Pierwszy lot samolotem: od planowania do lądowania

Pierwszy raz w samolocie potrafi budzić ogromne emocje. Czego się spodziewać? Czym jest i jak przebiega odprawa lotniskowa? O co chodzi z limitami bagażu? Każdy, kto lata regularnie, zadawał sobie kiedyś podobne pytania. Z naszym przewodnikiem organizacja pierwszego lotu będzie bułką z masłem! Planowanie pierwszego […]

Pierwszy lot samolotem

Pierwszy raz w samolocie potrafi budzić ogromne emocje. Czego się spodziewać? Czym jest i jak przebiega odprawa lotniskowa? O co chodzi z limitami bagażu? Każdy, kto lata regularnie, zadawał sobie kiedyś podobne pytania. Z naszym przewodnikiem organizacja pierwszego lotu będzie bułką z masłem!

Planowanie pierwszego lotu samolotem: poradnik dla nowicjuszy

Przygotowania do podróży należy zacząć od zakupu biletu na samolot. Zajrzyj do porównywarki lotów, np. Skyscanner lub eSky. Dzięki nim sprawdzisz siatki dostępnych połączeń z różnych miast, w różnych terminach. Skorzystanie z takiej multiwyszukiwarki to dobry pomysł nawet wtedy, kiedy masz już pomysł na wyjazd. Może się okazać, że przesunięcie terminu o dzień lub dwa będzie o wiele korzystniejsze cenowo.

Jeśli dokładnie wiesz, gdzie i kiedy chcesz lecieć, najlepiej kupić bilet bezpośrednio na stronie przewoźnika. Linie lotnicze popularne w Polsce to między innymi:

Dokumenty podróżne: co przygotować przed podróżą?

Kiedy kierunek pierwszej podróży samolotem jest już wybrany, poczekaj jeszcze chwilę z zakupem. Brak odpowiednich dokumentów podróży popsuł wakacje niejednej osoby, dlatego poznaj odpowiedzi na 3 pytania:

  1. Czy masz ważny dokument tożsamości (dowód/paszport)?
  2. Czy kraj, do której podróżujesz, wymaga paszportu? 
  3. Czy będziesz potrzebować wizy?

Jeśli wakacyjnym celem jest kraj członkowski Unii Europejskiej, wystarczy Ci ważny dowód osobisty. Jeśli jednak wyjeżdżasz poza UE, dokładnie sprawdź warunki wjazdu. Najlepiej na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Są państwa wymagające, aby dokumenty były ważne przez określony czas (np. Egipt), niektóre nie respektują paszportów tymczasowych (np. Zjednoczone Emiraty Arabskie), a jeszcze inne kraje (niektóre afrykańskie oraz z Ameryki Południowej) wymagają szczepienia przeciwko żółtej febrze. Te rzeczy warto ustalić, kiedy zaczniesz planować pierwszy lot i podróż, aby się odpowiednio przygotować.

Bagaż rejestrowany i podręczny: limity, wymiary i ograniczenia

Ograniczenia bagażu różnią się w zależności od linii lotniczej. Najczęściej w cenie jest już jakiś bagaż podręczny. Jeśli chcesz zabrać dodatkową walizkę do samolotu, często trzeba za to dodatkowo zapłacić. W trakcie zakupu biletu lotniczego, wybierasz określoną taryfę, której dotyczy jakiś rodzaj bagażu. Czytaj uważnie warunki i opisy.

Przykładowe wymiary bagażu podręcznego to:

  • Ryanair 40 x 20 x 25 cm,
  • Wizz Air 40 x 30 x 20 cm,
  • Lufthansa 55 x 40 x 23 cm, do 8 kg,
  • LOT Polish Airlines 55 x 40 x 23 cm, do 8 kg.

Uwaga: aktualne warunki dotyczące bagażu rejestrowanego i podręcznego należy sprawdzić na stronie przewoźnika. Znajdziesz tam obowiązujące limity.

Jeśli planujesz zabrać nietypowy bagaż (np. narty lub gitarę), konieczne może okazać się skonsultowanie bezpośrednio z przedstawicielem linii lotniczej.

Ubezpieczenie podróży: czy jest konieczne dla pierwszego lotu?

Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale zarazem jest niezbędne, abyś mógł swobodnie cieszyć się swoją zagraniczną podróżą. Koszty opieki medycznej za granicą bywają bardzo wysokie, a nie wszystkie jednostki pomocy medycznej akceptują EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), choć i ją warto wyrobić jako niezbędne minimum.

Ceny polis ubezpieczeniowych zaczynają się od kilku-kilkunastu złotych za osobę za dzień. Warto wykupić jedną wcześniej tak, aby przykry wypadek nie sprawił, że wrócisz do Polski z rachunkiem pod zastaw domu. Możesz wykupić także ubezpieczenie bagażu i biletów na wypadek odwołania wyjazdu.

Przygotowanie do odprawy lotniskowej

Bilet lotniczy już kupiony, termin wyjazdu się zbliża, a przed Tobą staje pytanie: czym jest odprawa lotniskowa i co trzeba przed nią zrobić? Spokojnie, przeprowadzimy Cię przez cały proces i procedury lotniskowe, które warto znać. 

Odprawa online czy na lotnisku: co wybrać?

Odprawienie się polega na wpisaniu swoich danych na formularzu przewoźnika. W większości przypadków możesz to zrobić na przez stronę, aplikację lub na lotnisku. Rekomendujemy odprawę online, ponieważ niektórzy przewoźnicy za odprawienie się dopiero na lotnisku pobierają dodatkową opłatę.

Rezultatem odprawy są karty pokładowe – pobierz je lub wydrukuj.

Przybycie na lotnisko: jak wygodnie dotrzeć i co robić po przyjeździe?

Zaplanuj dojazd na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli chcesz przybyć prywatnym samochodem, pamiętaj o uprzedniej rezerwacji parkingu, abyś nie tracił cennego czasu na poszukiwanie miejsca. 

Porty lotnicze są na ogół dobrze skomunikowane z miastami, dlatego jeśli chcesz, aby Twoje dotarcie na lotnisko było budżetowe, sprawdź opcje oferowane przez lokalne środki transportu, np. miejskie autobusy.

Przyjechałeś za wcześnie? Wykorzystaj ten czas na sprawdzenie, w którym miejscu znajdują się bramki do nadania bagażu, jeśli masz inny niż podręczny (opisane jako „Check-in”) i gdzie znajduje się kontrola bezpieczeństwa („Security control”). A jeśli i po tym masz jeszcze czas, możesz wymienić pieniądze w kantorze lub zaprosić siebie na kawę.

Odprawa lotnicza: jak przebiega i co z nią zrobić?

Możemy wyszczególnić 3 etapy odprawy lotniczej. Pierwszy to podejście do stanowiska, na którym nadajesz bagaż rejestrowany. Poleci z Tobą w specjalnym schowku bagażowym pod pokładem samolotu.

Kolejny etap to kontrola bezpieczeństwa, w trakcie której obsługa lotniska sprawdzi, czy pasażerowie nie mają przy sobie niebezpiecznych przedmiotów. W ostatniej kolejności czeka Cię kontrola osobista podczas wejścia na pokład. Obsługa poprosi Cię o okazanie karty pokładowej oraz dowodu tożsamości.

Zasady odprawy: co można i czego nie można przewozić?

Co do zasady więcej przedmiotów można, niż nie można zabrać ze sobą w podróż. Kategorycznie nie można przewozić:

  • ostre przedmioty (noży, nożyczek, pił itp.),
  • broń palna i amunicja,
  • materiały wybuchowe i łatwopalne,
  • gazy sprężone,
  • substancje żrące i toksyczne.

Jeśli chcesz zabrać ze sobą leki na receptę, poproś Swojego lekarza prowadzącego o wystawienie zaświadczenia o tym, że są Ci niezbędne (najlepiej w języku angielskim). Ponadto w bagażu podręcznym możesz mieć maksymalnie litr płynów w pojemniczkach nie większych niż 100 ml. Do niektórych krajów kategorycznie nie wolno przywozić niektórych leków oraz żywności. Warto to sprawdzić zwłaszcza wtedy, kiedy wyjeżdżasz poza Unię Europejską.

Na pokładzie samolotu: wrażenia z pierwszego lotu

Odprawa i co dalej? Pora udać się na płytę lotniska, czas na główny punkt podróży: pierwszy przelot samolotem! Co czeka Cię na pokładzie?

