Jak działa karta wielowalutowa – co to jest, jak z niej korzystać?

Zastanawiasz się, jak działa karta wielowalutowa i czy opłaca się z niej korzystać? To rozwiązanie nie tylko przydatne, ale i bardzo wygodne w czasie podróży. Jeśli wyjeżdżasz za granicę prywatnie lub służbowo, polecamy zapoznać się z jej zastosowaniami, funkcjami oraz najmocniejszymi (ale też tymi nieco […]

Jak działa karta wielowalutowa

Zastanawiasz się, jak działa karta wielowalutowa i czy opłaca się z niej korzystać? To rozwiązanie nie tylko przydatne, ale i bardzo wygodne w czasie podróży. Jeśli wyjeżdżasz za granicę prywatnie lub służbowo, polecamy zapoznać się z jej zastosowaniami, funkcjami oraz najmocniejszymi (ale też tymi nieco słabszymi) stronami.

Co to jest karta wielowalutowa i jak działa?

Karty wielowalutowe w Polsce są oferowane przez większość najpopularniejszych banków tradycyjnych. Głównie mowa tu o rozwiązaniach debetowych, podpiętych do kont prowadzonych w różnych walutach obcych. Dzięki temu możesz łatwo realizować płatności za granicą bez dodatkowych kosztów, np. za przewalutowanie środków.

Jeśli chcesz opłacić rachunek w innej walucie zwykłą kartą, podpiętą do konta w złotówkach, musisz liczyć się z opłatami dodatkowymi. Banki zwykle pobierają w takich sytuacjach prowizję za przewalutowanie. Dodatkowo jest to realizowane na podstawie bieżącego kursu waluty, który może nie być zbyt korzystny w danym momencie.

Płatność kartą wielowalutową pozwala uniknąć takich problemów. Twój „plastik” jest połączony z kontem w walucie płatności? Jeśli tak, to z rachunku bankowego zniknie dokładnie taka kwota, jaka jest na paragonie. W ten sposób z łatwością opłacisz wynajem samochodu, pobyt w hotelu na wakacjach czy lunch z partnerami biznesowymi za granicą.

Jak działa karta wielowalutowa: proces rozpoznawania waluty

Karta wielowalutowa może obsługiwać rozmaite waluty – w zależności od oferty banku, który ją wydał. W większości przypadków jest „podpięta” do kilku kont, np. w euro, dolarach czy frankach szwajcarskich jednocześnie.

Podczas realizacji płatności za granicą ma miejsce automatyczne rozpoznawanie waluty przez kartę. Następnie system sam pobiera środki z odpowiedniego rachunku, właściwego dla waluty transakcji. Nie wymaga to wykonywania żadnych czynności z Twojej strony.

Nawet jeśli karta jest połączona z kilkoma rachunkami w różnych walutach, nie ma zagrożenia, że dojdzie do przewalutowania. System sam wybierze to, które jest odpowiednie, zakładając oczywiście, że jest na nim odpowiednia ilość środków w EUR do uregulowania zobowiązania. W innym przypadku rachunek zostanie opłacony przy pomocy innej waluty po kursie bieżącym.

Ile walut obsługuje typowa karta wielowalutowa?

Ilość obsługiwanych walut jest zależna od konkretnej instytucji finansowej, z której środka płatniczego korzystasz i jej oferty. Najlepsza karta wielowalutowa obsługuje nawet kilkanaście różnorodnych walut. Nie jest to jednak zasada, zawsze więc wskazane jest najpierw uważne zapoznanie się z zawieraną umową, przed jej podpisaniem.

Najczęściej obsługiwane waluty przez kartę wielowalutową to:

  • euro,
  • dolary amerykańskie,
  • franki szwajcarskie,
  • funty brytyjskie.

