Meteory w Grecji – klasztory zawieszone w chmurach. Musisz je zobaczyć!

Meteory w Grecji

Sprawiające wrażenie zawieszonych w powietrzu Meteory Greckie znajdują się w malowniczej Tesalii. Każdy powinien odwiedzić to miejsce chociaż raz w życiu. W artykule omawiamy wszystkie przydatne informacje dotyczące masywów skalnych i tamtejszych klasztorów, a także przybliżamy historię miejsca. Zapraszamy!

Czym są greckie meteory?

Greckie Meteory to zdecydowanie jedne z najbardziej magicznych skał na całym świecie. Magiczny jest nie tylko ich charakterystyczny wygląd, ale także panująca tam atmosfera. Mają one nawet ponad 500 metrów wysokości i sprawiają wrażenie, jakby były zawieszone w powietrzu. Miejsce to upodobali sobie około XI wieku mnisi, za sprawą których na szczytach formacji umieszczono klasztory. Dawniej funkcjonowało tam ponad 20 takich obiektów, a do dziś przetrwało w pełni 6 z nich. Meteory znajdują się niedaleko miasta Kalambaka.

Zobacz także: Riwiera francuska

Meteora, czyli „skały zawieszone w powietrzu”

Nazwa Meteorów jest związana z wyglądem skał. W języku greckim słowo metéoros oznacza „zawieszone w powietrzu”. Słowo to idealnie oddaje wrażenie, które ma się, patrząc na Meteory z dystansu. Sprawiają one bowiem wrażenie zawieszonych w przestrzeni.

Jak powstały Meteory?

Miliony lat temu w miejscu dzisiejszych Meteorów znajdowało się jezioro. Tu, gdzie aktualnie widzimy skały, mieściło się dno przykryte wodami. W wyniku ruchów wody i prądu rzecznego zgromadziło się tam sporo kamieni, piachu i innych osadów. Gdy doszło do trzęsienia ziemi, a tamtejsze wody zniknęły, stając się częścią morza, tamtejsza powierzchnia zaczęła się zmieniać. Przez długie lata dochodziło do erozji, która ukształtowała potężne masywy. Mimo tego wyjaśnienia wygląd Meteorów i tak zadziwia każdego, kto poznaje to niezwykłe miejsce.

Klasztory Meteora – historia klasztorów wykutych w skałach

Pierwsi mieszkańcy Meteorów osiedlili się w położonych nieopodal jaskiniach w XI wieku. Zbudowali także obiekt sakralny u podnóży formacji skalnej, jednakże zagrożenie ze strony wojsk tureckich sprawiło, że postanowili wybudować pierwszy klasztor na skale. Prace rozpoczęły się w XIV wieku i to właśnie wtedy powstał Wielki Meteor. Budowa obiektu była bardzo skomplikowana, ale nietypowa lokalizacja zapewniała mnichom bezpieczeństwo.

Łącznie zbudowali oni 24 wiszące klasztory na szczytach skał. Przez kilkaset lat w budynkach na Meteorach zakonnicy wiedli dostojne życie, jednak w XVII wieku zaczęły pojawiać się problemy. Waśnie i nieporozumienia, a także ujawniające się wady konstrukcji wielu obiektów sprawiły, że zakony podupadły. To dlatego do dziś udało się zachować tylko kilka z nich.

Zobacz także: Wenecja – przewodnik po romantycznym mieście zalanym wodą. Zaplanuj idealny wyjazd

Jak zbudowano klasztory w Meteorach?

Dopiero w XX wieku wybudowano pierwsze prowadzące do klasztorów schody. Jak zatem budowle te powstały już kilkaset jak wcześniej? Najprawdopodobniej materiały były wciągane na szczyty linami, a także wnoszone ręcznie przez wspinających się po drewnianych rusztowaniach mnichów. Poza tym korzystali oni jeszcze z drabin, więc budynki na Meteorach trzeba uznać za niezwykłe osiągnięcie tamtego okresu.

