Darłowo – atrakcyjna turystycznie miejscowość nad Morzem Bałtyckim

Darłowo atrakcje

Darłowo to popularna letnia miejscowość położona przy ujściu rzeki Wieprzy do Bałtyku. Spośród innych letnich kurortów wyróżnia je bogata historia i mnóstwo zabytków, zachowanych po dziś dzień. Darłowo to miejscowość, w której można połączyć odpoczynek na plaży ze zwiedzaniem i korzystaniem ze specyficznego, morskiego mikroklimatu. Bogata baza noclegowa i gastronomiczna powodują, że to świetne miejsce na rodzinny wyjazd. Zobacz, co warto zwiedzić, gdzie spać i z jakich atrakcji skorzystać.

Darłowo – historia i pierwsze wzmianki

Darłowo ma bogatą historię, pełną niezwykłych wydarzeń i zwrotów akcji. Gród zwany Dirlovem istniał według źródeł już w XI wieku, choć informację o zapisie tej nazwy datuje się na 1205 r. Mieszkańcy grodu zajmowali się głównie połowem ryb, żeglarstwem i tkactwem. Niektórzy twierdzą jednak, że już w czasach starożytnych mogły przebiegać przez Darłowo ważne drogi handlowe, a nawet, że leżało na trasie słynnego “bursztynowego szlaku”. Korzystne położenie u ujścia dwóch rzek: Wieprzy i Grabowej spowodowało, że wkrótce gród rozrósł się do osady, która coraz gęściej się zaludniała. 

Darłowo – prawa miejskie i rozwijający się handel

Nie ma jasności co do nadania osadzie praw miejskich, a źródła podają dwie daty: 1312 r. i nadanie praw miejskich lubeckich przez braci Święców: Jaśka, Piotra i Wawrzyńca oraz 1271 r. i nadanie praw przez księcia rugijskiego Wisława II. Miasto zostało zbudowane na wzór rozwiązań lubeckich, czyli z prostokątnym rynkiem w centralnym punkcie osady. Co ciekawe, ten układ urbanistyczny zachował się tam do dziś – zmienione zostały nazwy ulic.

Darłowo - port

W 1317 r. po przejęciu władzy nad miastem przez zachodniopomorskiego księcia Warcisława IV, nazwa miejscowości została zmieniona na „Rügenwalde”. Pochodząca z niemieckiego nazwa składała się z dwóch członów, oznaczających wyspę Rugię oraz “lasy”. Nazwa ta przetrwała aż do 1945 r. 

Port w Darłowie przynosił tak duże dochody, że kolejny władca, Bogusław V postanowił właśnie tam wybudować swoją rezydencję. Zakupił wyspę z młynem i rozpoczął budowę okazałego zamku, która trwała 20 lat. 

W kolejnych latach wciąż rosło znaczenie miasta w handlu. Darłowo (wtedy pod inną nazwą) przystąpiło do Hanzy i utrzymywało kontakty handlowe z Lubeką, a statki miejscowych kupców docierały między innymi do Normandii i Hiszpanii. Następstwem ożywionych kontaktów handlowych było zacieśnianie więzi kulturalnych. 

W latach 60. XV wieku władza w Darłowie przeszła w ręce księżnej Zofii. Choć krążyły o niej nieprzychylne opinie, ocierające się nawet o legendy jakoby była okrutna i pokutowała na zamku za swoje grzechy, w rzeczywistości dbała o Darłowo i jego interesy. W czasach panowania syna Zofii, Bogusława X Darłowo rozkwitało – to właśnie o tym okresie mówi się, że był złotym wiekiem miasta. 

Zobacz także: Mazury wakacje pełne wrażeń i pięknych widoków

Darłowo po wieku XV – od kataklizmów do kurortu

Od 1497 r., kiedy to ogromna fala uderzyła w port, niszcząc go doszczętnie, Darłowo wielokrotnie nękały katastrofy: kilkakrotne pożary, epidemia dżumy, a później konsekwencje wojny trzydziestoletniej. W efekcie tych strasznych i nawarstwiających się wydarzeń miasto zaczęło chylić się ku gospodarczemu upadkowi. Przejęcie Pomorza przez dynastię Hohenzollernów nie poprawiło sytuacji. Dopiero XIX wiek przyniósł ożywienie. Rozpoczęła się odbudowa portu, powiększono flotę i zadbano o połączenie kolejowe z ważnymi ośrodkami miejskimi: Gdańskiem i Szczecinem. 

