Życie w kamperze – jak przygotować się do podróży kaperem?

Jak wygląda życie w kamperze?

Większość ludzi może określić życie w kamperze jako trudne i wymagające, jednak okazuje się ze jest to błędne myślenie.

Do zwolenników do najważniejszych zalet życia w camperze należy wolność i swobodna podróżowania. Nikt nie ustala twojego planu, samemu organizujesz swój dzień. Jedziesz dalej kiedy masz ochotę, stajesz tam gdzie chcesz (o ile jest taka możliwość). Nikt nie rozlicza twojego czasu, a ty jesteś sobie „panem i władcą”.

Drugi aspekt życia w camperze jest także pozytywny. Mianowicie podróżowanie na własna rękę daje możliwość odkrywania miejsc mniej turystycznych, wychodzenia „poza utarte szlaki”. Dla mnie najważniejsze w tym wszystkim jest zawieranie znajomości z „lokersami”- poznawanie ich tradycji, kultury nie z książek, ale z własnych obserwacji. To „lokersi” podpowiedzą Ci gdzie zjeść najlepsze tradycyjne danie, czy co ciekawego zobaczyć w okolicy.

Zobacz także: Jak tanio podróżować?

Trzecia korzyść jest bardzo przyziemna, ale jakże ważna. Życie w kamperze to nie tylko przygoda, ale także oszczędność czasu i pieniędzy. Podróż kamperem nie wyga kilkumiesięcznych kalkulacji, oszczędności czy planowana. Wystarczy kilka dni wolnych, jakieś „zaskórniaki” i ruszasz przed siebie, tam gdzie spotka Cię przygoda… przecież życie w kamperze to ciągła nieznana.

Rzeczy niezbędne podczas podróży kamperem

Pierwsza sprawa, która nasuwa się na myśl to kwestia dostępu świeżej wody. Żyjąc w kamperze można wybierać na postój miejsca specjalnie do tego przeznaczone czyli campingi, jednak można także myśleć bardziej ekonomicznie. Wodę można przed podróżą uzupełnić Większość Państw europejskich posiada punkty gdzie swobodnie można pozbyć się wody brudnej i napełnić swoje zapasy za darmo (czasem symboliczna opłata). Warto zatem pamiętać o pojemnikach na wodę, lub o zrobieniu jej zapasu

Wybierając życie w kamperze warto zainwestować w zakup butli z gazem. Dzięki niemu ogrzejemy wodę, nasz pojazd oraz ugotujemy posiłek. Gaz jest mało kosztowny, ale za to wydajmy

W kamperze nie może zabraknąć także prądu. Do jego produkcji warto wybrać agregat jednofazowy – jest wytrzymały i nie obciąży zbytnio naszej kieszeni. Aby wybrać agregat, który nie zawiedzie was w kryzysowej sytuacji warto wspomóc się fachowymi rankingami na ich temat (np. https://budujemytutaj.pl/recenzje/najlepsze-agregaty-jednofazowe/).

Pościel, ciepłe ubrania, ręczniki. O tym zawsze warto pamiętać, bo nie wiadomo jaka pogoda zaskoczy nas w podróży

Warto zapakować składany stół, i krzesła, kuchenkę gazową oraz garnki, nietłukące talerze, szklanki i miski.

Sprzęt obowiązkowy – na tej liście nie może zabraknąć:

  • przedłużacz z kablami
  • apteczka
  • trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę odblaskową
  • odkurzacz

Zobacz także: Wycieczka rowerowa – jak się do niej przygotować?

Mieszkanie w kamperze- czy jest dla każdego?

Zadając sobie to pytanie warto sobie uzmysłowić, że każdy z nas jest inny, więc i każdy ma inne oczekiwania. Oczywiście życie w kamperze idealnie pasuje dla osób charakteryzujących się :

  • ciekawością świata
  • chęcią działania,
  • osób lubiących planować i organizować
  • osób lubiący niestandardowe rozwiązania
  • osób ceniących luz i swobodę

Życie w kamperze to wspaniała alternatywa na aktywną wycieczkę, w której to my jesteśmy organizatorami i to jedynie my mamy wpływ na nasze wspomnienia z wyprawy 🙂