Puszcza Białowieska to unikat w skali światowej. Przynajmniej raz każdy powinien ją odwiedzić by móc podziwiać piękny las, tak różny od gospodarczych. Zwiedzanie puszczy to także okazja spotkania ciekawych i rzadko występujących gatunków zwierząt.
Spis treści
Białowieski Park Narodowy – krótka historia
Jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Powstał w celu ochrony lasu naturalnego o charakterze pierwotnym. Już w 1921 roku na terenie puszczy objęto ochroną część terenu obecnego parku, tworząc leśnictwo „Rezerwat”. W 1937 roku leśnictwo przekształcono w Park Narodowy Białowieży. Od roku 1947 funkcjonuje pod obecną nazwą jako Białowieski Park Narodowy. Obecnie po polskiej stronie ochroną objętych jest 10 517 ha.

Puszcza Białowieska – dziedzictwo UNESCO
Puszcza jest unikalna pod względem bioróżnorodności, dlatego została także doceniona na świecie. Jako jedyny obiekt w Polsce o charakterze przyrodniczym figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszy wpis miał miejsce w 1979 roku i obejmował część Parku o powierzchni 5 tys. ha. Od 2014 roku wpis obejmuje cały teren Puszczy Białowieskiej i zobowiązuje Polskę do jej ochrony.
Zobacz także: Bieszczady zimą – piękne widoki i mnóstwo atrakcji
Białowieski Park Narodowy – zwierzęta
Ze względu na pierwotny charakter lasu i dużą różnorodność siedlisk warunki do życia znajduje w puszczy wiele gatunków owadów, ptaków i ssaków, a także płazy i gady. Z dużych ssaków na uwagę zasługują będący symbolem Puszczy żubr, ale także łoś i jeleń. Żyją tu także duże drapieżniki tj. wilk i ryś oraz żbik. Miłośnicy ptaków mogą podziwiać tu rzadkie gatunku sów i dzięciołów np. sóweczka, włochatka, dzięcioł trójpalczasty. Obecność starych i powalonych drzew stwarza idealne warunki do ogromnej ilości owadów w tym bardzo ciekawych chrząszczy.

Żubry w Puszczy Białowieskiej
Na początku XX wieku wytępiono żubry, które żyły w Puszczy, ostatni zginął w 1919 roku. Ocalały jedynie zwierzęta w hodowlach i to one dały początek obecnej populacji wolno żyjących zwierząt. W 1929 roku w Białowieży utworzono zagrodę dla żubrów pokazowych i przeznaczonych do hodowli.
Hodowla przetrwała drugą wojnę światową i po jej zakończeniu dla żubrów stworzono rezerwat o powierzchni 123 ha. W ramach odnowy gatunku w 1952 roku wypuszczono na wolność pierwsze żubry. Obecnie w polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje około 500 żubrów. Turyści mogą podziwiać te piękne zwierzęta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, gdzie żyją w warunkach pół-naturalnych.
Zobacz także: Lanckorona – „miasto aniołów” w województwie małopolskim
Białowieski Park Narodowy – ciekawostki
Białowieski Park Narodowy to piękne tereny do pieszych i rowerowych wypraw. Dla turystów przygotowano oznakowane szlaki piesze rowerowe oraz wieże, punkty widokowe, kładki i wiaty turystyczne. Obowiązkowymi punktami na mapie każdego turysty odwiedzającego Białowieski Park Narodowy powinny być: Rezerwat Pokazowy Żubrów, Muzeum Przyrodniczo Leśne i Park Pałacowy w Białowieży.
W rezerwacie w warunkach pół-naturalnych można podziwiać nie tylko żubry, ale także łosie, jelenie, sarny, dziki, koniki polskie w typie tarpana, wilki i rysie. Muzeum Przyrodniczo Leśne jest jednym z nowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, w przystępny sposób przybliża charakter puszczy. Park Pałacowy to piękny teren obejmujący ogród w stylu angielskim, można tu podziwiać okazałe drzewa i zabytkowe zabudowania takie np. dworek z 1845 roku.