Jak widzisz, jest to większość środków najczęściej używanych podczas zagranicznych wyjazdów. Nie brak na rynku natomiast też znacznie bardziej rozbudowanych propozycji, zapewniających również dostęp do mniej znanych walut, takich jak np.:

  • franki szwajcarskie,
  • korony czeskie,
  • korony duńskie,
  • korony norweskie,
  • korony szwedzkie,
  • forinty,
  • i wiele innych.

W przypadku karty wielowalutowej warto zwrócić na to szczególną uwagę. Im bowiem lista walut do wyboru jest dłuższa, tym na większą swobodę i wygodę podczas zagranicznych wyjazdów możesz liczyć. Jeśli z kolei regularnie odwiedzasz konkretne państwo, to upewnij się, że jego waluta znajduje się w ofercie banku, którą rozważasz.

Korzystanie z karty wielowalutowej: praktyczne aspekty

Wiesz już, jak działa karta walutowa. Z wyglądu także nie różni się specjalnie od standardowej „debetówki”. Ma identyczny rozmiar i zawiera takie same dane. Co natomiast trzeba zrobić, aby ją dostać i w jaki sposób posługiwać się nią podczas zagranicznego wyjazdu? Do Twojej dyspozycji są zarówno tradycyjne wersje fizyczne, jak i rozwiązania wirtualne. Dzięki temu łatwo możesz zdecydować się na wariant, który będzie dla Ciebie wygodniejszy.

Jak zamówić kartę wielowalutową?

Aby rozliczać się w obcych walutach, możesz zamówić fizyczną kartę walutową. Do jej obsługi natomiast niezbędne jest bankowe konto walutowe. Najpierw więc otwórz rachunek, który najczęściej nie jest darmowy. W większości banków pobierana jest comiesięczna opłata za korzystanie z niego. Zależnie od Twoich potrzeb, wniosek możesz złożyć w banku, w którym masz też rachunek osobisty, lub w zupełnie innej instytucji.

Następnie wyraź chęć otrzymania fizycznej karty wielowalutowej. Musisz podać dokładny adres, pod który ma zostać wysłana. Weź pod uwagę fakt, że czas oczekiwania na doręczenie przesyłki może wynosić nawet tydzień. Zadbaj więc o to z odpowiednim wyprzedzeniem, by dobrze przygotować się do zagranicznej podróży.

Płatności za granicą: jak płacić kartą wielowalutową za granicą?

Chcesz płacić za granicą przy pomocy karty walutowej? Jeśli tak, to przede wszystkim upewnij się, że rachunki są wystawiane w walucie obsługiwanej przez Twój środek płatniczy. Druga kwestia to zadbanie o to, by mieć wystarczająco środków na koncie.

Jak płacić kartą za granicą? Sam proces przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku zwykłej karty płatniczej. Załóżmy, że jesteś na wakacjach w Hiszpanii i chcesz opłacić hotel albo obiad w restauracji. Obsługa przynosi Ci paragon i terminal z wprowadzoną odpowiednią kwotą w EUR. Co zrobić, aby płacić w euro kartą wielowalutową? Wystarczy tylko, że jest podpięta do konta z tą walutą i przyłożysz ją do czytnika.

Suma w euro, widoczna na paragonie, zostanie pobrana błyskawicznie z Twojego rachunku w EUR. Zniknie dokładnie taka kwota, jakiej się spodziewasz. Bank nie pobierze w takim przypadku żadnych opłat dodatkowych czy prowizji za przewalutowanie. Jest to więc skuteczne rozwiązanie na ograniczanie kosztów i pilnowanie budżetu.

Karta wirtualna vs karta fizyczna: która jest lepsza?

