Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

opóźniony lot odszkodowanie

Komu przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?

Odszkodowanie należy się pasażerom lotów opóźnionych o ponad 3 godziny, czas ten liczymy od zaplanowanej godziny lądowania. Jest jednak kilka warunków, które musi spełniać lot, żeby móc być objęty obowiązkiem wypłaty odszkodowania. Przede wszystkim musi być to:

  • lot w obrębie UE,
  • lot z kraju spoza UE do UE, obsługiwanych przez linie lotnicze z UE,
  • lot z UE do kraju spoza UE.

Tworzy to pewne paradoksy, przykładowo lecąc liniami American Airlines z terenu UE możemy się starać o odszkodowanie, jednak wracając z nimi na teren UE już nie. Jest to coś, co można brać pod uwagę kupując bilety lotnicze.

Zobacz także: Jak płacić za granicą?

Odszkodowanie nie należy się również pasażerom w przypadku, w którym nastały nadzwyczajne okoliczności (którymi to linie lotnicze zazwyczaj starają się zbyć pasażerów). Do nich zaliczamy:

  • destabilizacja polityczna,
  • niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • zagrożenie bezpieczeństwa,
  • strajk pracowników portu lotniczego (w przypadku strajku pracowników linii lotniczych należy się odszkodowanie),

Do nadzwyczajnych okoliczności nie zalicza się jednak usterka samolotu, co jest powodem wielu opóźnionych, czy odwołanych lotów.

Ile wynosi odszkodowanie za opóźniony lot?

Odszkodowanie za opóźniony lot zależne jest od odległości pomiędzy portami lotniczymi. Kwoty wahają się od 250EUR-600EUR.

  • 250EUR przysługuje nam za lot do 1500km,
  • 400EUR przysługuje nam za lot do powyżej 1500km w obrębie UE i wszystkie inne loty od 1500km do 3500km,
  • 600EUR przysługuje nam za lot powyżej 3500km
odwołany lot odszkodowanie

Jak złożyć wniosek od odszkodowanie za opóźniony lot?

W pierwszej kolejności wniosek o odszkodowanie należy zgłosić do linii lotniczych. Z własnego doświadczenia wiem, że od linii lotniczych typu Wizz Air czy Ryan Air nie jest łatwo uzyskać pieniądze, u tradycyjnych przewoźników jest to znacznie prostsze. Jednak nie należy się poddawać, nawet w przypadku otrzymania odmowy. Jeżeli widzimy, że nie ma już nadziei na porozumienie z linią lotniczą, następną instancją jest Urząd Lotnictwa Cywilnego w kraju, z którego miał miejsce lot. Tu również mam dość nieprzyjemne doświadczenia z francuskim urzędem.

Zobacz także: Zagubiony bagaż – jak go odzyskać?

Jak widać czasami jest to droga przez mękę. Jednak jest również wariant dla leniwych. Na rynku jest mnóstwo firm zajmujących się wywalczaniem odszkodowań od linii lotniczych. Co istotne pobierają oni % od uzyskanego odszkodowania, w przypadku nie uzyskania żadnego nie płacimy im nic. Warto jednak na początku spróbować samemu, po co oddawać 25%, jeżeli czasami wystarczy wypełnienie jednego formularza, żeby dostać 600EUR?

Odszkodowanie za opóźniony lot

Jak widać UE bardzo zadbała o prawa pasażera w przypadku lotów, ciężko spotkać takie rozwiązanie w jakichkolwiek innych środkach transportu. W szczególności opłacalne może być to podczas lotów low coastami, sam kiedyś miałem opóźnienie na trasie Paryż-Poznań. Za bilety w Wizz Air zapłaciłem 110 zł za dwie osoby, po opóźnieniu o 6h na moje konto spłynęło 500EUR odszkodowania.