Północne Czechy są częstym kierunkiem w czasie urlopowym, szczególnie kurorty narciarskie zimą. Jest jednak o wiele więcej powodów, aby odwiedzić ten region, szczególnie wiosną i latem. Jednym z nich jest Czeska Szwajcaria, na której widok zaniemówisz. Piękna kraina oczaruje Cię swoim spokojem, malowniczym krajobrazem i niespotykaną rzeźbą terenu.
Spis treści
Gdzie leży Park Narodowy Czeska Szwajcaria?
Parka Narodowy Czeska Szwajcaria to wydzielona z obszaru chronionego Łabskie Piaskowce część, na północy kraju, na wyżynie Dieczyńskiej. Od północy graniczy z Saską Szwajcaria (Niemcy), rozciąga się między miejscowościami Hřensko a Chřibská. Został utworzony w 2000 roku, jego powierzchnia obejmuje koło 80 km2. Cel, w jakim został utworzony park to ochrona unikatowych form skalnych i terenów o charakterystycznej, krawędziowej rzeźbie terenu i występujących na nich ekosystemów.
Szwajcaria Czeska – istotne informacje
Park Narodowy znajduje się po części przy polskiej granicy, co czyni go świetnym miejscem na weekendowy wypoczynek. Niezwykle urokliwa, czeska kraina, pozwoli wypocząć Twoim zmysłom, a wszystkie, wręcz baśniowe widoki, zabiorą Cię z dala od wielkomiejskiego szumu i codziennie oglądanej, betonowej dżungli. Sprawdź, jak najlepiej zaplanować czas w Czeskiej Szwajcarii!
Zobacz także: Rovaniemi – sprawdź gdzie mieszka Święty Mikołaj
Jak dojechać z Polski?
Dojazd do Czeskiej Szwajcarii z Wrocławia to trasa na około 3 godziny jazdy. Możesz kierować się na Legnicę lub Jelenią Górę, najszybsza trasa prowadzi przez niemieckie Görlitz i Żytawę. Jeśli lubisz podziwiać widoki także w trakcie jazdy i nie przeszkadza Ci dłuższy czas jazdy, możesz wybrać trasę przez Budziszyn i Weißenberg. Po zjeździe z autostrady trasa zamienia się w wąskie, wiejskie drogi z alejami drzew na skraju. Szczególnie malowniczo, zaczyna się robić już po czeskiej stronie, gdy droga jest niczym wstęp do widoków czekających w Parku. Krajobraz jest okupiony dłuższym czasem podróży, nie więcej niż godzinę. Trasa dociera do miejscowości Hřensko, uznawanej za bramę do Czeskiego parku Narodowego.
Czeska Szwajcaria – ceny wstępu i godziny otwarcia
Gdy będziesz już w Hřensku, swój samochód zostaw na parkingu za restauracją Klepáč (postój płatny) lub na postoju w Mezní Louce (przy hotelu Mezní Louka).
Bilety wstępu są w następujących cenach:
- Dorośli 95 CZK / 4 EUR
- Dzieci (6-14 lat) 30 CZK / 1,5 EUR
- Studenci/Emeryci 30 CZK / 1,5 EUR
W sezonie letnim (kwiecień-październik) wejście na Bramę Pravčicką jest możliwe codziennie, w godzinach 10.00-16.00. Od listopada do marca wejście jest możliwe w soboty i niedziele, w godzinach 10.00-16.00. W okresie przerwy świątecznej (26.12-1.01) wstęp jest możliwy dziennie od 10.00 do 16.00.
Możliwość wejścia na Wąwóz Edmunda i Dziki Wąwóz wygląda następująco:
- 30.04 – 7.10, codziennie: wąwóz Edmunda 9.00-18.00; Dziki wąwóz 9.00-17.00
- 8.10 – 4.11, cdziennie: wąwóz Edmunda 9.00-17.00; Dziki wąwóz 9.00-16.00
Poza tymi okresami wąwozy pozostają zamknięte.
Dokonując opłat, praktycznie wszędzie będziesz mógł zapłacić euro, jednak ceny są wtedy liczone po miejscowych kursach. Jeśli chcesz oszczędzać, wybierz płatność koronami, kontor znajdziesz także w Hřensku.
Zobacz także: Wycieczka do Pizy, czyli włoski weekend we dwoje
Czeska Szwajcaria – noclegi
Rezerwacja noclegu w Czeskiej Szwajcarii, aby doszła do skutku, powinna być zrobiona z wyprzedzeniem. Miejscowi nie mogą narzekać na brak turystów, dlatego planowanie wyjazdu oraz bazy noclegowej powinno odbyć się zawczasu, abyś miał pewność, że znajdziesz coś dla siebie, w dogodnym terminie.