Klasztory dostępne dla zwiedzających

Dziś ocalałe wiszące klasztory są otwarte dla zwiedzających. Zachwycają one niezwykłymi widokami, które stanowią największy walor tej części Grecji. Poza tym można tam zobaczyć wnętrza klasztorów, znajdujące się w środku dzieła czy inne przedmioty. Pozwala to lepiej poznać historię tego jedynego w swoim rodzaju miejsca. W poniższej tabeli przedstawiamy, które klasztory są dostępne dla zwiedzających, ile kosztuje bilet wstępu i kiedy są one otwarte.

KlasztorCena wstępuGodziny otwarciaKiedy zamknięty?
Wielki Meteor (Megalo Meteoro)Dorosły – 3 euro, dzieci do 12. roku życia – za darmoSezon letni: 9:00-15:00, sezon zimowy: 9:00-14:00Sezon letni: wtorek, sezon zimowy: wtorek-czwartek
Klasztor Warłama (Moni Warlaam)Dorosły – 3 euro, dzieci do 12. roku życia – za darmoSezon letni: 9:00-15:00, sezon zimowy: 9:00-14:00Sezon letni: wtorek, sezon zimowy: wtorek-czwartek
Klasztor Świętej Trójcy (Moni Ajias Triados)Dorosły – 3 euro, dzieci do 12. roku życia – za darmoSezon letni: 9:00-17:00, sezon zimowy: 10:00-16:00Sezon letni: czwartek, sezon zimowy: czwartek
Klasztor Rusanu (Moni Roussanou)Dorosły – 3 euro, dzieci do 12. roku życia – za darmoSezon letni: 10:00-16:00, sezon zimowy: 09:00-14:00Sezon letni: środa, sezon zimowy: środa
Klasztor Świętego Stefana (Moni Ajiu Stefanu)Dorosły – 3 euro, dzieci do 12. roku życia – za darmoSezon letni: 9:00-13:30 i 15:30-17:30, sezon zimowy: 9:30-13:00 i 15:00-17:00Sezon letni: poniedziałek, sezon zimowy: poniedziałek
Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego (Moni Ajiu Nikolau Anapafsa)Dorosły – 3 euro, dzieci do 12. roku życia – za darmoSezon letni: 09:00-17:00, sezon zimowy: 09:00-17:00, a w niedziele 09:30-16:00Sezon letni: piątek, sezon zimowy: otwarty codziennie

Wielki Meteor (Megalo Meteoro)

Wielki Meteor to pierwszy klasztor na skale, który powstał w tym miejscu. Jest także największy. Jego założycielem był św. Anastazy. W świątyni Wielkiego Klasztoru znajdują się liczne dzieła sztuki i freski. Funkcjonuje tam także muzeum. W skład klasztoru wchodzą kaplice, np. kaplica św. Jana Chrzciciela czy Matki Boskiej. W zakrystii zgromadzono czaszki żyjących tam przed wiekami mnichów. Jeśli chcesz zobaczyć Duży Meteor, poprowadzi Cię do niego droga wykuta w skale.

Klasztor Warłama (Moni Warlaam)

Klasztor Warłama jest nieco mniejszy niż Wielki Klasztor prawosławny. On także powstał w XIV wieku. Jego założycielem był mnich Warłam i to za jego życia obiekt miał swoje czasy świetności. Po śmierci mężczyzny klasztor podupadł, jednak w XVI wieku został ponownie zamieszkany i użytkowany. Znajduje się tam kaplica Wszystkich Świętych i kaplica Trzech Świętych Hierarchów. We wnętrzach nie brakuje wyjątkowych dzieł sztuki, w tym ikon czy fresków.

Klasztor Świętej Trójcy (Moni Ajias Triados)

Klasztor Świętej Trójcy to jeden z najpopularniejszych obiektów, ale też ten, do którego najtrudniej się dostać. Trasa jest jednak tego warta. W kompleksie znajduje się kaplica pw. Świętej Trójcy, a także św. Jana Chrzciciela. Na początku XX wieku na terenie klasztoru znaleziono cenne, starożytne dokumenty. W czasie II wojny światowej doszło do sporych zniszczeń obiektu, jednak został on odrestaurowany. Klasztor Świętej Trójcy stał się ogromnie popularny po tym, jak odbyły się tam zdjęcia do filmu z serii o Jamesie Bondzie – Tylko dla twoich oczu z 1981 roku.