Wejście na pokład i zachowanie w samolocie

Przed wejściem do samolotu sprawdź, jaki masz numer miejsca i które drzwi wybrać, aby się do niego dostać (przeważnie jest to opisane już na bilecie – „przód” lub „tył”). Po wejściu od razu umieść bagaż w schowku nad głową lub pod siedzeniem przed Tobą. To ważne, aby sprawnie zajmować miejsce i nie blokować przejścia osobom za Tobą.

Kiedy siedzisz wygodnie, obejrzyj instruktaż bezpieczeństwa przeprowadzony przez załogę. Zostaniesz poproszony o zapięcie pasów, zabezpieczenie bagażu zgodnie z instrukcją oraz przełączenie urządzeń w tryb samolotowy. I już. Gotowy do pierwszego lotu?

Co robić podczas lotu samolotem?

Jeśli podczas pierwszego lotu samolotem siedzisz przy oknie, prawdopodobnie co chwilę będziesz wyglądać na zewnątrz. Co zrobić, jeśli siedzisz daleko lub ze względu na porę dnia nic nie widać?

  • Obejrzyj film lub serial – niektóre aplikacje umożliwiają ich pobranie i odtworzenie w trybie offline (pamiętaj, w trybie samolotowym nie będziesz miał dostępu do Internetu!),
  • nadrób czytelnicze zaległości – poczytaj książkę lub posłuchaj audiobooka,
  • słuchaj muzyki lub podcastów,
  • zrób porządek w zdjęciach w telefonie,
  • pracuj lub ucz się – to opcja dla osób, które produktywnie spędzają każdą wolną chwilę,
  • utnij sobie drzemkę.

Opcji jest wiele – pamiętaj, aby korzystać z nich w sposób nieuciążliwy dla innych pasażerów.

Komfort podróży: jak przetrwać pierwszy lot?

Przetrwanie pierwszego lotu nie musi być wyzwaniem! Jeśli masz chorobę lokomocyjną i boisz się związanych z tym sensacji, dobrze jest zażyć coś przeciwko nudnościom (każdorazowo skonsultuj to z lekarzem).

W trakcie startu dochodzi do dużego przeciążenia, w wyniku którego zatykają się uszy, dlatego dobrze w tym czasie żuć gumę lub jeść cukierka. Jeśli podróżujesz z niemowlęciem, dobrze jest zaplanować karmienie właśnie w trakcie startu. Dzięki przełykaniu, maluchowi nie będą doskwierać zatkane uszka.

Przetrwanie pierwszego lotu: zadbaj o nawodnienie

Podróżowanie samolotem odwadnia. Na pokładzie powietrze jest suche, dlatego należy dbać o odpowiednią ilość płynów. Odpuść picie alkoholu na pokładzie, ponieważ może niekorzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie po lądowaniu na lotnisku. Lepiej uzupełnić płyny wodą lub sokiem. Warto zabrać na pokład także odrobinę kremu nawilżającego.

Co ubrać do samolotu? Coś wygodnego! Zwłaszcza, jeśli wybierasz się w dłuższą podróż. W takim przypadku zabranie szczoteczki i pasty do zębów to świetny pomysł. Pomogą Ci odświeżyć się pod koniec lotu.

Pierwszy lot z dzieckiem lub w ciąży

Mówi się, że zaplanować podróż z dzieckiem jest nieco trudniej. Jednak to także możliwe, ale pierwszy lot z maluchem wymaga szczególnego przygotowania.

Pierwszy lot dziecka: jak się przygotować i co spakować?

Jeśli planujesz lot z dzieckiem warto abyś wiedział, że maluch do 2 roku życia na ogół podróżuje na kolanach rodziców. Wszystkie niezbędne podczas lotu rzeczy należy spakować do plecaka lub torby podręcznej. Sprawdź, jaki bagaż Wam przysługuje – może się okazać, że ze względu na ilość rzeczy dla malucha limity są niewystarczające i konieczne będzie dokupienie dodatkowego bagażu.

Na pokład można zabrać jedzenie dla dziecka do lat 2. Picie dla niemowląt, w tym mleko modyfikowane, nie podlega standardowym ograniczeniom dotyczącym przewozu płynów, co oznacza, że można przewozić je w ilościach przekraczających 100 ml.

Pakowanie na podróż z dzieckiem: a co z wózkiem?