Najlepszymi miejscami na bazę wypadowa są Hřensko oraz mniejszym Mezní Louka. Innym miejscem, będącym ośrodkiem turystycznym regionu jest miejscowość Decin. Od Hřenska dzieli go zaledwie 17 km drogi. Alternatywą w sezonie letnim mogą okazać się pola namiotowe, znajdujące się w Czeskiej Szwajcarii. Zdecydowanie najszybciej dotrzesz z nich na szlak.
Pobyt w hotelu/ pensjonacie na dwie noce to koszt około 300 złotych i więcej od osoby. Na kempingu noc za jedną osobę z namiotem wynosi 190 koron.
Czeska Szwajcaria – szlaki
Szlaki w Parku Czeska Szwajcaria zostały w pełni dostosowane do wygody przyjeżdżających tu turystów. Przez łagodne, oznaczone podejścia, specjalnie uformowane ścieżki, kładki oraz mostki w koniecznych miejscach będzie to wspaniałe miejsce dla małych dzieci, osób starszych czy rodzin z wózkami.
Startując z Hřenska możesz wybrać kilka tras, w trakcie których zobaczysz najważniejsze atrakcje Czeskiej Szwajcarii. Trasa przechodząca przez Bramę Pravčicką, Wąwóz Edmunda oraz Dziki Wąwóz z początkiem i końcem w Hřensku ma łączną długość 24 km.
Krótsze trasy, wzbogacone o inne, urokliwe miejsca, zazwyczaj zaczynają się i kończą w różnych miejscowościach. Możesz np. wyjść z Hřenska w kierunku Mezni Louka, po drodze odwiedzając Bramę Pravčicką. Kolejny szlak, rozpoczynający się w Mezni Louka w kierunku południowym, doprowadzi cię do Dzikiego Wąwozu i Wąwozu Edmunda, cała wycieczka zakończy się w Hřensku.
W Mezni Louka, zostawiając samochód na parkingu, możesz otrzymać poglądową mapę Czeskiej Szwajcarii, z zaznaczonymi ważnymi punktami do zobaczenia oraz wyznaczonymi ścieżkami i szlakami. Do nawigacji na miejscu przydatna może być aplikacja mapy.cz, która pracuje także offline. Po pobraniu wybranego obszaru możesz wcześniej zaplanować trasę, aby później nie musieć się martwić o atrakcje i plany na kolejne dni.
Co zobaczyć w Czeskiej Szwajcarii?
Zobaczenie najważniejszych atrakcji Czeskiej Szwajcarii mona odbyć w przeciągu jednego, intensywniejszego weekendu. Wszyscy lubiący chodzić mogą być usatysfakcjonowani takim wyjazdem, jednak jeśli tylko masz więcej czasu, warto go poświęcić na pobyt w parku. Piękna natura, niespotykane formacje skalne i uczucie chwilowego oderwania od pędzącego świata z pewnością wynagrodzą spędzony tu czas.
Brama Pravčická
Główna atrakcja Czeskiej Szwajcarii to naturalny most skalny o minimalnej grubości 2,5 metra. Piaskowy łuk rozciąga się na 26 metrów i wisi 16 m nad ziemią; w najwęższym miejscu most rozciąga się na 8 metrów. Naturalny olbrzym skalny jest nie tylko znakiem rozpoznawalnym Czeskiej Szwajcarii, ale także największym obiektem tego typu w Europie. Znajduje się około 2,5 km od Hřenska; dojdziesz do niego czerwonym szlakiem. Nie przeraź się ilością ludzi, których możesz spotkać na miejscu, ze względu na swoją rozpoznawalność Brama Pravčická jest oblegana przez turystów.
Kiedyś możliwe było wejście na Bramę, jednak ze względu na ilość chętnych osób i potencjalne niebezpieczeństwo, przejście górą monumentu jest zabronione. Obiekt można oglądać z galeryjek, na które wejście jest dodatkowo płatne oraz zamykane na noc. Możliwe jest także podejście pod Bramę, wtedy dokładnie zobaczysz, z jakim skalnym monstrum masz do czynienia.
Sokoli Hnizdo
Dawny pałac, służący za schronisko, robi na zwiedzających niesamowite wrażenie. Schronisko powstało razem z rozpoczęciem turystyki na tym terenie, początkowo służyło jako bar; w 1881 roku Edmund Clary-Aldringen, czeski polityk, postanowił wybudować w miejscu schroniska dworek wycieczkowy. Jego wykonanie zajęło rok, w międzyczasie powstał droga z dworku do Hřenska, a także trasa spacerowa do Mezni Louka. Na początku gośćmi w górskim pałacyku była czeska burżuazja i szlachta. Kamienne i drewniane krużganki, pośród skalnego krajobrazu wyglądają niebywale delikatnie i kontrastowo, potęgując wrażenie ogromu niedalekiej Bramy Pravčickiej. w 2003 roku, na pierwszym piętrze budynku otwarto muzeum Czeskiej Szwajcarii.
