St Michael’s Mount – magiczny zamek na wyspie

Wyspa św. Michała w Kornwalii

Znajduje się na terytorium Wielkiej Brytanii, u wybrzeży Kornwalii należącej do Anglii. Wyspa jest pod opieką National Trust, brytyjskiej organizacji zajmującej się ochroną zabytków i przyrody. Dojazd z centrum stolicy zajmuje ok. 5 godzin. Na wyspie znajduje się zamek, oraz liczne ogrody z egzotyczną roślinnością i restauracje. Możesz zakupić bilet odrębnie na zwiedzanie zamku oraz ogrodów. Pełen cennik wraz z informacjami na temat otwarcia znajduje się w linku https://www.stmichaelsmount.co.uk/plan-your-visit/opening-days-times

Dojście na zamek wiedzie przez kamienne stopie i strome podejście. Stanowi on jeden z największych zabytków w Wielkiej Brytanii. Często wizytowała w nim rodzina królewska. Jest także możliwość zwiedzenia komnaty w której zatrzymała się królowa Wiktoria w 1846 roku. Z kolei w 2013 roku zamek odwiedziła królowa Elżbieta wraz z księciem Karolem. Ciekawostką wyspy jest to, że żyje na niej i pracuje tylko ok. 30 osób. Jest także organizowana osobna wycieczka do wioski, w której przebywają mieszkańcy wyspy.

Zobacz także: Dublin – najlepsze atrakcje stolicy Irlandii! Przewodnik

Przypływ i odpływ

Charakterystyką tego miejsca jest to, że jest to wyspa pływowa, co oznacza iż połączenie ze stałym lądem jest możliwe jedynie podczas odpływu.

Podczas przypływu turyści mogą dostać się do tego miejsca łodzią. Jest to koszt ok. 8 złotych za osobę dorosłą i ok. 4 złotych za dziecko.

Tajemnica wyspy

Wiele ludzi fascynowało się tym miejscem już od wczesnego średniowiecza, ze względu na owiane tym miejscem legendy, a także jej historyczny zarys, dlatego, że była przedmiotem wielu bitew. Wyspa jest często odwiedzana przez pielgrzymów, gdyż w tym miejscu miał ukazać się św. Michał.

Magiczny zamek na wyspie

W 1193 roku twierdza została przejęta podstępem, gdyż napastnicy byli przebrani za pielgrzymów. Z kolei podczas Wojny Dwóch Róż (wojny domowej w Anglii) w 1473 roku zamek był oblężony przez pół roku. Natomiast w 1588 roku z wyspy nadano pierwszy sygnał ostrzegawczy o przybyciu floty hiszpańskiej. Na szczycie wyspy znajduje się XV wieczna kaplica św. Michała.Od XVII wieku zamek był zamieszkiwany przez rodzinę Aubyn. Magiczny zamek skrywa historyczną bibliotekę ze starymi księgami czy Pokój Map, w którym znajdują się XVI wieczne mapy. Dla najmłodszych turystów czekają specjalne mapy, dzięki którym mogą odkrywać tajemnice zamku i odnajdywać skarby wśród dawnych kufrów podróżnych czy też w licznych komnatach z portretami byłych mieszkańców oraz członków rodziny królewskiej. Na zamku znajduje się także taras z pięknym widokiem.

Zobacz także: Weekend w Londynie – co warto zobaczyć?

W samym zamku jak i na całej wyspie, jest także wiele atrakcji dla dzieci. Z pewnością jest to miejsce w które można wybrać się z całą rodziną. Na wyspie można poznać kawałek historii, poczuć średniowieczny klimat a także obcować z naturą – zwiedzić piękne ogrody, w których rosną takie rośliny jak aloes, palmy oraz liczne zioła, jak i poobserwować ryby, małże i kraby.