Niektóre polskie karty wielowalutowe są dostępne nie tylko w wersji fizycznej, ale też wirtualnej. Drugie z wymienionych rozwiązań jest nowoczesne i bardzo wygodne. Dzięki niemu możesz podpiąć środek płatniczy do portfela wirtualnego w urządzeniu mobilnym, takiego jak np.:

W ten sposób zrealizujesz transakcje zagraniczne przy użyciu własnego telefonu czy smartwatcha. To przyśpiesza cały proces, a dodatkowo jest wygodne i bezpieczne. Nie musisz nosić ze sobą portfela i w pośpiechu liczyć potrzebnej kwoty w monetach i banknotach, których nie znasz. Dodatkowo urządzenia te mają szereg zabezpieczeń w postaci kodów dostępu czy rozpoznawania twarzy potwierdzających wykonanie operacji.

płatność wirtualną kartą wielowalutową

Wirtualna karta wielowalutowa przynosi liczne korzyści, ale ma też pewne wady. Podstawową jest zawodność urządzeń elektronicznych. Smartfon może Ci się na wakacjach zepsuć lub rozładować w najmniej oczekiwanym momencie. Zdarza się ponadto go zgubić albo zalać. W takim przypadku stracisz tymczasowo dostęp do swoich środków.

Da się wymienić wady i zalety karty wielowalutowej zarówno w wersji fizycznej, jak i wirtualnej. Żadna z nich nie jest doskonała, ale obie potrafią być niezastąpione w określonych sytuacjach. Wybierając się na zagraniczne wakacje, najlepiej jest więc mieć zarówno „plastik” w portfelu, jak i kartę dodaną do portfela wirtualnego. Dzięki temu nawet w przypadku niespodziewanej sytuacji będziesz mieć awaryjną opcję płatności.

Wady i zalety karty wielowalutowej

Płatności z konta walutowego przy pomocy karty wielowalutowej mają wiele mocnych stron. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione wad, które mogą być bardzo istotne dla osób płacących za granicą. Właśnie dlatego warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację, jeszcze przed zamówieniem tego środka płatniczego.

Korzyści z korzystania z karty wielowalutowej

Największym atutem kart wielowalutowych jest możliwość wykonywania płatności za granicą bez przewalutowania. Możesz wcześniej kupić potrzebne Ci pieniądze, obserwując zmieniające się kursy walutowe. Dokonasz wymiany na atrakcyjnych warunkach i wydasz tyle, ile zamierzałeś. Dzięki czemu ostatecznie zagraniczne wakacje okażą się znacznie tańsze i nie będziesz musiał obawiać się dodatkowych wydatków.

Nie bez znaczenia jest też rozliczeniowa waluta karty. Większość banków pozwala podpiąć jeden „plastik” do wielu rachunków w różnych walutach. Możesz więc swobodnie płacić w rozmaitych krajach, o ile obowiązująca w nich lokalna waluta pokrywa się z tą, w której masz zgromadzone oszczędności. To gwarancja znacznej swobody, szczególnie do osób kochających podróże.

Kolejny atut to wygoda obsługi. Transakcje walutowe możesz realizować zarówno przy pomocy tradycyjnej karty, jak i rozwiązania wirtualnego. Przy okazji możesz też zadbać o bezpieczeństwo swoich środków i dostęp do nich, łącząc oba te rozwiązania. Ponadto sama płatność trwa kilka sekund i nie musisz martwić się liczeniem drobnych czy tym, że banknot wypadnie Ci przypadkiem z kieszeni.

Ostatnia, niezwykle ważna kwestia, to wysoka dostępność. Większość banków działających w Polsce oferuje karty wielowalutowe na rozmaitych warunkach. Dzięki temu możesz je porównywać i szukać propozycji, które spełniają Twoje oczekiwania zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i finansowym.

Potencjalne wady i ograniczenia karty wielowalutowej

Choć karta wielowalutowa przynosi korzyści, da się dostrzec też jej mankamenty. Podstawowym jest problem ze znalezieniem rozwiązania idealnego. Część banków zapewnia dostęp tylko do podstawowych walut. To problem dla najbardziej zapalonych podróżników. Rachunki z większą różnorodnością opcji czasem natomiast windują ceny, co wpływa na opłacalność tej opcji. Najrzadziej spotykane waluty z kolei oferują głównie karty wielowalutowe z sektora fintech, co utrudnia wybór jednego, idealnego rozwiązania.

