Wyspa Evia idealna na wakacje

wyspa evia

Co skrywa grecka wyspa Evia?

Chciałem się trochę przygotować przed wyjazdem. Miałem mało czasu, więc zaplanowałem, że objadę całą wyspę, aby nic mi nie umknęło. Lubię dogłębnie zwiedzać nowe miejsca. Jak się okazało wyspa Evia nazywana też Ebueą choć jest drugą co do wielkości (po Krecie) grecką wyspą, jest ciągle mało znana. Przyznam szczerze, że może kiedyś o niej słyszałem, ale przez brak popularności nigdy nie chciałem tam pojechać. Obstawiam, że większość osób tak robi. Wyspa sama w sobie nie jest dobrze reklamowana, jednak uważam że to bardzo dobrze, ponieważ jest bardzo autentyczna i naturalna. Inne greckie wyspy są oblegane przez turystów i przez to zmieniają się pod nich.

Evia żyje swoim życiem i uważam, że to jest jej największy atut. Ebuea jest wyspą przybrzeżną, leżącą w zachodniej części Morza Egejskiego niedaleko Aten. Można się na nią dostać na dwa sposoby. Promem lub samochodem, przejeżdżając przez most tylko 40 metrów. Z Aten na Evię jest godzina drogi samochodem, dlatego opłaca się również zwiedzić stolicę. Ja wybrałem drogę morską, jeśli można ją tak nazwać, ponieważ prom płynie z 40 minut. Muszę przyznać, że nie żałuję tego wyboru, gdyż po ciężkiej przeprawie przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię zobaczenie błękitu morza było wspaniałym przeżyciem. Dopłynąłem na wyspę idealnie podczas wchodu słońca i zakochałem się w jej krajobrazie już od pierwszego wejrzenia.

Zobacz także: Cypr – co warto zobaczyć na tej greckiej wyspie?

Evia jak się okazało świetnie sprawdziła się na majówkę, ponieważ dała mi spokój, dziką naturę. Piękne krajobrazy i dużo zwiedzania. Na wyspie znajduje się kilka winnic np. Lykos Winery, która uwiodła moje serce i kubki smakowe, dzięki tradycyjnie wytwarzanym winom. Świetne jest to, że winogrona przeznaczone do produkcji najlepszego wina na wyspie są ugniatane stopami. Wyspa Evia jest bardzo różnorodna. Zachwyca krajobrazami, zjawiskowymi plażami i uroczymi zatoczkami nadmorskimi. Cała pokryta jest gęstymi lasami, winoroślami oraz gajami oliwnymi. Wszędzie na wyspie pachnie dziką roślinnością i morską bryzą. Czytałem, że tamtejsze rośliny działają uzdrawiająco… i uważam, że to prawda, bo z majówki jakiś taki zdrowszy wróciłem – psychicznie i fizycznie.

Grecka wyspa Evia – pogoda

Pogoda na Evii jest zmienna jak nurt, który płynie tam w dwóch kierunkach. W kanale Ewripos, oddzielającym wyspę od kontynentu prądy zmieniają swój kierunek co około sześć godzin. Ponoć ma to związek z różnicą poziomu wód między północną, a południową częścią zatoki ebuejskiej, jednak mieszkańcy uważają, że jest to wpływ księżyca. Podczas mojego pobytu na Evii mogłem cieszyć się słońcem i ciepłym klimatem, jednak silny wiatr co jakiś czas przyganiał deszczowe chmury. Trzeba jednak pamiętać, że to majówka. W okresie wakacyjnym są tam prawdziwe greckie upały.

evia pogoda

Evia – wyspa najpiękniejszych plaż

Na wyspie znajduje się 130 plaż rozciągających się na 900 kilometrów. Plaże są kamieniste i obrośnięte skałami, co nadaje im ciekawego akcentu. Błękitna, ciepła woda zachęca do wejścia. Każdy może znaleźć tam coś dla siebie, ponieważ z każdej strony można spotkać się z zupełnie innym klimatem. Po stronie Alikes można nieco zaszaleć, gdyż występują tam silne wiatry. Jest to idealne miejsce dla entuzjastów sportów wodnych. Szczególną popularnością cieszy się tam kitesurfing. Po drugiej stronie dla pragnących wyciszenia polecam plażę Agios Dimitrios, na której spędziłem pół dnia, relaksując się na gorących skałach. Nie do wszystkich plaż jest łatwo się dostać, ponieważ są dostępne tylko od strony morza. Takie dzikie zakątki warto odkrywać podczas wypraw łodzią.

Zobacz także: Inverness – przewodnik po stolicy Highland

Ebuea – najciekawsze atrakcje turystyczne

Będąc na Evii warto odwiedzić:

• miejscowość Eretrię, w której znajdują się wykopaliska archeologiczne, w tym ruiny gimnazjonu i nietypowego teatru
• Dom Mozaik z pięknymi podłogami przedstawiającymi sceny z mitologii
• miejscowość Chalkida, która wypełniona jest tawernami i barami. Uwierzcie mi, że właśnie tam można poczuć prawdziwe życie i rozrywkę na wyspie.
• Zamek Karababa leżący na szczycie wzgórza Chalkidy
• Małą wysepkę Megalonissos, na której znajduje się dom letniskowy niegdyś należący do rodziny Picasso.