Zamek w Nidzicy – świetnie utrzymana krzyżacka twierdza na Mazurach. Przewodnik po zamku

Zamek w Nidzicy

Zamek w Nidzicy to gotycka twierdza krzyżacka, którą można oglądać do dziś. Mimo że kilkakrotnie uległa zniszczeniu, zachwyca miłośników historii i wyjątkowych obiektów. W artykule podpowiadamy, jak dojechać do zamku w Nidzicy, jaka jest jego historia, a także ile kosztuje wstęp i co cechuje tamtejszą architekturę. Poznaj związaną z zamkiem legendę i odwiedź mazurską perłę historyczną!

Jak dojechać do zamku w Nidzicy?

Zamek w Nidzicy znajduje się na terenie Parku Zamkowego, nieopodal Dawnego Browaru czy Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy. Nidzica to natomiast miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, około 60 kilometrów na południe od Olsztyna. Mieszka tam blisko 14 tysięcy osób. Niedaleko od zamku przebiega droga ekspresowa S7. Do ulicy Zamkowej, przy której położony jest obiekt, można dojechać natomiast drogą krajową 604 czy 545. Najwygodniej jest dotrzeć tam samochodem, ponieważ w pobliżu znajdują się parkingi. Z wielu miast można dojechać do Nidzicy także pociągiem, a stacja znajduje się nieco ponad kilometr od zamku. Ponadto funkcjonuje tam dworzec autobusowy.

Historia zamku w Nidzicy

Prace nad zamkiem w Nidzicy rozpoczęły się w drugiej połowie XIV wieku. Na początku kolejnego stulecia budynek był już zamieszkiwany przez prokuratora krzyżackiego. W lipcu 1410 roku obiekt przejęły polskie oddziały wojskowe. Na początku drugiej połowy XV wieku zamek trafił do Związku Pruskiego. Kilkadziesiąt lat później wybudowano podzamcze, które w XVIII wieku spłonęło w pożarze. Przez jakiś czas zamek zamieszkiwały wojska Napoleona, które mocno zniszczyły obiekt. Radca sądowy Ferdynand Tymoteusz Gregorovius zaproponował jednak utworzenie w budynku sądu, więzienia i mieszkań, dzięki czemu zamek został ponownie odnowiony.

krzyżacka twierdza w Nidzicy

W parku zobaczyć można pomnik poświęcony Gregoroviusowi, któremu zawdzięcza się odratowanie historycznego budynku. Niestety mimo ówczesnej świetności zamku, nie przetrwał on dobrze II wojny światowej. W 1945 roku zbombardowali go Rosjanie. Ponownie podjęto się odnowy obiektu, a prace zakończyły się w połowie lat 60. XX wieku. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej zamku, został on przekazany lokalnym instytucjom kulturalno-społecznym. Obecnie funkcjonują tam m.in. Muzeum Ziemi Nidzickiej czy Galeria Autorska Hieronima Surpskiego. Poza tym skorzystać można z hotelu i restauracji. 

Zobacz także: Zamki Dolnego Śląska [TOP 5]

Legenda o Nowaku

Z zamkiem w Nidzicy związana jest ciekawa legenda, której akcja rozgrywa się za czasów potopu szwedzkiego. Tamtejsza ludność traktowała zamek jako schronienie przed zbliżającymi się Tatarami. Jeden z miejscowych, krawiec Nowak, wypatrzył nadciągający oddział i jego wodza. Znany był ze swojego doskonałego wzroku, dlatego udało mu się dostrzec, że Tatarzy gromadzą się obok wielkiego kamienia. Postanowił zabić ich wodza strzałem z armaty. Mimo że kula miała do pokonania ponad kilometr, trafiła prosto w wodza Tatarów, a następnie wbiła się w kamień, obok którego ten stał. Nagła śmierć dowódcy tatarskiego oddziału zszokowała wszystkich świadków i przyczyniła się do odwrotu wroga. Wydarzenie to uczyniło z Nowaka bohatera, którego wspomina się do dziś. W miejscu, w którym czyhali Tatarzy, do dziś znajduje się kamień z armatnią kulą.

Gotycka architektura zamku

Zamek w Nidzicy to typowo gotycki budynek z wysokimi, strzelistymi oknami i okazałymi wieżami. Został wybudowany z ciemnej cegły, a w wielu miejscach na ścianach zewnętrznych można zobaczyć też inne kamienie. Wewnątrz znajdują się XIV-wieczne i XV-wieczne freski wykonane w gotyckim stylu. Nie dość, że zamek znajduje się na wzgórzu, to jeszcze składa się z kilku pięter, co czyni go naprawdę ogromnym. Szczególnie gdy spogląda się na niego spod wzniesienia. Poza głównym budynkiem ma także niższe skrzydła, w których dawniej mieszkała np. służba.

Zamek w Nidzicy – zwiedzanie

W Muzeum Ziemi Nidzickiej można zobaczyć eksponaty związane z historią i etnografią Nidzicy. W ramach zwiedzania warto obejrzeć sale, w których znajdują się m.in. dawne zbroje, stare zdjęcia czy przedmioty codziennego użytku sprzed wieków. Największe wrażenie robi sala widokowa i sala rycerska. Niekiedy w murach zamku organizuje się różne eventy, np. wystawy. Funkcjonuje tam także biblioteka czy Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej.

Zamek Nidzica jako hotel

Cennik i godziny otwarcia

Zwiedzanie przedzamcza i dziedzińca jest darmowe. Opłaty wymaga jedynie wstęp do znajdującego się na terenie zamku Muzeum Ziemi Nidzickiej. Zamek w Nidzicy jest czynny od wtorku do soboty w godzinach 10:00-16:00. Zwiedzanie można rozpoczynać o pełnych godzinach. Normalny bilet do muzeum kosztuje 10 zł, a ulgowy 8 zł. Są to ceny obowiązujące w kwietniu 2022 roku. Jeśli planujesz wycieczkę grupową, wymaga ona wcześniejszej rezerwacji.

Zobacz także: Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – największy zespół pałacowy w Europie

Zamek Nidzica jako hotel

A może noc spędzona w krzyżackim zamku? Jest to możliwe! W zamku można wynająć pokoje, a także apartamenty tematyczne. Cennik znajduje się na oficjalnej stronie internetowej obiektu. Poza tym na przyjezdnych czeka restauracja Ordo, której wnętrza zaprojektował doktor Łukasz Nawrot z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dania reprezentują tradycyjną kuchnię polską w nowoczesnym wydaniu.

Zamek w Nidzicy to jeden z najważniejszych zabytków na Mazurach. Warto wybrać się tam chociaż na jeden dzień, by poczuć klimat gotyckich murów i obejrzeć otaczający je park. Okolice zamku to doskonałe miejsce do organizacji wycieczek rowerowych czy na spacer z rodziną. Miłej podróży!