Zamek w Niemodlinie – historia i atrakcje zamku książąt

Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie to z pewnością jedna z ciekawszych atrakcji województwa opolskiego. Ta kilkusetletnia budowla przyciąga do siebie wielu turystów z całej Polski. Dlaczego tak się dzieje? Poznaj ten powód oraz dowiedz się najważniejszych informacji, które musisz wiedzieć przed wyjazdem do niemodlińskiego zamku.

Zamek Niemodlin – historia rezydencji

Pierwszy Zamek w Niemodlinie powstał na początku XIV wieku z inicjatywy księcia Bolesława. Z czasem jednak pierwotny budynek został wchłonięty przez kolejne budowane już w stylu renesansowym. Fragmenty pierwotnego zamku jednak nadal można znaleźć w kilku miejscach na zamku.

Budowla w Niemodlinie kilka razy uległa dużym zniszczeniom. Jednym z nich był pożar w 1552 roku, po którym zamek przejęły niemieckie rody. Nastąpiła wtedy znaczna przebudowa budynku na styl renesansowy. Powstał tam wtedy między innymi dziedziniec. Jednak w XVIII wieku zamek ponownie przebudowano w stylu barokowym. Do XIX wieku ulegał on jednak kolejnym modyfikacjom.

Do czasów wojennych zamek znajdował się w rękach niemieckich hrabiów. Zmieniło się to jednak po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to pełnił on między innymi siedzibę liceum. Nie trwało to długo i przez 10 lat był on opuszczony, jednak został wykupiony. Niedługo później zamek został wykorzystany w filmie. W 2015 podjęto decyzję o jego renowacji, a niedługo później udostępniono go do zwiedzenia turystom.

Zamek w Niemodlinie - rzeźba

Legenda o Tunelu pod Niemodlinem

Z Zamkiem w Niemodlinie wiąże się kilka legend. Najpopularniejszą z nich jest ta dotycząca znajdującego się pod zamkiem tunelu. Jego długość wynosi około 360 metrów i prowadzi do pobliskiego kościoła. Wejście do niego mieści się w zamkowych podziemiach pod płytą jednego z grobowców. Kończy się on natomiast w kościelnych kryptach.

Przy wejściu do podziemnego tunelu, na jednej z jego ścian można znaleźć odciśniętą krwawą dłoń. Według legendy odcisk ten należy do zbójnika, który został wepchnięty przez ówczesnego właściciela zamku do tunelu, a ten chcąc się bronić, pozostawił tam ślad w postaci odbicia swojej reki. Jak się później okazało, była to osoba niewinna, a mimo licznych remontów zamku nie udało się usunąć śladu, ponieważ ten za każdym razem pojawiał się na nowo.

Kiedy jednak odkryto właściwego mordercę, jego również wepchnięto do tunelu. Ten jednak zmuszony był do ucieczki i zaczął biec przez tunel. Potknął się on jednak o ciało niewinnego człowieka i zahaczył o strop, który się zawalił, a morderca został zasypany. Według legendy znaleźli się chętni do przejścia podziemnego tunelu, jednak nikomu się to nie udało. Dlaczego? Po przejściu dosyć krótkiego odcinka trasy każdemu śmiałkowi bez powodu gasło światło, przez co dalszy spacer nie był możliwy.

Zobacz także: Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – największy zespół pałacowy w Europie

Zwiedzanie

Zwiedzanie Zamku w Niemodlinie odbywa się na według dwóch ustalonych tras. W zależności od wyboru można zwiedzać go indywidualnie, jak i z przewodnikiem.

Pierwsza trasa pozwala na indywidualne zwiedzenie zamku od zewnątrz. W jego trakcie można obejrzeć między innymi wewnętrzny dziedziniec zamku, jego ogród wraz z fosą, ale również przedzamcze oraz figury mostu zamkowego. Taki spacer z pewnością będzie wystarczający dla osób, które chcą zobaczyć budynek z zewnątrz. To również świetna okazja na spotkanie spacerujących często w pobliżu zamku danieli, które można swobodnie karmić pokarmem zakupionym w sklepiku z pamiątkami.

Druga trasa pozwala na zobaczenie Zamku w Niemodlinie od środka. Zwiedzanie to odbywa się z przewodnikiem w grupach, więc konieczna jest jego rezerwacja. W trakcie tego zwiedzania oprócz obejrzenia budynku z zewnątrz masz możliwość wejścia do niego i obejrzenia wielu ciekawych pomieszczeń, które się w nim znajdują. Wybierając ten rodzaj wstępu, zajrzysz do zamkowej kaplicy oraz krypty. Odwiedzisz również zamkowe piwnice, w których mieszczą się między innymi sale tortur, ale również wystawy. Oprócz tego masz także możliwość obejrzenia Sali Bursztynowej, a także przejścia się krużgankami.

Zamek w Niemodlinie - ruiny

Niemodlin Zamek – ceny biletów, informacje praktyczne

Niemodlin to miejscowość mieszcząca się na zachód od Opola. Dojazd do niej jest bardzo prosty. Bez problemu dojedziesz tam samochodem. Dla osób niezmotoryzowanych również jest dobra wiadomość, ponieważ można do Niemodlina dostać się za pomocą autobusu odjeżdżającego z Opola.

Odwiedzenie Zamku jest możliwe od wtorku do piątku w godzinach 10-16, a także w weekendy w godzinach 10-18. W tych samych godzinach można skorzystać z samodzielnego zwiedzania pierwszą trasą, która obejmuje otoczenie zamku. Jeżeli chcesz skorzystać ze zwiedzenia zamku z przewodnikiem w środku, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Odbywa się ono o pełnych godzinach od wtorku do piątku pomiędzy 13 a 15, natomiast w weekendy pomiędzy 10 a 17.

Zobacz także: Puszcza Białowieska – atrakcje na rodzinny weekend

W zależności od wyboru trasy ceny biletów wstępu do zamku są różne. Jeżeli zdecydujesz się na wybór pierwszej trasy, to za bilet normalny zapłacisz 20 złotych, natomiast za bilet ulgowy jedynie 10 złotych. Jeżeli zdecydujesz się na opcję zwiedzania z przewodnikiem koszt biletu normalnego to 20 złotych, natomiast koszt biletu ulgowego to 20 złotych. Na obie trasy dzieci do 5 lat mają wstęp darmowy, natomiast bilet ulgowy obowiązuje dzieci i młodzież w wieku szkolnym, studentów, ale również emerytów i rencistów.

Wycieczka do Zamku w Niemodlinie to z pewnością ciekawa jednodniowa atrakcja dla całej rodziny. Jeżeli mieszkasz w województwie opolskim, bądź planujesz wyjazd na południe Polski, koniecznie uwzględnij go na liście miejsc do zobaczenia!