Klasztor Rusanu (Moni Roussanou)

Historia dotycząca założenia Klasztoru Rusanu nie jest zbyt dobrze znana, ale aktualnie funkcjonuje on jako klasztor żeński. Mieszka tam kilkanaście sióstr zakonnych. Jako jedyny z wszystkich tamtejszych monastyrów został zbudowany na całej powierzchni skały. Znajduje się tam świątynia poświęcona Przemienieniu Pańskiemu, a także sporo fresków przedstawiających znaczące sceny biblijne.

Klasztor Świętego Stefana (Moni Ajiu Stefanu)

Podobnie jak Klasztor Rusanu, Klasztor Świętego Stefana to zakon żeński. Aby się do niego dostać, nie trzeba iść po schodach, ponieważ znajduje się tam most. Duże wrażenie robi także dziedziniec w klasztorze oraz kaplica św. Stefana. Podczas zwiedzania warto obserwować tamtejsze malunki ścienne oraz ogrody.

Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego (Moni Ajiu Nikolau Anapafsa)

Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego to obiekt, do którego najtrudniej się dostać, ponieważ prowadzą do niego wyjątkowo strome schody. To nieduży klasztor, ale jego wnętrza są zdecydowanie godne uwagi. Znajdują się tam malunki ścienne z XIV wieku, a także wiele pozostałości po żyjących tam przed laty mnichach.

Klasztory Meteora – które klasztory warto zobaczyć?

Wszystkie wiszące klasztory w Meteorach to obiekty zdecydowanie warte odwiedzenia. Ich lokalizacja sprawia, że doświadczenia w każdym z nich są nieporównywalne właściwie z żadnym innym miejscem na świecie. Najlepiej zaplanować wycieczkę tak, by zobaczyć każdy lub chociaż większość z nich. Punktem, którego nie można pominąć, jest oczywiście Wielki Meteor. To pierwszy i największy klasztor, dlatego powinien stanowić nieodłączny element wycieczki.

Miłośnicy kinematografii i przygód agenta 007 nie mogą pominąć także Klasztoru Świętej Trójcy, gdzie powstawał jeden z filmów o Jamesie Bondzie. Klasztory można zwiedzać na własną rękę, ale jeśli chcesz, możesz skorzystać z wycieczek zorganizowanych z przewodnikiem. Oferty takie są dostępne nawet w Atenach, z których w ramach ceny wycieczki zorganizowany jest także transport do Meteorów.

Kalambáka oraz Kastraki

Tuż obok Meteorów znajdują się dwie miejscowości – Kalambaka i Kastraki. Kalambaka to większe miasto, które wybudowano na starożytnym mieście Eginon. Znajduje się tam kilka wartych odwiedzenia zabytków, w tym kościół Zaśnięcia Maryi Dziewicy. Kalambaka jest dobrze skomunikowana z innymi greckimi miejscowościami, a przyjezdnym oferuje szeroką bazę noclegową i gastronomiczną.

Kastraki to znacznie mniejsza miejscowość, a właściwie wieś, która znajduje się u podnóży Meteorów. Krajobraz Kastraki tworzy niezwykła natura i mnóstwo niewielkich domków z czerwonymi dachami. Ze względu na swoje walory lokalizacyjne wioska przyciąga mnóstwo turystów. Mogą oni tam liczyć na świetną kuchnię i spory wybór noclegów.

Zwiedzanie Meteorów – praktyczne informacje

Wiszące klasztory Meteory widnieją na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To jeden z dowodów poświadczających wyjątkowość miejsca, ale chyba nikogo nie trzeba namawiać do odwiedzenia wiszących skał. Przed wyjazdem sprawdź, czy klasztory, które chcesz odwiedzić, są czynne akurat w ten dzień. Im więcej chcesz zobaczyć, tym bardziej wymagająca i dłuższa będzie Twoja wycieczka.

