Mazury wakacje pełne wrażeń i pięknych widoków

Mazury – jeziora

Przemierzający wody mazurskich jezior trudno się zdecydować czy podziwiać piękno widoków czy uwieczniać je na fotografiach. Cud natury? Bez wątpienia. To nie tylko utarty stereotyp czy metafora. To po prostu prawna. Jeziora na Mazurach mają swój urok. Choć można znaleźć tam plaże, wypełnione turystami, to są i miejsca, w których można kameralnie spędzić popołudnie bez zgiełku i tłumu.

Jednym z jezior, budzącym największy zachwyt wśród turystów jest Niegocin. Trzecie mazurskie jezioro co do wielkości. Idealne dla tych, którzy chcą popływać jachtem. Kolejnym jeziorem na liście do odwiedzenia powinny być Śniardwy. Największe jezioro w Polsce, które wyróżnia się tym, że warto na nim pożeglować, bo są do tego odpowiednie warunki.

Mniej popularnym wyborem jest także jezioro Łuknajno. Z daleko od tłocznych miejsc oferuje swoim gościom możliwość obserwowania wielu gatunków ptaków, swobodnie poruszających się po obficie zarośniętych trzcinami brzegach jeziora. Łącznie jeziora mazurskie zajmują powierzchnię prawie 500 kilometrów kwadratowych. Jest więc gdzie pływać, spacerować i odpoczywać.

Zobacz także: Rzeszów – podkarpackie miasto pełne atrakcji

Wakacje na Mazurach – dlaczego warto?

Powodów, dla których warto odwiedzić mazury jest mnóstwo. Przede wszystkim w tym miejscu nie można się nudzić. Podczas kilkunastodniowego pobytu można codziennie zwiedzać różne jeziora, spędzając czas na odmiennych plażach. Mazury, to także miejsce dla każdego zapalonego przyrodnika – bogactwo gatunków roślin i zwierząt w tym miejscu sprawiają, że nie sposób dostrzec piękna tej różnorodności.

Powodem, dla którego Mazury są tak ciekawe jest także lokalne jedzenie. Warto spróbować ryb na werandach przy jeziorach, ale także lokalnych potraw, takich jak schab czy gulasz po mazursku. Atutem tego miejsca są także liczne atrakcje w okolicy takie jak np. kościoły z XIV wieku czy, znajdująca się w okolic wieś Grunwald, która jest pełna historii i urokliwych krajobrazów.

Zobacz także: Atrakcje na Helu – alternatywny przewodnik

Mazury – idealne miejsce na wczasy z dziećmi

Przede wszystkim dla dzieci atrakcją będzie możliwość korzystania z uroków wody. Z kolei dla rodziców atutem jest to, że na Mazurach znajduje się wiele strzeżonych kąpielisk. Dzięki temu dzieci są bezpieczne, a rodzice mogą być spokojni. Dodatkowo dla dzieci istnieje wiele miejsc takich, jak parki rozrywki, place zabaw czy zwierzęce folwarki. Dzięki mogą w nich aktywnie spędzać czas, pożytkując swoją energię na podziwianie zwierząt czy zabawę. Nie można także zapominać o tym, że Mazury są uwielbiane przez dzieci ze względu na świeże powietrze i otoczenie przyrody – dzieci czują się w takim środowisku naturalnie i bezpiecznie.