Pod koniec XIX wieku Darłowo zaczęto postrzegać jako miejsce, do którego warto wyjechać, by wypocząć. Doceniano niezwykły mikroklimat miejscowości: morskie, nasycone jodem powietrze i wyjątkowe nasłonecznienie przyciągało turystów. 

Darłowo - plaża

Darłowo było ważnym miastem także w okresie międzywojennym oraz w czasie II wojny światowej. Przed wojną należało do Niemiec, dlatego stacjonowała w nim jednostka wojskowa. Stworzono tam stocznię, w której budowano specjalistyczne statki z żelbetu i okazałe tankowce oceaniczne. W 1938 r. zakończono budowę poligonu w Darłówku. Testowano na nim dwa największe działa w historii świata: “Gustava” oraz “Dorę”. Darłowo wizytował wielokrotnie w czasie wojny sam Adolf Hitler.

Po wojnie miasto zostało włączone do Polski, a niemiecką ludność wysiedlono. Przywrócono również pierwotną nazwę, lekko ją modyfikując z Dirlova na Dyrłów, a potem na Darłowo. Port w Darłowie funkcjonuje do dziś, a miejscowość pozostaje wśród najchętniej odwiedzanych letnich kurortów. 

Istotne informacje o Darłowie

Darłowo liczy niecałe 14 tys. mieszkańców, choć w sezonie liczba ludności jest dużo większa ze względu na licznie przybywających tam turystów. Nic dziwnego – to piękne miasteczko ma im naprawdę wiele do zaoferowania! 

Jak dojechać do Darłowa?

Ze względu na popularność tego kurortu, można się tu dostać na wiele sposobów. Z każdego miejsca w Polsce wygodnie można dojechać samochodem. Drogi prowadzące do Darłowa są w dobrym stanie, a że miasteczko nie jest duże, łatwo się po nim poruszać autem. 

A jeśli nie samochodem, to czym?

  • Pociągiem – do Darłowa co prawda nie dojeżdżają pociągi intercity, expresy ani pospieszne, ale wystarczy przesiąść się w szynobus w Sławnie, by lada moment być na miejscu. Szynobus kursuje kilka razy dziennie. Można także wysiąść z pociągu w Koszalinie i autobusem lub busem przedostać do Darłowa. 
  • Autobusem – do Darłowa można dostać się autobusem praktycznie z każdego zakątka Polski. Podróż autobusem to jedna z najbardziej ekonomicznych form przejazdu. Dworzec autobusowy i kolejowy w Darłowie znajdują się w tym samym miejscu.
  • Samolotem – najbliższe porty lotnicze znajdują się w Gdańsku, czyli około 180 km od Darłowa oraz w Goleniowie pod Szczecinem (około 160 km od Darłowa). Na oba lotniska można dostać się standardowym autobusem albo prywatną komunikacją w postaci busów, które kursują dosyć często.

Chcąc dotrzeć do oddalonego o około 3 km Darłówka, czyli letniej dzielnicy Darłowa wystarczy wsiąść w prywatnego busa, który zabiera pasażerów z różnych części miasta. W sezonie letnim busy kursują co kilkanaście minut. Po Darłowie, a także na trasie Darłowo – Darłówek można poruszać się taksówką – koszt przejazdu zaczyna się od około 20 zł. 

Ciekawą formą transportu jest również tramwaj wodny Darłowo – Darłówek, który przewozi chętnych między tymi dwiema destynacjami. To o tyle ciekawy środek lokomocji, że podczas trasy można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, np. port przeładunkowy czy stary basen portowy.

Darłowo - katedra

Gdzie najlepiej spać w Darłowie?

Darłowo ma doskonale przygotowaną na przyjazd turystów bazę noclegową. Znajdują się w niej obiekty dostosowane do różnych możliwości budżetowych, a także przystosowane dla rodzin, grup czy par. Jakie obiekty masz do wyboru, jadąc do Darłowa?

