Keukenhof (Holandia) – największy festiwal tulipanów na świecie. Co warto wiedzieć?

Kukenhof festiwal tulipanów

Holandia przez wielu turystów kojarzona jest z wszechobecnymi polami tulipanów. Stało się to poniekąd wizytówką kraju. Najpopularniejszym miejscem, w którym możesz je podziwiać jest Keukenhof odwiedzane przez tłumy turystów już od ponad 70 lat. Park ten słynie ze swoich corocznych wystaw kwiatów bulwowych. Poznaj historię Keukenhof, jak do niego dojechać, gdzie zakupić bilety oraz w jaki sposób zwiedzać jeden z popularniejszych ogrodów wiosennych w całej Europie.

Ogrody Keukenhof – królestwo tulipanów

Keukenhof jest jedną z bardziej intrygujących oraz znanych atrakcji Holandii, która każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Keukenhof zlokalizowane jest w miejscowości Lisse i uznawane za jeden z bardziej imponujących ogrodów wiosennych w całej Europie. Na około 32 hektarach znajdują się piękne stare drzewa, sadzawki i eksponaty a pośród nich rośnie ponad 7 milionów najrozmaitszych kwiatów cebulkowych. Barwne tulipany, żonkile, narcyzy i hiacynty przyozdabiają park w trakcie wiosny przez 8 do 9 tygodni od końca marca do połowy maja. Niezależnie czy pojedziesz do Keukenhof na początku, czy na końcu kwitnięcia roślin, ujrzysz tam malownicze pola tulipanów. Dzięki warstwowemu sadzeniu bulw kwiatów ogród wygląda całą wiosnę tak samo pięknie. Gdy jeden kwiat przekwita, dojrzewa ten znajdujący się pod nim. Ponadto co rok rośliny są sadzone w innym układzie oraz dodawane są nowe odmiany. Pozwala to na urozmaicenie wyglądu ogrodu wiosennego oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób kwiatów.

Zobacz także: Wiedeń – atrakcje w stolicy Austrii

Historia Keukenhof

Obszar, na którym dziś znajduje się ogród wiosenny Keukenhof, około XV wieku był częścią terenów należących do holenderskiej księżnej Jakoby z Bawarii. Spędzała ona tam czas na polowaniach i zbieraniu ziół do zamkowej kuchni. Stąd właśnie powstała nazwa Ogrodu Keukenhof, która w tłumaczeniu oznacza „ogród kuchenny”. W roku 1857 baron i baronowa Van Pallandt, którzy w tamtym czasie byli właścicielami posiadłości, zlecili słynnemu holenderskiemu architektowi, Janowi Davidowi Zoecheremu oraz jego synowi Louisowi Paulowi Zoecheremu stworzenie projektu parku. Wykonany plan ogrodu został zainspirowany angielskim sposobem kształtowania krajobrazu. W tamtym czasie zasadzono również Aleję Bukową, która ostała się w pełnej okazałości aż do dziś.

W 1949 roku z inicjatywy burmistrza miasta Lejda wykorzystano ogród do stworzenia wystawy kwiatów na wolnym powietrzu, na której producenci oraz handlarze cebulek mogli pokazać swoje najokazalsze i najcenniejsze odmiany kwiatów. Od tamtego czasu wystawa organizowana jest co rok. Początkowo rośliny dostarczane były przez około 40 firm, jednak dziś jest to już około 100 renomowanych eksporterów. Z biegiem lat oprócz wystawy zaczęto również organizować „Paradę kwiatową”, na której przejeżdżają platformy z wykonanymi z kwiatów rzeźbami.

W 1999 roku ogród powiększono o 4 hektary. Na nowym obszarze stworzono między innymi Ogród Konwencjonalny. Jego nietuzinkowy kształt wachlarza idealnie komponuje i łączy się ze starszą częścią Keukenhof. Na najnowszej części parku powstał również Ogród Zielony, labirynt oraz Ogród Historyczny, który otoczono murem. Zasadzone są w nim najstarsze odmiany roślin cebulkowych.

