Spis treści
Zamek w Książu [1]
Jest to zamek, który najbardziej zaciekawił mnie swoją historią. Skrywa wiele niewyjaśnionych tajemnic i tajnych zaułków. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce, który znajduje się niedaleko Wałbrzycha w dzielnicy Książ. Leży na obszarze Książańskiego Parku Krajobrazowego.
Historia w skrócie
Zamek Książ został wybudowany w latach 1288 – 1292 przez Bolka I Surowego – księcia świdnicko-jaworskiego. Na przestrzeni lat jego właścicielami byli również Władysław Jagiellończyk (król czeski i węgierski) oraz Ernest Maksymilian Hochberg (pochodzący z najbogatszej rodziny na Dolnym Śląsku), który przekształcił zamek w luksusowy pałac. Podczas II wojny światowej zamek został zajęty i były wykonywane w nim tajemnicze prace nad nowymi rodzajami broni. Był również rozbudowywany pod siedzibę Hitlera.
Po wojnie został wyminowany, zdewastowany i rozkradziony. Zniknęły wtedy wszystkie dzieła sztuki, zdobione meble i antyki o wysokiej wartości materialnej. Do dziś nie wiadomo, czy zostały skradzione, czy zasypane w podziemnych tunelach. Niestety po renowacji, która trwała przez ponad 30 lat nie ma już dostępu do podziemia. Może kiedyś wszystkie te zbiory zostaną odkopane (o ile tam są) i trafia do muzeum lub na półkę szczęśliwego znalazcy. Nie wiadomo… Krążą również legendy, że w sali Konrada znajdującej się na zamku została zakopana skrzynia ze skarbami. Salę tę nazwano „Bursztynową Komnatą”
Zobacz także: Zamek w Niemodlinie – historia i atrakcje zamku książąt
Ciekawostki
- Zamek Książ otacza gigantyczny ogród oraz palmiarnia, w której rośnie ponad 100 gatunków roślin z różnych kontynentów.
- Ściany palmiarni są wyłożone zastygłą lawą z Wulkanu Etna.
- Dzisiaj w zamku znajduje się hotel, w którym organizowane są wesela, sylwester i inne wydarzenia okolicznościowe.
- W zamku organizowane jest nocne zwiedzanie, które przyciąga masę turystów.
Zamek w Grodźcu [2]
To wyjątkowa budowla wzniesiona na bazaltowych, powulkanicznych wzgórzach położona w okolicy Złotoryi. Warownia zajmuje cały wierzchołek góry.
Historia w skrócie
W roku 1155 miała miejsce pierwsza wzmianka o zamku w Grodźcu. Przez lata był w posiadaniu Bolesława III Rozrzutnego oraz Fryderyka I i Fryderyka II, który po najeździe i spaleniu przez husytów odbudował go z ruin i nadał mu elementy renesansowe oraz fortyfikacje z basztami służącymi do użycia broni palnej. Na zamku na przestrzeni lat kontynuowana była tradycja turniejów rycerskich i hucznych polowań. Wiele razy był okupowany przez wojska, niszczony i odbudowywany na nowo.
Ciekawostki
- Na zamku organizowana jest wystawa tortur, na której można przyjrzeć się z bliska różnorodnym narzędziom wykorzystywanym przez wieki do torturowania niewolników.
- Bardzo klimatyczne moim zdaniem są liczne ruiny znajdujące się wokół zamku. Bardzo reprezentatywna jest brama oraz przepiękna baszta. Wokół rozciąga się dziki ogród otoczony kilkuset letnim lasem.
- Krąży tam wiele legend o zjawach. Jedną z nich jest legenda o Czerwonym Upiorze, który dba o sumienie włodarzy. Ponoć jest to postać kościotrupa w zbroi, która przestrzega przed okrucieństwem dziejącym się niegdyś na zamku.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim [3]
Historia Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim urzekła moje serce. Była to kobieta pochodząca z poważanej rodziny królewskiej, która przez całe życie żyła w dostatku. Dostawała wszystko w nadmiarze. Jedyne czego brakowało jej w życiu, to szczęśliwa miłość.
Kobieta zleciła architektom budowę pałacu. Był to w tamtych latach, czyli 1848 – 1872 szalony pomysł, ponieważ projekt wydawał się niemożliwy do wykonania. Rezydencja rozciąga się na terenie o wymiarach 75 metrów na 48 metrów. Ma cztery gigantyczne wieże o wysokości 33 metrów. W środku znajduje się 100 pomieszczeń mieszkalnych, sala balowa, stajnie i ogromny taras widokowy skierowany na panoramę Gór Złotych i Bardzkich.
Nie tylko architektom i budowlańcom Marianna dała abstrakcyjne wyzwanie. Architekt i generalny dyrektor Ogrodów Pruskich Peter Joseph Lenné dostał za zadanie zaprojektowanie ponad 200 ha okolicznych terenów zielonych. Marianna Orańska wymarzyła sobie fontanny, wodospady, ławki wykute w białym marmurze, pergole, rzeźby i dziką roślinność. Wygospodarowano 25ha wolnej przestrzeni zielonej, na której miały hasać sarenki, zające i królewskie pawie.
Marianna Orańska była szalona i rozrzutna jednak miała również dobre serce. Mówiono na nią „dobra pani”, ponieważ dbała też o innych ludzi i robiła wiele inwestycji pomagających biednym. Podczas wojny pałac został doszczętnie zniszczony i częściowo okradziony. Po wojnie wykupiła go osoba prywatna odbudowała i wyrestaurowała.
Ciekawostki
- Część marmuru z Pałacu w Kamieńcu wykorzystano przy budowie Pałacu Kultury i nauki w Warszawie.
- Koszt budowy Pałacu w Kamieńcu wyniósł Mariannę Orańską 420 000 000 dzisiejszych złotych.
Zobacz także: Przewodnik po Ziemi Lubuskiej
Zamek w Karpnikach [4]
Pierwszy zamek na naszej liście, który otacza fosa. Jest położony we wsi Karpniki u podstawy Krzyżnej Góry. Został zbudowany w XIV wieku przez Henryka Czirna. Był wielokrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd jest w stylu neogotyckim. W 1978 powstał w nim ośrodek wypoczynkowy i sanatorium dla dzieci. Obecnie jest własnością osoby prywatnej, która prowadzi w nim hotel oraz restauracje. Moją uwagę najbardziej przykuł wielki, zielony ogród w nieco angielskim stylu, który aż tętni romantycznością. Aż ciężko uwierzyć, że ma tak rozbudowaną historię i po wojnie był w stanie ruiny. Aktualnie zachęca swą estetyką i ofertą do odwiedzenia go w weekend.

Zamek Rogowiec [5]
Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić Zamek Rogowiec, a właściwie jego ruiny. Gruzy zamczyska znajdują się na przesmyku skalnym łączącym Góry Wałbrzyskie z Górami Kamiennymi, skąd można podziwiać przepiękne panoramy górskie, które zapierają dech w piersiach. Rogowiec jest najwyżej położonym zamkiem w Polsce, dlatego warto zaplanować sobie oryginalną wycieczkę szlakiem górskim.
Historia
Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał zamek Rogowiec, natomiast odkryto, że składał się z zamku górnego, dolnego, dziedzińca i międzymurza. Fragmenty 3-metrowej wierzy zachowały się do dzisiaj. Zamek był siedzibą rycerzy i rozbójników. Krążą legendy, że w zasypanych komorach piwniczych znajduje się skarb Raubritterów.