  • Hotele i hotele ze Spa – jeśli marzy ci się naprawdę komfortowy, a nawet luksusowy wyjazd
  • Ośrodki wypoczynkowe i wczasowe 
  • Pensjonaty i wille
  • Apartamenty
  • Domki letniskowe
  • Kwatery prywatne i pokoje
  • Campingi i pola namiotowe

To, jaki nocleg wybierzesz zależy nie tylko od budżetu, jakim dysponujesz, ale także od rodzaju wypoczynku, na jaki masz ochotę. Grillowanie pod namiotem, a może seans w jacuzzi? W Darłowie każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Zobacz także: Sopot – słynny polski kurort. Zaplanuj idealny urlop w nadmorskim mieście

Darłowo – atrakcje

Dla wielu osób największą atrakcją Darłowa będą piaszczyste plaże, szum morza i powietrze nasycone jodem. Jednak poza tymi niewątpliwymi zaletami, ma ono do zaoferowania dużo więcej wartych odwiedzenia miejsc. Warto przed wyjazdem się z nimi zapoznać – przydadzą się szczególnie w czasie niezbyt plażowej pogody.

Latarnia morska w Darłowie

Latarnia morska usytuowana jest przy ujściu rzeki Wieprzy, tuż przy porcie w Darłówku. Powstała w XIX wieku, ale od tego czasu była wielokrotnie przebudowywana. To, co obecnie można zwiedzać to stan z 1927 r. Ma 22 metry wysokości i jest trzecią najniższą latarnią na polskim wybrzeżu.

Port – Darłowo

Port znajduje się w Darłówku, czyli dzielnicy Darłowa. Ma długość 3 km i jest chętnie odwiedzany przez spacerowiczów. Atrakcyjnym czyni go oryginalna zabudowa z XIX i XX wieku. Jest wciąż czynnym portem przeładunkowym, transportowym i turystycznym. Z portu wyruszają statki wycieczkowe, można wybrać się stamtąd także na wyprawę wędkarską kutrem.

Darłowo - kutry rybackie

Rozsuwany most w Darłówku

Most imienia kapitana Witolda Huberta to jedyne takie urządzenie na polskim wybrzeżu, co już czyni go wyjątkową ciekawostką. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przebudowano stary most zwodzony na rzece Wieprzy, łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim i zastąpiono go właśnie tym mostem rozsuwanym. Obecnie jest dostępny tylko dla pieszych i rowerów.

Pomnik Rybaka

Ten pomnik – fontanna został postawiony ku czci ludzi morza w 1919 roku. Zaprojektował go Wilhelm Gross, a ufundowała rodzina Heptenmacherów. Pomnik znajduje się w pobliżu Ratusza. Wokół cokołu rozstawione zostały cztery tablice z brązu, które skrótowo przedstawiają dzieje Darłowa: początki miasta (kopanie fosy), rozładunek statku przez robotników, hanzeatycki żaglowiec oraz pastwiska miejskie z wypasanymi na nich gęsiami.

Zabytki, które spotkasz w Darłowie

Darłowo, ze względu na swoja bogatą historię ma do zaoferowania wiele wartych zwiedzenia zabytków. 

Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie

Jednym z zabytków, których nie można pominąć jest znajdujący się w Darłowie zamek. Wzniósł go Bogusław V w II połowie XIV wieku. Jego budowa trwała 20 lat,  a gdy okazało się jak wielką jest budowlą nadano mu nazwę Zamku Książąt Pomorskich. Pierwotnie wybudowany w stylu gotyckim był rozbudowywany przez kolejnych gospodarzy. Dobudowywano skrzydła, które pełniły funkcje obronne, ale i dawały więcej przestrzeni powiększającemu się królewskiemu dworowi. Po okresie świetności, do lat 30. XX wieku zamek niszczał. Dopiero w 1929 roku postanowiono stworzyć w nim muzeum i zapoczątkowano prace adaptacyjne, które miały przygotować go do tej roli. Przerwała je jednak II wojna światowa, która na szczęście nie zniszczyła zamku, więc po jej zakończeniu wznowiono remont. 

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

W Muzeum można zobaczyć zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby drewniane, w sali rycerskiej znajduje się ekspozycja sztuki sakralnej. Znalazło się w nim również miejsce dla sztuki współczesnych artystów. 

