wtedy podziwiać największe gwiazdy polskiego teatru. Rynek przyjmuje wówczas bardzo artystyczny klimat. Klasycznie trzeba wybrać się do Kopalni Soli w Wieliczce, która znajduje się około 14 kilometrów od Krakowa. To niesamowity świat soli, w którym dzieciaki na pewno będą się świetnie bawić.