Kaplica czaszek w Czermnej

Kaplica czaszek

Kaplica pochodzi z 1776 roku. Jest niewielka i bardzo przytulna, jednak czas w niej spędzony nie należy do tych najmilszych. Jej ściany i sufit pokrywają ludzkie czaszki i wszelkie kości pochodzące z ludzkiego ciała. Na widoku wystawionych jest około 3 tysięcy czasek. Kolejne 20 tysięcy znajduje się w krypcie pod podłogą i wypełnia ją do wysokości około 2 metrów.

Przyglądając się kaplicy z zewnątrz, nie sposób domyślić się, że znajduje się w niej mauzoleum śmierci. Wejście do środka powoduje dreszcz, a mroczny klimat i świadomość życia, które przemija sprawiają, że odwiedziny tego miejsca zostaną w naszej pamięci na długo. Najdziwniejsze jest to, że wszystkie kości i czaszki, nie znalazły się tam przypadkiem. W 1776 roku proboszcz tutejszej parafii Wacław Tomaszek, który z pochodzenia był Czechem, rozpoczął budowę z zebranych kości. Kolekcjonowanie szczątków, dezynfekcja, impregnacja i układanie zajęło mu osiem lat. Spokojnie… proboszcz Tomaszek nie zabijał dla ozdobienia swojej kaplicy.

Zobacz także: Atrakcje na Helu – alternatywny przewodnik

Któregoś dnia spacerując po okolicy, zobaczył psy, które nerwowo kopały w ziemi. Z rozkopanych dołów wystawały ludzkie kości i czaszki. Okazało się, że należą one do zmarłych na epidemię cholery mieszkańców okolicznych wiosek i zabitych w czasie wojen śląskich. Proboszcz poruszony ogromną ilością ludzkich szczątków, postanowił znaleźć dla nich miejsce pochówku. Godnym miejscem na spoczęcie okazała się kaplica, którą poświęcono dla tego dobrego czynu.

Czaszki zachowały się do dzisiaj i są w bardzo dobrym stanie. W pomieszczeniu jest idealny, nieco duszny klimat, co sprawia, że procesy rozkładu zatrzymały się. Dlatego turyści odwiedzający to miejsce – są przerażeni, ponieważ stan czaszek jest tak dobry, jakby ich właściciele dopiero co umarli. W skrypcie znajdują się także szczątki pomysłodawcy projektu kaplicy, czyli samego proboszcza Wacława Tomaszka, wraz z grabarzem, który przez wiele lat pomagał mu w budowie kaplicy.

Zobacz także: Weekendowy wypad na Śnieżkę

Kaplica czaszek – cennik

Wielki grobowiec w kaplicy czaszek znajduje się w odległości około kilometra od centrum Kudowy -Zdrój w dolinie rzeki Czermnicy. Turyści bardzo chętnie odwiedzają to miejsce i są nawet tacy, którzy wracają, aby głębiej zanurzyć się w historię mauzoleum. Wstęp do kaplicy kosztuje 5 zł dla dorosłych, natomiast bilet ulgowy wynosi 2,50 złotych.

Kaplica czaszek – godziny otwarcia

Na oficjalnej stronie Kudowy-Zdrój i kaplicy czaszek można dowiedzieć się, że to mrożące krew w żyłach miejsce jest otwarte w każdy dzień roboczy, oprócz poniedziałków. Kaplicę można odwiedzać w godzinach 9:30 – 17:15.