Parafia św. Gertrudy – Darłowo

Będąc w Darłowie, warto przystanąć nad niezwykłym zabytkiem sakralnym. Klejnotem gotyckiej architektury, który unikalną sylwetką góruje nad  północno-wschodnią częścią Darłowa jest kościół parafialny p.w. Św. Gertrudy. Historycy zgodnie twierdzą, że najprawdopodobniej wzniesiono go poza murami miasta w drugiej ćwierci XIV wieku, jako kaplicę szpitalną. Pełniła ona również rolę przytułku i miejsca noclegowego dla pielgrzymów i podróżnych. Wielu badaczy wiąże powstanie kościoła z nieco tajemniczą historią templariuszy.

Kościół Mariacki

Rozpoczęcie budowy tego wyjątkowego kościoła datuje się na 1321 r. W latach: 1589, 1624, 1679 i 1722 kościół nawiedzały pożary. W pożarze w roku 1679, powstałym od uderzenia pioruna, spaliło się całe wnętrze kościoła wraz z wieżą. W kościele znajdują się sarkofagi książąt pomorskich, w tym Eryka I (króla Danii, Norwegii i Szwecji), Elżbiety, żony ostatniego Księcia Pomorskiego i Jadwigi – Księżniczki Pomorza. Od 1992 roku w kościele darłowskim rozwija się kult Matki Bożej Fatimskiej.

Brama Kamienna w Darłowie

Brama Kamienna z XIV w. nazywana także Wysoką to jeden z najcenniejszych zabytków Darłowa. Została zbudowana na planie kwadratu z ostrosłupowym przejazdem. Brama Kamienna jest jedyną zachowaną bramą stanowiącą kiedyś element murów obronnych miasta. Dawniej towarzyszyły jej jeszcze bramy: Nowa, Wieprzańska i Zamkowa.

Ratusz

Ratusz miejski w Darłowie to ciekawy przykład wpływów architektonicznych z różnych stuleci. Jest jednym z nielicznych na Pomorzu Zachodnim ratuszy nowożytnych o czytelnych fazach budowy od późnego renesansu poprzez późny barok, do architektury XX w. Perłą w budynku Ratusza jest znajdujący się nad wejściem kamienny, renesansowy portal, pochodzący z poprzedniego ratusza, który spłonął w 1722 r. 

Darłowo - wydmy

Darłowo – rejsy statkiem

Poza ogromem przepięknych i wartych odwiedzenia zabytków miasteczko zachęca do przyjazdu także innymi atrakcjami. To doskonałe miejsce na przyjazd z całą rodziną, ponieważ znajdują się tutaj rozmaite atrakcje dla dzieci. Darłowo słynie chociażby z rejsów statkami, stylizowanymi na łodzie Wikingów. Znajduje się tu również park linowy i aquapark. 

Ciekawą rozrywką jest rejs na duńską wyspę Bornholm. Na statku znajduje się restauracja, dyskoteka oraz kawiarnia, jest także możliwość zorganizowania na nim imprezy firmowej, konferencji czy bankietu.

Kiedy najlepiej wybrać się do Darłowa?

Do Darłowa można wybrać się o każdej porze roku. To miasteczko pełne atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia niezależnie od pogody. W sezonie letnim turystów jest więcej, dlatego też trzeba nastawić się na kolejki do muzeum czy do innych popularnych miejsc. Plaża jest bardziej zatłoczona, a w restauracjach trudniej o stolik. Niewątpliwie jednak ten letni kurort ma swój urok właśnie wtedy, gdy jest gorąco i nieco tłoczno. To najlepszy czas, by nabrać złotej opalenizny i wygrzać się w słońcu!

Miłośnicy spokoju, którzy nie przepadają za tłumem powinni wybrać się do Darłowa wiosną albo jesienią – wdychanie powietrza przepełnionego jodem i długie spacery będą doskonała rozrywką w tych miesiącach. Jako że Darłowo ma sporo mieszkańców (jak na nadmorski kurort), nawet poza sezonem jest gdzie dobrze zjeść.

Jeśli wybierasz się na wakacje nad polskie morze, koniecznie weź pod uwagę Darłowo. To niezwykły kurort, w którym relaks na plaży możesz połączyć ze zwiedzaniem i cieszeniem oczu niezwykłą architekturą. To miejsce, które oferuje bogatą i zróżnicowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Tutaj naprawdę nie sposób się nudzić!