Rovaniemi – sprawdź gdzie mieszka Święty Mikołaj

Rovaniemi laponia

Gdzie jest Laponia?

Laponia znajduje się na północnej części Europy i leży na terenie czterech państw: Norwegii, Finlandii, Szwecji i Rosji, zajmując 380 tys. m². Rdzennymi Lapończykami są Saamowie, którzy obecnie stanowią mniejszość. Ważną informacją jest także to, że Laponia nie jest państwem, a krainą, która w krajach skandynawskich posiada autonomiczną władzę. Inaczej tylko jest w przypadku terenów rosyjskich, gdzie mieszkańcy muszą dostosować się do ustawodawstwa rządu rosyjskiego.

Laponią będą zachwycone nie tylko dzieci, ale także dorośli. Najlepiej do krainy udać się zimą, w okresie świąt Bożego narodzenia, kiedy puchaty śnieg pokrywa miasteczka, tworząc piękny krajobraz, dzięki któremu każdy poczuje śnieżną ekscytację.

Zobacz także: Riwiera francuska

Jak dotrzeć do Laponii

Do zimowej krainy warto wybrać się na wycieczkę, przed lub po Wigilii w okresie zimowym, aby zobaczyć wioskę Świętego Mikołaja i niepowtarzalny krajobraz niczym z bajki. Jak jednak się tam dostać?

Samolot

Do Laponii z Polski można przedostać się samolotem. W krainie działa kilka małych lotnisk, które nie obsługują wielu lotów. Zatem trzeba liczyć się z tym, że będą to loty z przesiadką.

Prom

Dla podróżników, którzy nie boją się rejsów, można także skorzystać z promu z Gdańska do Nynäshamn, czyli miejscowości w Szwecji. Stamtąd pozostaje przedostać się do oddalonego o 60 km Sztokholmu.

Najłatwiej jednak dostać się z Polski do stolicy Finlandii, czyli Helsinek, skąd można dolecieć samolotem do miasteczka Świętego Mikołaja – Rovaniemi. Z Helsinek kursuje także pociąg do lapońskiego miasteczka, w którym są wagony sypialniane 2- i 4-osobowe oraz autokuszetki, na tranzyt aut.

Atrakcje w Laponii

Wycieczka do Laponii to niepowtarzalne przeżycie, dzięki któremu poczujesz się niczym w baśniowej śnieżnej krainie. Każdy znajdzie tutaj dla siebie ciekawą atrakcję. Szczególnie spodoba się osobom, które uwielbiają zimę i śnieg. Co warto zwiedzić podczas mroźnej podróży do Laponii?

Zobacz także: Inverness – przewodnik po stolicy Highland

Kilpisjärvi

Kilpisjärvi to jedna z największych wsi na północnym zachodzie Laponii, która mieści się w gminie Enontekiö. Znajduje się tam jedna z najwyższych gór w całej Finlandii – Saanatunturi, która ma wysokość 1029 m n.p.m.

Rovaniemi – wioska świętego mikołaja

Rovaniemi to fińskie miasto kojarzone ze św. Mikołajem. Dzięki temu stolica Laponii jest tak chętnie odwiedzanym miejscem przez ludzi z całego świata. W okresie zimowym w miasteczku pojawia się tłum turystów, którzy chcą zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem.

Dom Świętego Mikołaja

Podczas wycieczki koniecznym punktem do odwiedzenia jest dom Świętego Mikołaja, który jest najwyższym budynkiem w wiosce. W domu przywita Cię elf, który zaprowadzi do Mikołaja, aby z nim porozmawiać i zrobić zdjęcie. Co ciekawe święty Mikołaj potrafi przywitać się w każdym języku!

Dom Świętego Mikołaja to wspaniała atrakcja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, którzy w każde święta wyczekiwali magicznej postaci z prezentami. Tym razem to Ty możesz odwiedzić świętego Mikołaja w jego domu, tak jak to on robi co roku na święta.

Centrum nauki Arktikum

Arcticum to centrum nauki położone nad rzeką Ounasjoki. W muzeum można nauczyć się o codziennym życiu Lapończyków i samej historii Laponii. W muzeum znajduje się wiele prezentacji multimedialnych i interaktywnych. Dozwolone jest także dotykanie niektórych eksponatów takich jak futra. W muzeum znajdują się także wypchane zwierzęta arktyczne rzeczywistych rozmiarów. Niesamowite wrażenie robi łoś, który może osiągnąć nawet ponad 2 metry wysokości.

Rovaniemi atrakcje

Wioska Mikołaja, czyli Rovaniemi to idealne miejsce na spędzenie aktywnego zimowego weekendu. Czarujące miejsce jest wypełnione różnymi atrakcjami i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! Co jeszcze warto zobaczyć podczas pobytu w rodzinnym mieście Świętego Mikołaja?

