Inverness – przewodnik po stolicy Highland

Inverness atrakcje

Okazałe zamki, kilkusetletnie katedry i potwór z Loch Ness kojarzą się tylko z jednym miejscem na ziemi – Inverness! Zapierające dech w piersi widoki pozostaną w pamięci każdego turysty na dłużej niezależnie od tego, w jakich klimatach się lubuje. A może szczęście Ci dopisze i spotkasz delfina przy szkockim wybrzeżu? Przedstawiamy najciekawsze atrakcje Inverness!

Miasto nad najsłynniejszym szkockim jeziorem

Inverness znane jest na całym świecie z tajemniczych opowieści o potworze z Loch Ness. Nie jest to jednak jedyny powód przybywania do tego obszaru turystów z całego świata – widoki zapierające dech w piersi i liczne zabytki przekonują podróżników do odwiedzenia tego magicznego miejsca.

Inverness jest stolicą hrabstwa Highland i znajduje się na północy Szkocji i liczy ok. 50 tysięcy mieszkańców. Historia związana z miastem jest długa i burzliwa, warto jednak znać choć jedną bitwę, która zapoczątkowała wiele znaczących wydarzeń w Inverness.

Zobacz także: Słowacki Kras – jaskinie, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej

16 kwietnia 1746 roku przyniósł Jakobitom klęskę podczas bitwy pod Culloden. Poskutkowało to w zmuszeniu przegranych do wyzbycia się swojej kultury. Anglicy zakazali Jakobitom posługiwania się swoim językiem – gaelickim. Szkoci nie mogli też nosić kiltów czy broni. Ten pamiętny dzień zapisał się na kartach historii jako wstęp do późniejszej masowej egzekucji, która odbyła się na podwórzu Old High Church. Morderstw dokonano na dwóch nagrobkach znajdujących się w ogrodzie. Do dziś znajdują się w tym samym miejscu w celu upamiętnienia poległych.

Atrakcje Inverness i okolic

Inverness może poszczycić się mianem kulturowego centrum Highland. Wielu turystów z całego świata przyjeżdża tu, aby zapoznać się z miejscem zamieszkania legendarnej kryptydy – potwora z Loch Ness. Spotkać można też fanów książki i serialu Outlander.

Zamek w Inverness

Zamek w Inverness mogą znać miłośnicy twórczości Williama Shakespeare’a – na jego terenie odbywała się akcja tragedii „Makbet”. Pierwotna budowla została zniszczona w 1746 roku i odbudowana dopiero w 1836. Zamek wybudowany został w stylu wiktoriańskim z piaskowca.

Gmach zamku można zwiedzać od marca do października, jednak jest on tymczasowo zamknięty. Warto regularnie sprawdzać stan otwarcia budynku. Na jego dziedzińcu znajduje się pomnik Flory MacDonald wraz z jej psem – była ona ważną osobą w historii Inverness – uratowała Karola Edwarda Stuarta mimo bycia przeciwniczką Jakobitów.

Ratusz w Inverness

Budynek ratusza widziany dzisiaj w samym centrum Inverness wybudowany został w latach 1878-1882. Zaprojektowany przez znanych w tamtym czasie architektów Williama Lawrie i Jamesa Matthewsa na wzór Albert Institute w Dundee.

Cały gmach wybudowany został we flamandzko-magnackim stylu. Spiczaste wieżyczki są zauważalne z daleka, a symetryczny przód konstrukcji z wielodzielnymi oknami znanymi z tego okresu zachęca turystów do odwiedzenia budynku. Na jednej ze ścian znajduje się płyta zabrana ze starego mostu Ness.

Ogród botaniczny w Inverness

Ogród botaniczny znajdujący się w Inverness jest wyjątkowo klimatycznym miejscem w środku dużego miasta. Niewielki ogród posiada w swojej kolekcji egzotyczne rośliny znajdujące się w kilku pomieszczeniach. Warto wziąć pod uwagę, że niektóre budynki mogą być zamknięte ze względu odbywające się tam eventy.

Założony został w 1993 roku i przez te ostatnie blisko 30 lat rozrósł się pod względem wielkości o oferowanych atrakcji. Ciekawe jest to, że wstęp na teren całego ogrodu jest całkowicie darmowy.

Muzeum sztuki w Inverness

Jednym ze starszych miejsc kultury znajdujących się w Inverness jest muzeum sztuki. Nawiązuje ono do historii rzemiosła w całym hrabstwie Highland i pierwotnie powstało w 1825 roku. Przez pewien czas działało pod inną nazwą i można było tam podziwiać różnorodne eksponaty, które nie zawsze były ze sobą jakkolwiek powiązane. Można było tam podziwiać średniowieczne rękawice biskupa i skórę węża boa. Z biegiem lat kolekcja rozszerzyła się pod względem elementów archeologicznych.

Zobacz także: Meteory w Grecji – klasztory zawieszone w chmurach. Musisz je zobaczyć!

Katedra św. Andrzeja w Inverness

Katedra św. Andrzeja powstała w latach 1866-1869 i od samego początku wyróżniała się od innych budynków. Wybudowana została w neogotyckim stylu z różowego kamienia z dodatkiem kremowego piasku. Zielone dachówki były nie do przeoczenia. Jest to miejsce przeznaczone dla wyznawców anglikanizmu.

Podziwianie delfinów

Coraz cieplejsza pogoda w okolicach szkockich wód sprawiła, że przybyły tam delfiny butlonosy. Ciężko spotkać osobę, która nie lubiłaby delfinów – są one wyjątkowo uwielbiane przez rodziny z dziećmi. Niełatwo jednak spotkać te stworzenia w okolicach wybrzeży Inverness poza ciepłymi miesiącami – najlepiej uzbroić się w cierpliwość i czekać. Informacja o braku gwarancji spotkania delfina znajduje się również na stronie organizacji odpowiedzialnej za wycieczki.

Inverness kamienny krąg

Kamienny krąg Clava Cairns znajdujący się w okolicach Inverness jest tematem spekulacji od lat. Pochodzi on z epoki brązu i prawdopodobnie jest pozostałością po starym cmentarzysku. Podejrzewa się, że krąg był ważnym miejscem pochówku i rytuałów związanych z wierzeniami ludzi epoki brązu. Okolica ta została wykorzystana do nagrań serialu Outlander.

Zamek Cawdor

Chcąc udać się do zamku Cawdor, warto pamiętać, że znajduje się on ok. 20 kilometrów od samego Inverness. Dojazd możliwy jest pociągiem i zajmuje ok. godzinę lub samochodem i jest to wtedy niecałe 25 minut.

Zamek wybudowany został w 1454 roku – do domu mieszkalnego dobudowano wieżyczkę i przez późniejsze lata zamek był coraz bardziej rozbudowywany. Wokół budynku rozpościerają się piękne ogrody oraz dzikie tereny porośnięte niestrzyżonymi krzewami.

Za wstęp na teren zamku Cawdor dorośli zapłacą 13,50 funtów, dzieci 7,50 a osoby mogące nabyć bilet ulgowy 12,50. Za tę cenę można wstąpić na teren zamku, przejść się jego ogrodami i terenami należącymi do posiadłości.

Spacerując po Inverness, można przenieść się do przeszłości. Magiczna atmosfera i tajemniczość miejsca zachęcają do dalszego eksplorowania malowniczego rejonu Highland. Dasz się zaprosić na wycieczkę pełną kilkuwiecznych zamków i niezapomnianych atrakcji?