Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Po co nam ubezpieczenie turystyczne?

Ze statystyk wynika, iż z roku na rok coraz więcej polaków wyjeżdża na zagraniczne wakacje. Wiele osób wciąż wybiera podróż zorganizowaną przez biuro podróży, jednak rośnie też ilość turystów, którzy chcą podróżować samemu, organizując sobie tego typu wyjazd. Niektórzy pragną przeżyć przygodę życia, inni chcą sobie udowodnić, iż są w stanie samemu zorganizować wyjazd, jeszcze następni wolą to rozwiązanie ze względu na mniejsze koszta.

Jeśli jednak podczas takiej samodzielnej wyprawy, zachowuje, złamiemy kończynę lub stanie się inny równie nieszczęśliwy wypadek, nasz budżet zostanie bardzo poważnie nadszarpnięty, jeśli wcześniej nie pomyśleliśmy o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Dzięki takiej polisie pozbędziemy się problemu ponoszenia dużych kosztów leczenia, problemów związanych z komunikacją i innych kosztów, które pokrywa nasze ubezpieczenie podróżne.

Zobacz także: Co można mieć w bagażu podręcznym?

Polisa turystyczna od A do Z

Ubezpieczenie turystyczne jest polisą, w której skład najczęściej wchodzi podstawowe ubezpieczenie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej. Oczywiście każdy ubezpieczyciel oferuje różne pakiety ubezpieczenia. W bardziej rozbudowanych pakietach możemy również liczyć na ubezpieczenie bagażu podróżnego na wypadek zagubienia przez linię lotniczą, sprzęt sportowy, który zabieramy ze sobą oraz dodatkowe ubezpieczenie w przypadku, gdy decydujemy się na uprawianie sportów uznanych przez ubezpieczyciela za ekstremalne.

Podczas zakupu polisy turystycznej, na początku musimy wybrać region świata, w który się wybieramy. Od tego, czy podróżujemy w Polsce, po Europie czy poza terenem Europy zależy, jaki będzie koszt naszego ubezpieczenia. Cena ubezpieczenia jest również uzależniona od zakresu ochrony, jaką wybierzemy oraz od długości okresu ochrony. Ubezpieczenie turystyczne jesteśmy w stanie wykupić za pośrednictwem stron internetowych ubezpieczycieli. Zajmuje to zaledwie kilka chwil, a dzięki temu będziemy mieli poczucie bezpieczeństwa podczas wyjazdu nawet na drugi koniec globu.

Zobacz także: Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Polisa krajowa – czym różni się od zagranicznej?

W przypadku podróży na terenie polski, koszty leczenia są pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego wykupując ubezpieczenie turystyczne, może zrezygnować z tego typu zakresu ubezpieczenia. Musimy jednak w dalszym ciągu pamiętać o potencjalnych kosztach związanych z nieszczęśliwymi wypadkami lub odpowiedzialnością cywilną. Te dwa czynniki ryzyka towarzyszą nam podczas każdej, nawet weekendowej podróży nieopodal. Dlatego warto za każdym razem wykupić polisę turystyczną, która w przypadku podróży po Polsce, kosztuje dosłownie kilka złotych.