Bloemencorso – festiwal kwiatów w Holandii

Historia parady Bloemencorso sięga już lat 40. Pierwszą platformę stworzył w roku 1947 Willem Warmenhoven pochodzący z miasta Hillehom. Mężczyzna ułożył z hiacyntów olbrzymiego wieloryba. Miejscowość Hillegom zaprosiła następnie do współpracy miasto Lisse oraz Sassenheim, by razem zorganizować pierwszą oficjalną paradę. Od tamtego czasu stało się to coroczną tradycją, która kontynuowana jest do dziś.

W paradzie biorą udział setki przyozdobionych kwiatami platform, aut, a nawet łodzi. Cała trasa ma 42 km długości. Pochód zaczyna się w mieście Noordwijk, a kończy w Haarlem. W roku 2022 Bloemenscorso rozpoczyna się w sobotę 23 kwietnia. Jest to wydarzenie, którego nie powinien ominąć żaden turysta odwiedzający okolice Amsterdamu.

Park Keukenhof – praktyczne informacje

Przed odwiedzeniem Holandii oraz Keukenhof warto poznać kilka przydatnych rad, dzięki którym z łatwością zaplanujesz i zorganizujesz swoją wycieczkę. Poznaj niezbędne informacje dotyczące Ogrodu Keukenhof!

Kiedy kwitną tulipany w Holandii? 

Przed wybraniem się na wycieczkę do Keukenhof, warto poznać terminy kwitnięcia poszczególnych kwiatów. Wizytówką Holandii są tulipany, tak więc większość turystów stara się przyjechać na czas ich zakwitania. Przypada on od połowy kwietnia do początku maja. Od lutego do marca kwitną przebiśniegi i krokusy, a od marca do kwietnia rozwijają się piękne żonkile i hiacynty.

Zobacz także: Zadar – chorwacka stolica zachodów słońca

Keukenhof – kiedy najlepiej jechać?

Od lat za najlepszy czas na zwiedzenie Parku Keukenhof uznawana jest połowa kwietnia. To właśnie wtedy zastaniesz najpiękniejszą pogodę. Ponadto kwitną wtedy najokazalsze tulipany. Z pewnością będziesz zadowolony, decydując się na ten termin zwiedzania Ogrodu Keukenhof. Każdego roku ogłaszana jest data rozpoczęcia i zakończenia festiwalu tulipanów. W roku 2022 okres ten przypada na 24 marca do 15 maja.

Jak zwiedzać Keukenhof?

Ze względu na olbrzymi obszar Parku Keukenhof, należy dobrze zaplanować swoją wycieczkę i obrać plan działania. Na zobaczenie wszystkich najciekawszych miejsc, warto poświęcić około 3 godzin. W okolicy kas powinieneś znaleźć darmowe, małe mapy ogrodu, dzięki którym z łatwością przedostaniesz się do interesujących Cię atrakcji. Na terenie Keukenhof znajduje się kilka pawilonów (Willem-Alexander, Beatrix, Oranje Nassau, Wilhelmina i Tulpomania), w których zobaczysz przepiękne wystawy kwiatów ciętych oraz doniczkowych, ułożone w niesamowite kompozycje. Ponadto znajdziesz tam ekspozycje na temat historii kwiatów, jak i również samej Holandii. Kolejną atrakcją wartą uwagi jest XIX wieczny drewniany wiatraka. Z jego tarasu widoczne są okoliczne pola kwiatów. Świetną rozrywką będzie również rejs łódką, dzięki któremu ujrzysz niesamowite ogrody z zupełnie innej perspektywy. Rejs jest dodatkowo płatny i trwa około 45 minut. Jednym z bardziej intrygujących i nietypowych miejsc w całym Keukenhof są ogrody inspirujące. Co rok aranżowane są w inny sposób, według aktualnego motywu przewodniego. Będzie to świetne miejsce na pamiątkowe zdjęcie z wycieczki.