Wąwóz Edmunda
Kolejną atrakcją, której ni możesz ominąć podczas pobytu w Czeskiej Szwajcarii, jest Wąwóz Edmunda. Jego zwiedzanie odbywa się ścieżką wzdłuż kanionu, połączonym z flisackimi przeprawami przez rzekę Kamienice. Razem z Wąwozem Divoka oraz Ferdynanda tworzą kompleks Wąwozów Kamienice. Aby w całości pokonać wąwóz, warto wcześniej sprawdzić, w jakich godzinach odbywają się spływy flisackie, które będą nieuniknione w trakcie całej wycieczki. Podczas spaceru oraz wodnej przeprawy, możesz podziwiać poziome ściany wąwozu, wznoszące się nawet na 150 metrów. Woda tutaj płynie spokojnie (niekiedy wąwóz nazywany był cichym), a Ty możesz podziwiać otaczająca naturę Czeskiego Parku Narodowego.
Dziki wąwóz Divoka souteska
Pomysł zwiedzania wąwozu tratwami miał swój początek w pewnym XIX-wiecznym wyścigu, odbywających się właśnie na tych łodziach. Okazał się to dobry sposób na odkrywanie części wąwozu niedostępnych dla spacerowiczów. Poza wyznaczeniem tras flisackich, wzdłuż wąwozu powstały kładki oraz ścieżki, pozwalające na wycieczkę woda-ląd. Trasa pozwala na podziwianie wąwozu, od czasu do czasu urozmaicona jest tunelami, a przejście całej drogi nie może się odbyć bez flisackiej pomocy.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Czeska Szwajcaria to miejsce, w którym spędzanie czasu to czysta przyjemność, połączona z aktywnym wypoczynkiem. Jeśli jednak nie masz ochoty na całodzienne wędrówki, znajdą się atrakcje, które Cię usatysfakcjonują.
Szwajcaria Saksońska (Saska Szwajcaria)
Nazwę Saskiej Szwajcarii przypisuje się części Gór Połabskich, które znajdują się po niemieckiej stronie Łaby. Rozciąga się od czeskiego Děčína aż do saksońskiej Pirny. Zwiedzanie tej części krainy geograficznej można łączy z pobytem w Czeskiej Szwajcarii, zapewniając sobie jeszcze więcej niezapomnianych atrakcji i widoków. W saksońskiej części Gór Połabskich warto odwiedzić kurort Rathen oraz Bastei, największa atrakcje saskiej Szwajcarii. Rathen to mała miejscowość uzdrowiskowa, z której możesz zacząć wycieczkę do Bastei, lub udać się w stronę pobliskiego jeziora Amselsee.
W Bastei czeka na Ciebie kamienny most, którym będziesz mógł przejść się pośród bogatych form skalnych. Pnące się w górę kamienne kolumny wyrastają spomiędzy gęstego lasu. Jest to szczególnie niesamowity widok późną wiosną, gdy zieleń drzew jest soczysta i powalającą.
W przeszłości nad skałami górował zamek Neurathen, do którego można było dotrzeć, jeszcze wtedy, drewnianym mostem. Po budowli zostały jedynie niezauważalne ślady, a dla turystów najbardziej rozpoznawalnym punktem Bastei jest wybudowany most. Jego obecny wygląd to efekt XIX-wiecznej przebudowy, powstałego wcześniej, drewnianego mostu. Nie zmienia to faktu, że warto przejść nim do końca, na pozostałości dawnego zamku. Jest to fantastyczny punkt widokowy, do podziwiania wszechobecnych formacji skalnych, a także wspinaczy w trakcie działań. Oprócz mostu warto odwiedzić inne punkty widokowe, zlokalizowane wokół niego. Poza niezapomnianymi widokami będziesz miał okazję powspinać się pośród monumentalnych kolumn, z góry zobaczysz kurort Rathen, lewy brzeg Łaby oraz Twierdzę Königstein.
Panská skála
Charakterystyczne, bazaltowe wzgórze na południe od Czeskiej Szwajcarii przyciąga rzeszę turystów swoim nietypowym kształtem, przypominającym organy. Wskazuje na to nawet czeska nazwa ego miejsca – Kamenné varhany. Piszczałki z bazaltu osiągają nawet do 20 metrów wysokości. U stóp Pańskiej Skały znajdował się kamieniołom bazaltu, który dziś stanowi dwa, nieduże jeziorka. wzniesienie o wysokości 595 m n.p.m zbudowane jest z 20-25 centymetrowych słupów bazaltowych, ciasno ustawionych obok siebie, wznoszących się do 20 m wzwyż. Pańska Skała jest także najstarszym w Czechach rezerwatem geologicznym; należy także do jednego z najstarszych tego typu obiektów w Europie.
Czeska Szwajcaria to miejsce, które z pewnością zapadnie w Twoją pamięć. Jeśli szukasz miejsca, w którym odpoczniesz na łonie natury, w ciszy i pośród nietuzinkowych widoków na fenomenalne formacje skalne, to miejsce idealne dla ciebie. Nie czekaj i już teraz zaplanuj swoja podróż do Czeskiej Szwajcarii!