Ubezpieczenie na wyjazd – jak dobrać ochronę na wakacyjną podróż?

Wybór ubezpieczenia podróżnego to tak samo ważny albo i ważniejszy element przygotowań do urlopu, jak pakowanie walizki. Czy wystarczy podstawowa polisa pokrywająca koszty leczenia w razie choroby lub wypadku? A może trzeba zainwestować w dodatkową ochronę? Kiedy rzeczywiście się ona przyda, a kiedy jej zakup będzie zbędnym wydatkiem? Znajdź odpowiedzi na te oraz inne pytania i nie przepłacaj!

Szukając ubezpieczenia turystycznego, można mieć różnego rodzaju wątpliwości. Czy ochrona kosztów leczenia obejmuje skutki chorób przewlekłych? Czy jeden drink przekreśla szansę na odszkodowanie? Czy OC prywatne jest tak samo obowiązkowe, jak komunikacyjne? Czy jeśli pożyczysz na wakacjach rower, będzie Ci potrzebne ubezpieczenie sportowe? Spróbujmy wyjaśnić kilka interesujących turystów kwestii.

Ubezpieczenie turystyczne, czyli zdrowie przede wszystkim

Zacznijmy od tego, co stanowi podstawę niemal każdej polisy dla podróżnych. Niemal, bo żadnych ustawowych regulacji nie ma, dlatego każda firma może dowolnie kształtować zakres swojej ochrony. Najczęściej jednak w tej podstawowej formie znajdują się:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) pokrywające wydatki związane z udzieloną ubezpieczonemu pomocą medyczną;
  • ubezpieczenie akcji ratowniczej, zarówno w górach, jak i nad wodą;
  • ubezpieczenie w związku z COVID-19, które obejmuje koszty leczenia i testu, a także wyżywienia, zakwaterowania i powrotu do domu w razie przymusowej izolacji/kwarantanny;
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), z którego wypłaca się ubezpieczonemu odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu;
  • assistance podróżne, do którego zakresu może się wliczać m.in. całodobowa infolinia, pomoc tłumacza, organizacja opieki nad dziećmi itp.

Szczegóły różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak fundamenty ochrony na wyjazd pozostają zwykle takie same. Tylko czy to wystarczy?

Dodatkowa ochrona na wyjazd – bagaż, uprawianie sportu, OC w życiu prywatnym

Na tak postawione pytanie musisz sobie niestety odpowiedzieć we własnym zakresie, ponieważ tylko Ty wiesz, jak dokładnie będzie wyglądał Twój wyjazd. Dokąd się wybierasz, jak długo tam będziesz, co zamierzasz robić na miejscu, czy wyjeżdżasz sam, czy z całą rodziną itp. To wszystko będzie miało wpływ na ostateczny kształt polisy, która rzadko ogranicza się do swojej podstawowej formy. Większość podróżnych woli bowiem zapłacić kilka złotych więcej, za to zapewnić sobie ochronę o szerszym zakresie. Jest to możliwe dzięki dodatkom do ubezpieczenia turystycznego (https://mubi.pl/poradniki/dodatki-do-polisy-turystycznej/).

Ubezpieczenie bagażu na wyjazd

Na czas wyjazdu walizka, plecak czy torba staje się dla każdego podróżnego absolutnie najważniejszą rzeczą na świecie. Niekoniecznie z uwagi na wartość przewożonych w niej przedmiotów (choć ta może być oczywiście duża), ale przede wszystkim ze względów praktycznych. W końcu co może być gorszego od znalezienia się w obcym kraju bez podstawowych przyborów higienicznych czy czystych ubrań?

Takie sytuacje nie należą niestety do rzadkości, o czym wie każdy, czyj bagaż zgubiła linia lotnicza lub dotarł on z opóźnieniem. A to nie wszystko, bo bagaż może też m.in. ulec uszkodzeniu podczas transportu, czy zostać skradziony z przechowalni lub skrytki dworcowej. W każdym przypadku pomoże ubezpieczenie bagażu, z którego zostaną zrekompensowane Twoje straty. Pamiętaj jednak, że ta ochrona ma limity, które mogą okazać się niewystarczające, zwłaszcza przy drogim sprzęcie elektronicznym lub sportowym – wówczas warto ją rozszerzyć.

OC prywatne i sportowe

Jeżeli ubezpieczenie OC kojarzy Ci się z samochodem, to bardzo słusznie. Warto jednak wiedzieć, że ochrona odpowiedzialności cywilnej może znaleźć się również w ubezpieczeniu podróżnym.

OC w życiu prywatnym lub po prostu OC prywatne to ubezpieczenie, które przyda się, gdy Ty lub ktoś pozostający pod Twoją opieką (dziecko, zwierzę) wyrządzicie nieumyślnie szkodę osobie trzeciej, np. wybijając okno piłką, wytrącając komuś z ręki telefon lub aparat itp. Dzięki polisie nie będziesz musiał ponosić w takiej sytuacji kosztów, ponieważ rekompensatę za szkody osobowe lub rzeczowe wypłaci poszkodowanemu Twój ubezpieczyciel.

Szczególnym rodzajem OC prywatnego jest OC sportowe, które zadziała wtedy, gdy do szkody dojdzie podczas uprawiania sportu. Przykładowo, jeżeli podczas jazdy na rowerze wpadniesz na pieszego lub gdy zderzysz się z innym narciarzem na stoku.

Ubezpieczenie sportowe

OC sportowego nie należy mylić z ubezpieczeniem sportowym, które zapewnia ochronę osobom poszkodowanym podczas uprawiania aktywności fizycznej. Większość towarzystw ubezpieczeniowych obejmuje ochroną amatorskie lub rekreacyjne uprawianie sportu bez dodatkowych opłat, jednak już w przypadku bardziej niebezpiecznych dyscyplin (np. narciarstwo, nurkowanie) może być wymagane dodatkowe rozszerzenie do polisy.

Klauzule ubezpieczeniowe – rozszerzenia ochrony na szczególne okazje

Oprócz dodatkowej ochrony konkretnego rodzaju, ubezpieczyciele oferują w ramach polis turystycznych tzw. klauzule ubezpieczeniowe. Są to rozszerzenia modyfikujące ochronę ubezpieczeniową w zależności od potrzeb danego klienta. Do najczęściej spotykanych klauzul w ubezpieczeniu podróżnym należą:

  • klauzula alkoholowa – rozszerza ochronę o zdarzenia, do których doszło, gdy ubezpieczony znajdował się pod wpływem alkoholu (w OWU określa się dopuszczalny poziom alkoholu we krwi ubezpieczonego);
  • klauzula chorób przewlekłych – rozszerza ochronę o skutki chorób przewlekłych, o których ubezpieczony wiedział przed wyjazdem (np. nadciśnienie, cukrzyca);
  • klauzula aktów terroru – rozszerza ochronę o szkody powstałe w wyniku biernego uczestnictwa w działaniach terrorystycznych lub wojennych (klauzula nie zadziała w krajach, do których MSZ odradza podróży ze względu na zagrożenie terrorystyczne).