Linia Koła Podbiegunowego

Laponia to miejsce położone na kole podbiegunowym. W wiosce Świętego Mikołaja w informacji turystycznej można zakupić certyfikat przekroczenia koła podbiegunowego oraz pieczątkę do paszportu.

Santa Park

Święty Mikołaj w czasie świąt jest bardzo zajętą osobą, dlatego po krótkim spotkaniu z nim można przejść do Santa Parku. Jest to kryty park rozrywki, w którym znajdziesz wiele atrakcji. Miejsce w szczególności przypadnie do gustu najmłodszym turystom. Co ciekawego znajduje się w Santa Park?

Szkoła Elfów

Jedną z atrakcji, jakie czekają na Ciebie w Santa Park to Szkoła Elfów, w której możesz ukończyć magiczne lekcje, uzyskując dyplom i czapkę elfa. Przez ok. 1 godzinę przejdziesz kurs profesjonalnego pomocnika świętego Mikołaja.

Poczta elfowa

Na poczcie dowiesz się, jak elfy zajmują się dostarczanymi listami z każdego miejsca na świecie. Z chęcią opowiedzą Ci, jak wygląda cały proces pracy w urzędzie świątecznej poczty. Z tego miejsca możesz także wysłać własne życzenia świąteczna do rodziny i znajomych.

Pokaz akrobatycznych elfów

Na głównej scenie w Santa Park kilka razy w ciągu dnia odbywają się pokazy akrobatyczne elfów. Zjawiskowe wystąpienia przeznaczone są dla każdego i z pewnością spodobają się wielu turystom.

Piekarnia Pani Piernikowej

Kolejną atrakcją jest pomieszczenie, w którym mieści się piekarnia Pani Piernikowej (Mrs. Gingerbread). Kuchnia pachnie korzennymi przyprawami, które wprowadzają nostalgiczną atmosferę świąt. U Pani Piernikowej napijesz się tradycyjnego glögi, czyli grzanego wina, a najmłodsi ozdobią aromatyczne pierniczki.

Muzeum Sztuki Korundi

Muzeum Sztuki Korundi znane jest także jako Dom Kultury Korundi. Poza muzealnymi wystawami można udać się na liczne wydarzenia kulturowe. Odbywają się tam koncerty orkiestry kameralnej, spotkania oraz wieczory klubowe. Ponadto Domu Kultury Korundi oferuje zorganizowanie własnego przyjęcia m.in. wesela. Po udanej zabawie można udać się do restauracji i kawiarni Korundi, w której zjesz znakomite dania.

Aktywny wypoczynek

Zimowa przygoda w Rovaniemi nie kończy się tylko na odwiedzinach świętego Mikołaja. Poza atrakcjami związanymi z tą niezwykłą postacią, w Laponii czekają także inne atrakcje. Przekonaj się jakie!

Obserwacje zorzy polarnej

Rovaniemi to jedno z najlepszych miejsc na świecie na zobaczenie niepowtarzalnego zjawiska naturalnego, czyli zorzy polarnej. Warto wybrać się, aby osobiście doświadczyć tego niepowtarzalnego przeżycia, jakim jest obserwowanie zorzy polarnej.

Fińska sauna

W Rovaniemi zrelaksujesz się w pięknych domkach z bali, gdzie na zewnątrz czekać będzie Cię kąpiel w jacuzzi z hydromasażem. Wycieczka do Laponii to także, świetne miejsce na romantyczny wyjazd z drugą połówką, gdzie aktywny dzień można zakończyć spokojnym wypoczynkiem w saunie z pięknymi widokami.

Psi zaprzęg

W Laponii ludzie często poruszają się psim zaprzęgiem. Odwiedzając to miejsce, masz szanse wypróbować taką przejażdżkę. Po wszystkim odwiedzisz hodowlę psów rasy husky, które przystosowane są do mroźnych klimatów. Dowiesz się, jak wygląda taka hodowla i opieka nad psami.

Przejażdżka saniami z reniferami

Chcesz dowiedzieć się, jak podróżuje święty Mikołaj? Koniecznie wybierz się na przejażdżkę saniami z reniferem! W Laponii uważa się, że zwierzęta te przynoszą szczęście. Renifery stały się także symbolem świąt Bożego Narodzenia. Zimą pojawia się wiele obrazków i grafik, ukazujących śnieżny zaprzęg z reniferami, które ciągną sanie świętego Mikołaja. W Rovaniemi masz szansę doświadczyć mroźnej przygody, którą będziesz wspominać latami!

Rovaniemi to świetne miejsce na spędzenie zimowej przygody z całą rodziną. Znajdziesz tutaj atrakcje zarówno dla osób, które preferują wypoczynek oraz dla takich, którzy preferują odrobinę adrenaliny podczas swojego urlopu. Z pewnością miejsce przypadnie do gustu najmłodszym, jak i starszym turystom!