Jak płacić za granicą?

Wyjeżdżając na wakacje za granicę stajemy przed dylematem. Zastanawiamy się ile zabrać ze sobą pieniędzy, czy wymieniać je na gotówkę w kantorze, czy może zabrać ze sobą wyłącznie kartę kredytową? Wybór zawsze jest trudny, ponieważ możemy mieć problem, gdy gotówka nam się skończy, a karta nie zadziała… Wybierając się do innego kraju można też liczyć…

płatność kartą za granicą

Płatność kartą za granicą i związane z nią ryzyka

Karta kredytowa, szczególnie dobrze zabezpieczona może być bezpieczniejszym rozwiązaniem na wyjazd. Warto jednak mieć przy sobie więcej gotówki, a kartą posługiwać się wyłącznie awaryjnie. Wiąże się to z wieloma czynnikami – głównie dotyczącymi bezpieczeństwa. Przykładowo, jeśli skończy nam się gotówka, a w pobliżu nie będzie bankomatu, ani kantoru to zawsze możemy się wspomóc kartą.

Kartę najlepiej używać w nagłych przypadkach np. gdy ukradną nam gotówkę. Karta może nam się przydać także, jeśli będziemy chcieli wypożyczyć auto, motorówkę lub inny pojazd. Wypożyczalnie często wymagają posiadania karty i blokują na niej określoną kwotę, która jest kaucją za wynajem – na wypadek szkód, czy mandatów. Przed wyjazdem z kartą należy upewnić się jaką dokładnie nasz bank proponuje nam ofertę, ponieważ zdarza się, że karta może nie zadziałać za granicą lub będzie pobrana ogromna kwota za prowizję.

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Zobacz także: Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Ryzyko związanie z płatnością kartą za granicą jest spore, ponieważ pomijając już możliwość kradzieży mogą spotkać nas liczne problemy związane z samą kartą. Jeśli tego nie sprawdzimy przed wyjazdem to może się okazać, że nasza karta działa tylko w kraju, a poza granicami już nie. To samo z kolosalnymi prowizjami. Za granicą należy uważać na bankomaty, ponieważ często zdarza się, że może zostać zeskanowana lub „zjedzona”, dlatego jeżeli mamy wątpliwości co do bankomatu to poszukajmy z innego.

konto wielowalutowe

Konto wielowalutowe – rozwiązanie idealne?

Konta wielowalutowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które często wyjeżdżają za granicę. Można wtedy korzystać z wirtualnych kantorów i przerzucać z konta na konto kwoty bez prowizji na naliczania podwyższonych kursów – tak jak w przypadku zwykłych kantorów.

Kilka lat temu na rynek kart walutowych zostało wprowadzone ciekawe rozwiązanie o nazwie Revolut. To karta prepaid, która łączy się z aplikacją mobilną, gdzie znajduje się konto w naszej walucie oraz masa subkont w walutach z różnych krajów. Można ją zamówić w wersji wirtualnej, a także fizycznej. Jest ważna kilka lat i polega na doładowywaniu konta przez aplikację poprzez wymianę z polskich złotówek na walutę, której akurat potrzebujemy.

Zobacz także: Wiza do Tajlandii krok po kroku

Kiedy płacić gotówką, a kiedy kartą?

Na wyjazd warto zabrać ze sobą kilka kart oraz tradycyjną gotówkę, po to aby w razie wszelkich problemów mieć drugą możliwość płatności. Gotówką najlepiej jest płacić w lokalnych sklepach i restauracjach. Płacąc za wszelkie atrakcje również lepiej wybrać gotówkę. Natomiast kartą płaćmy tylko tam, gdzie jest to wymagane lub w hotelach, czy miejscach, które wzbudzają nasze zaufanie.