Męcząca bywa również konieczność ciągłego kontrolowania posiadanych środków na wielu kontach. Dokonywanie płatności za granicą może okazać się bardzo drogie, jeśli zapomnisz wymienić pieniądze, a zapłacisz kartą wielowalutową. Kosztowne bywają ponadto pomyłki, gdy zwykły debetowy „plastik” pomyli Ci się z tym walutowym i dojdzie do przewalutowania po kursie bieżącym, który może nie być najkorzystniejszy.

Ostatnia kwestia to fakt, że w wielu krajach płatności kartą bankową nie są tak popularne, jak w Polsce. Nie brak miejsc, w których króluje gotówka i inne środki płatnicze bywają bezużyteczne. Nie zapominaj ponadto, że Visa i MasterCard, które dominują w pewnych obszarach świata. Przed wyjazdem do innego państwa warto więc upewnić się, czy płatności kartą są tam popularne i sprawdzić, który z operatorów jest powszechnie akceptowany.

Koszty związane z kartą wielowalutową: prowizje, przewalutowanie, wydanie karty

Omawiając atrakcyjność tego typu płatności, nie sposób pominąć koszt konta walutowego. Zazwyczaj usługa wielowalutowa jest dodatkowo płatna w tradycyjnych bankach, nawet jeśli masz w nich rachunek osobisty. Co miesiąc należy płacić wyznaczoną kwotę za korzystanie z tego rozwiązania, co ostatecznie negatywnie wpływa na jego opłacalność.

Kolejna kwestia to samo wydanie karty wielowalutowej. Czasem mowa nawet o jednorazowym wydatku rzędu 20-30 zł. To dość wysoka cena w porównaniu z np. darmowymi kartami debetowymi w złotówkach. Z drugiej strony jednak stosunkowo często banki organizują promocję, w ramach których możesz otrzymać „plastik” za darmo. Nic nie kosztuje zwykle też karta wirtualna.

Nie bez znaczenia są ponadto rozmaite opłaty dodatkowe. Często do kosztów karty trzeba doliczyć np. wysoką cenę wypłat z bankomatów za granicą czy prowizję od wpłacania środków w obcych walutach. Warto z wyprzedzeniem zwrócić uwagę na tego typu kwestie, by nie przeżyć przykrego rozczarowania w trakcie urlopu.

Ostatnia kwestia jest związana z przewalutowaniami. Płacąc przy użyciu karty w innej walucie niż ta zgromadzona na kontach podpiętych do środka płatniczego, możesz spodziewać się dodatkowej prowizji banku. Zwykle jest określona w formie procentu od wartości transakcji.

Podsumowanie

Karta wielowalutowa bez wątpienia jest wygodnym rozwiązaniem podczas wszelkich wyjazdów do innych krajów. Pozwala realizować płatności za granicą w odpowiedniej walucie, bez przewalutowania i prowizji banku. Może mieć formę fizyczną i wirtualną, a najlepsze oferty zakładają dostęp do wielu rachunków. To zarówno ułatwia podróże prywatne, jak i służbowe, jak również gromadzenie oszczędności w walutach obcych i odkładanie pieniędzy na przyszłe wyjazdy.

Z drugiej strony w przypadku karty wielowalutowej musisz liczyć się z szeregiem ograniczeń. Przede wszystkim problemem są liczne koszty dodatkowe – prowizje, opłaty za przewalutowanie czy wydanie „plastiku”. Ponadto nie wszystkie banki mają rozbudowane oferty, warto więc poświęcić nieco czasu na znalezienie najlepszego rozwiązania. Gdy już natomiast na takie trafisz, to na pewno przyda Ci się ono podczas zagranicznych wojaży.