Do samolotu bezpłatnie weźmiesz także wózek dla dziecka – należy go nadać podczas odprawy osobistej lub oddać obsłudze zaraz przed wejściem na pokład. Typy i wymiary wózka najlepiej sprawdzić na stronie linii lotniczej.

Podróż samolotem w ciąży: czy jest bezpieczna?

Podróż samolotem w ciąży jest generalnie bezpieczna dla zdrowych mam do 36. tygodnia ciąży, pod warunkiem braku komplikacji medycznych. Zaleca się konsultację z lekarzem przed lotem, noszenie luźnej odzieży, regularne poruszanie się oraz picie dużej ilości wody, aby zminimalizować ryzyko zakrzepicy. Podróż w ciąży wyższej niż 36. tydzień może wymagać dodatkowego, pisemnego zezwolenia lekarza.

Po lądowaniu: przylot i lotnisko

Samolot „usiadł” na płycie lotniska, a Ty zaczynasz się stresować, co po wyjściu samolotu? Zazwyczaj przed schodami czeka autobus, który bezpiecznie przewiezie Cię na lotnisko. Ale co dalej?

Kontrola graniczna po lądowaniu: jak przebiega?

Jeśli podróżujesz do kraju spoza strefy Schengen, przed Tobą dodatkowa kontrola graniczna. Strażnik poprosi Cię o okazanie dokumentu, może również sprawdzić zgodność odcisków palców.

Odbiór bagażu rejestrowego

Kolejnym etapem jest odbiór bagażu – kieruj się w stronę napisów „Luggage claim” lub „Baggage claim”. Nad taśmami bagażowymi wyświetlona jest informacja o tym, z którego samolotu pochodzi bagaż. Odszukaj swój lot, a następnie cierpliwie poczekaj na walizkę.

Jeśli podróżowałeś tylko z bagażem podręcznym, pomiń ten krok. Możesz skierować się od razu do wyjścia z lotniska. Planowanie lotu i sam lot wcale nie były takie straszne, prawda?

Opóźniony lot: co robić w takiej sytuacji?

W przypadku opóźnionego lotu na bieżąco kontroluj informacje na tablicach informacyjnych oraz sprawdzaj, czy lotnisko nie zmieniło bramki (gate) ze względu na opóźnienie. Pozostań w kontakcie z linią lotniczą, aby uzyskać najnowsze informacje dotyczące lotu.

W niektórych sytuacjach pasażerom przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot. Jego wysokość zależy od długości opóźnienia oraz dystansu lotu. Aby ubiegać się o odszkodowanie, należy skontaktować się z linią lotniczą i złożyć odpowiedni wniosek.

Najczęściej zadawane pytania o pierwszy lot samolotem

Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania. Odpowiedzi warto poznać jeszcze zanim wejdziesz na pokład.

Jakie to uczucie jak się leci samolotem?

Lot samolotem jest inny dla każdej osoby. Może wywoływać odczucia takie jak ekscytacja, stres lub dyskomfort związany ze zmianami ciśnienia.

Czego nie robić przed lotem?

Przed lotem nie jedz nic ciężkostrawnego i nie pij napojów gazowanych, aby uniknąć dyskomfortu związanego z wzdęciami i problemami trawiennymi na pokładzie.

Co trzeba zrobić przed lotem?

Przed lotem należy przygotować dokumenty tożsamości, kartę pokładową, spakować bagaż zgodnie z wytycznymi linii lotniczych. Przyjedź na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem, aby spokojnie przejść przez odprawę i kontrolę bezpieczeństwa.

Ile czasu trwa wyjście z samolotu?

Wyjście z samolotu zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od liczby pasażerów, wielkości samolotu oraz procedur obowiązujących na lotnisku docelowym.

Co to oznacza boarding?

Boarding to proces wchodzenia pasażerów na pokład samolotu.

Czy można chodzić po samolocie?

Kiedy sygnalizacja „zapiąć pasy” znika, można bez przeszkód chodzić po samolocie. Jest to wskazane zwłaszcza podczas dłuższych lotów, aby rozprostować nogi i zmniejszyć ryzyko zakrzepicy. Należy przestrzegać poleceń załogi i unikać chodzenia podczas ewentualnych turbulencji.

Co się robi po wyjściu z samolotu?

Po wyjściu z samolotu należy podejść do kontroli paszportowej (jeśli jest wymagana), odebrać bagaż, a w niektórych przypadkach – przejść przez kontrolę celną.