Pamiętaj, że w klasztorach obowiązuje specjalny ubiór. Mężczyźni muszą mieć na sobie długie spodnie, a kobiety muszą koniecznie zakrywać zarówno kolana, jak i ramiona. Warto ubrać się odpowiednio już na samą wycieczkę, ale niekiedy temperatury mogą być dość wysokie. Wtedy można zabrać ze sobą okrycia do założenia na miejscu. W klasztorach istnieje możliwość wypożyczenia chust, ale gdy zwiedzających jest wiele, może ich zabraknąć.

Jak dostać się na Meteory?

Aby dostać się na Meteory, najpierw trzeba dostać się do Grecji. Z Polski loty do Grecji kontynentalnej dostępne są z wielu miast. Można dotrzeć do Aten czy Saloników. Najwygodniej jest wypożyczyć na miejscu samochód i pojechać bezpośrednio do Meteorów. Można skorzystać także z wycieczek zorganizowanych autokarami z tych miast. Na miejscu organizatorzy oferują poruszanie się pojazdem między poszczególnymi klasztorami. W okolice Meteorów można dostać się jeszcze pociągiem czy autokarem na własną rękę.

Jak poruszać się po Meteorach?

Wycieczka po Meteorach może mieć kilka różnych form. Dla zwolenników aktywności fizycznej poleca się spacery pomiędzy poszczególnymi klasztorami. Dla tych, którzy nie mają ochoty pokonywać całej trasy o własnych siłach, zalecamy wycieczki zorganizowane, podczas których organizator przewozi uczestników busem pomiędzy klasztorami. Można też jeździć autem i korzystać z tamtejszych parkingów, jednak znalezienie wolnego miejsca niekiedy może być problematyczne.

Kiedy najlepiej odwiedzić Meteory?

Szczyt greckiego sezonu turystycznego przypada na lipiec i sierpień. Plusem jest wtedy doskonała pogoda (choć podczas pieszego zwiedzania niektórym może być aż zbyt gorąco), a minusem natomiast największa liczba przyjezdnych. Warto zatem odwiedzić klasztory w Grecji w kwietniu, maju, czerwcu, wrześniu czy październiku, kiedy pogoda także jest odpowiednia, a turystów jest nieco mniej.

Ile czasu poświęcić na zwiedzenie Meteorów?

Wycieczki zorganizowane zazwyczaj oferują 5- czy 6-godzinne zwiedzanie. Jeśli jednak chcesz odwiedzić wszystkie dostępne klasztory na własną rękę, musisz poświęcić na to cały dzień lub nawet więcej.

Meteora – punkty widokowe

Właściwie na każdym ze szczytów znajduje się jakiś punkt widokowy, z którego można podziwiać pozostałe klasztory w Meteorach czy tamtejsze krajobrazy. Przy żadnym budynku nie ma jednak takiego punktu, który pozwoliłby na obserwację wszystkich klasztorów naraz. Kilka miejsc z przepięknym krajobrazem można znaleźć także na skale tuż obok Rusanu.

Meteor – noclegi

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Kalambaka i Kastraki mają dobrze rozwiniętą bazę hotelową. Jeśli planujesz zobaczyć klasztory w Grecji i spędzić w tym rejonie więcej czasu, wybór noclegu w jednej z tych miejscowości będzie najlepszą opcją.

Meteory w Grecji – ciekawostki

  • Scenografia jednego z odcinków serialu Gra o tron była wzorowana na greckich Meteorach;
  • Jedna z płyt zespołu Linkin Park ma nazwę Meteora, zainspirowaną właśnie greckimi skałami;
  • Podczas kręcenia scen do filmu o Jamesie Bondzie doszło do sporu między biskupem a mnichami żyjącymi w klasztorze. Okazało się, że duchowni nie byli oni poinformowani o pracach nad filmem.

Greckie Meteory to jedna z najważniejszych atrakcji tej części kraju. Niezwykłe, zawieszone w powietrzu masywy przyciągają turystów z całego świata. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się dla Ciebie pomocne podczas Twojej wyprawy.