Ogrody Keukenhof – dojazd

Keukenhof znajduje się w odległości około 35 kilometrów od Amsterdamu. Turyści odwiedzający park bardzo często decydują się na dojazd samochodem. Przy ogrodzie nie powinieneś mieć większego problemu z parkowaniem. Znajduje się tam płatny parking. Bilet kosztuje 6 euro za cały dzień i zakupić go można przez internet razem z biletami wstępu do Keukenhof. Kolejną możliwością na dojazd jest podróż autobusem Keukenhof Express. Odjeżdża on z lotniska Schipol, dworca kolejowego w Lejdzie, z Haarlem, Hoofddorp i Amsterdamu. Jeśli podróżujesz z lotniska Schipol, możesz zdecydować się również na przejazd autobusem numer 858. Jedzie on prosto do Keukenhof i nie ma po drodze żadnych przystanków. Podróż trwa około 30 minut.

Keukenhof – ceny biletów i godziny otwarcia

Bardzo istotną kwestią jest zakup biletów wstępu na teren ogrodu. Są one dostępnie jedynie przez internet. Karnety przypisywane są na konkretny dzień i przedział godzinowy, tak by zgadzała się maksymalna ilość osób na terenie parku. Bilety nie są sprzedawane przy wejściu do ogrodu, dlatego tak ważne jest, żeby zakupić je wcześniej. Karnet dla osoby dorosłej wynosi 18,5 euro, a dla dzieci od 4 do 17 roku życia 9 euro. By zaparkować przy samym ogrodzie Keukenhof, należy również przez internet opłacić miejsce parkingowe, co kosztować Cię będzie 6 euro. Park Keukenhof otwarty jest codziennie od 8:00 do 19:30.

Ciekawą opcją jest również bilet „combiticket”, do którego wliczany jest dojazd, wstęp do parku oraz powrót. W okresie otwarcia Parku Keukenhof funkcjonuje linia autobusowa o nazwie „Keukenhof Express”. Wyrusza ona z lotniska Schiphol i dworca kolejowego w Amsterdamie oraz z Haarlem, Hoofddorp i Leiden. Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi od 27,5 do 32,5 euro w zależności od miejsca wyjazdy.

Keukenhof – ciekawostki 

Ogród Keukenhof jest jedną z bardziej interesujących atrakcji w okolicy Amsterdamu. Poznaj kilka ciekawostek na jego temat:

  • Od otwarcia Keukenhof, które miało miejsce przeszło 70 lat temu, zwiedziło go ponad 50 milionów turystów przybywających tu z całego świata.
  • W Lisse znajduje się Muzeum Czarnego Tulipana, gdzie można zobaczyć, jak dawniej hodowano tulipany i w jaki sposób różni się to od aktualnej metody.
  • Niedaleko wejścia do ogrodu znajdują się stacje do ładowania elektrycznych pojazdów. Holenderski rząd bardzo mocno kładzie nacisk na stosowanie ekologicznych rozwiązań.
  • Każdego roku w Parku Keukenhof sadzonych jest 7 milionów cebulek kwiatów, a część z roślin sadzona jest pod zadaszeniem. Jak wiadomo, wiosenna pogoda potrafi być zdradliwa, dlatego dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest oglądanie kwiatów nawet w trakcie deszczu.
  • Każda osoba zwiedzająca Keukenhof może wejść na jego teren z jednym psem.
  • Przy wejściu do Parku możliwe jest wypożyczenie wózka inwalidzkiego.
  • Na terenie Keukenhof zabronione jest latanie dronami.
  • Obok wejścia do ogrodu znajdują się szafki, w których możesz przetrzymywać mały bagaż.

Ogród Keukenhof jest jedną z bardziej interesujących atrakcji w okolicy Amsterdamu. Wybierając się na wycieczkę do stolicy Holandii, nie możesz pominąć wstąpienia do Parku Keukenhof. Nie znajdziesz lepszego miejsca na świecie na ciepłe przywitanie wiosny.