Wycieczka rowerowa – jak się do niej przygotować?

Wycieczki rowerowe zyskują na popularności!

Popularność wycieczek rowerowych w Polsce, systematycznie rośnie. Przyczyn takiego stanu rzeczy, jest kilka. Pierwszą rzeczą na którą warto zwrócić uwagę, w kontekście rosnącej popularności, jest sprzyjająca infrastruktura. W tej kwestii, wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia, ale trzeba przyznać, że w ostatnich latach liczba tras rowerowych gwałtownie wzrosła. Wśród Polaków rośnie także świadomość, jak ważny jest aktywny tryb życia. Statystycznie co trzeci rowerowy entuzjasta, decyduje się na ten rodzaj aktywności fizycznej, właśnie ze względu na zdrowie fizyczne. Wycieczki rowerowe są idealnym połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Do obecnej sytuacji przyczyniła się także komunikacja publiczna, istnieje możliwość transportu rowerów za pośrednictwem pociągów, tramwajów i autobusów, to udogodnienie sprawiło, że część Polaków zaczęła zabierać ze sobą rowery na wakacje i krótkie wyjazdy.

Turystyka rowerowa w Polsce

W Polsce znajduje się około 20 tysięcy kilometrów tras rowerowych, co w połączeniu z pięknymi krajobrazami, licznymi zabytkami i atrakcjami kulturowymi, sprawia że perspektywa wskoczenia na rower i zwiedzenia kraju, wydaje się bardzo kusząca. Patrząc na bogactwo ojczyzny, można odnieść wrażenie, że sprzyjająca infrastruktura, była ostatnim elementem układanki. Wybór odpowiedniej trasy, potrafi przyprawić o ból głowy. Już na etapie planowania wyprawy, pojawia się multum możliwości. Dolina Rospudy, Velo Dunajec, Kaszubska Marszruta, Wiślana trasa rowerowa, Green Velo – niezależnie od tego, czy preferujesz morską bryzę czy widoki górskich szczytów, znajdziesz coś dla siebie.

Zobacz także: Górskie wycieczki – uwaga na kontuzje!

Co zabrać na wycieczkę rowerową?

Jeśli planujemy dłuższą wycieczkę, sam rower może niestety nie wystarczyć. Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek, musimy być dobrze przygotowani. Warto mieć przy sobie zapasową dętkę, łyżkę do opon i pompkę oraz zestaw niezbędnych narzędzi, dzięki którym będziemy w stanie dokonać prostych napraw. Mówiąc o niezbędnych narzędziach, mam na myśli, m.in klucze imbusowe oraz śrubokręty płaskie i krzyżakowe. Dodatkowo powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość płynów i drobne przekąski. Warto także pomyśleć o mapie, gdyż może dojść do sytuacji, kiedy nowinki techniczne nie spełnią swoich zadań. Ostatnią, ale nie najmniej ważną rzeczą na naszej liście, powinna być podręczna apteczka.

A może w Bieszczady rowerem?

Bieszczady, przez wielu uważane za najpiękniejsze góry w Polsce, mają wiele do zaoferowania, wszystkim fanom rowerowych wypraw. Cechą charakterystyczną bieszczadzkich tras, jest duże zróżnicowanie, więc znalezienie trasy, która odpowiada naszym wymaganiom i możliwościom, nie będzie stanowiło problemu.

Trzy najpopularniejsze trasy rowerowe w Bieszczadach:

  • Transgraniczna Trasa Rowerowa – Trasa o długości 160km, biegnie od Komańczy, aż do Medzilaborce w Słowacji.
  • Wokół Otrytu – Trasa o długości 37,3 km, która swój początek i koniec ma w Sękowcu. Polecana dla ludzi, którzy chcą w ciszy i spokoju, podziwiać piękno natury.
  • Z Leska nad Jezioro Myczkowieckie – Trasa o długości 30,4 km. Na odcinku dominuje nawierzchnia asfaltowa, teoretycznie niezbyt wymagająca, w praktyce przyda się odrobina kondycji. Niech was to nie zniechęci, zabytki które spotkacie na trasie, skutecznie zrekompensują wasz wysiłek.

Zobacz także: Higiena w podróży – jak o nią zadbać?

Wybrane krótkie bieszczadzkie trasy:

  • Lesko – Tarnawa Górna (16km)
  • Wola Michowa – Baligród (18,4km)
  • Baligród – Stężnica – Wołkowyja (12km)
  • Cisna – Rezerwat „Sine Wiry” (12,1km)