Słowacki Kras – jaskinie, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej

Park Narodowy Słowacki Kras to idealne miejsce na uspokojenie umysłu, rodzinne spacery, czy spędzenie czasu w bardziej aktywny sposób. Położony na południu kraju park, nazywany jest światowym rezerwatem biosfery, który zawiera w sobie całą gamę dzikich roślin i zwierząt. Wycieczka w jego rejony może okazać się świetnym pomysłem dla zdrowia. Rośliny, które się tam znajdują mają uzdrowiskowe właściwości, dlatego warto przyjechać na Słowacki Kras, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Co jeszcze skrywa ten niesamowity Park Narodowy?

Czym jest Słowacki Kras?

W każdym słowackim przewodniku można natknąć się na to mało znane pasmo, słynące z planin. Według recenzji warto odwiedzić to miejsce, głównie ze względu na jaskinie oraz różnokolorowe rośliny kserotermiczne, rosnące na wapiennym podłożu. Warto wybrać się tam późną wiosna, czyli na przełomie maja i czerwca, ponieważ to właśnie wtedy wszystko rozkwita. Na Słowacki Kras ciężko mówić, że jest górami, ponieważ na pierwszy rzut oka krainę tworzą rozciągające się płaskowyże – planiny. Większość z nich nie jest zamieszkała, przez co daje wrażenie bardzo opustoszałego i naturalnego miejsca. Niektóre płaskowyże są zniszczone przez tamtejsze kamieniołomy, które najlepiej widać spod Jaskini Gombaseckiej.

Zobacz także: Zwiedzanie Pragi – subiektywny przewodnik

Jaskinia Domica

To ponoć najsłynniejsza i najbardziej okazała jaskinia, znajdująca się w okolicach. Jej wnętrza łączą się w rozległy system razem z Jaskinią Baradla, której wejście jest po stronie węgierskiej. Najciekawszą atrakcją, znajdującą się wewnątrz jest przejażdżka łodzią po podziemnej rzece Styks.

Jaskinia Krasnogórska

Otwór prowadzący do jaskini znajduje się niedaleko miejscowości Krásnohorská Dlhá Lúka, przy północnym zboczu Słowackiego Krasu. Jaskinia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej największą atrakcją jest gigantyczny naciek w umiarkowanym paśmie klimatycznym. Wybierają się na wycieczkę do tej jaskini, należy wyposażyć się w profesjonalny sprzęt i specjalny ubiór. Droga przez grotę jest podzielona na osypiska i przejścia podwodne. Szlak prowadzi płytkim strumieniem i wąskimi odcinkami.

Zobacz także: Czeska Szwajcaria – aktywny weekend nad Łabą

Jaskinia Gombasecka

Na tablicy przy jaskini napisane jest, że zwiedzanie jest możliwe przy minimum czterech osobach, aczkolwiek nie ma się co martwic, ponieważ przewodnik często zgadza się na wycieczki w mniejszych grupach ze względu na mniejsze zainteresowanie o różnych porach roku. W środku jaskini nie można robić zdjęć. Aby uzyskać zgodę, trzeba wykupić bardzo drogie (często przewyższające cenę biletu) pozwolenie na fotografowanie. Sama jaskinia słynie z cienkich rurkowych stalagmitów, pod którymi przepływa potok o nazwie Czarne Wywierzysko, płynący również przez szlak. Zwiedzanie jaskini jest niesamowitym przeżyciem, ponieważ jej głębia i kształt skał wyrzeźbionych przez wodę, zapierają dech w piersiach.

Gdzie znajduje się Słowacki Kras?

Park Narodowy znajduje się na mało znanym pasmie górskim, na granicy z Węgrami. Jego powierzchnie bardzo często porywają łąki i polany z dziką roślinnością. Bardzo charakterystyczne dla planin są liczne łąki z pojedynczymi drzewami. Taki krajobraz ciągnie się kilometrami, aż na Węgry.