Atrakcje na Helu – alternatywny przewodnik

atrakcje na helu

Co warto zobaczyć na Helu?

Hel to bardzo atrakcyjne miasto pełne wielu zakamarków i pięknych miejscówek. Nie jest duży, bo posiada jedynie 21 kilometrów kwadratowych powierzchni, przez co można go przejść całego w jeden dzień. Można powiedzieć, że jest miastem nieco hipsterskim i nie przypominającym innych nadmorskich miejscowości. Jest jedyny w swoim rodzaju. W zatoce helskiej występują silne wiatry, dzięki czemu stała się popularna wśród fanów kitesurfingu. Na obu brzegach istnieje sporo szkółek kitesurfingowych, dlatego ten kto jest odważny – może nauczyć się czegoś nowego.

Warta uwagi jest również promenada na Cyplu, która jest idealna na rodzinne spacery i podziwianie morskich krajobrazów. Droga na Cypel prowadzi przez długi, wydmowy las, w którym można natknąć się na pozostałości tak zwanego Rejonu Umocnionego Hel, czyli kompleksu umocnień , wybudowanego w latach 30tych XX wieku. Po drodze można spotkać wiele zwierząt, ponieważ jest to rezerwat dzikiej przyrody.

Dochodząc do samego cypelka Helu zaskoczy nas przepiękny widok i plaża rozciągająca się z każdej strony. Morze dosłownie otacza i z prawej i z lewej. Co ciekawe głębokość morza przy samym Cyplu to 60 metrów. To bardzo dużo, ale jest to spowodowane cumowaniem i postojami statków wpływających do portu w Gdańsku. Idąc dalej promenadą spotka się ciekawe wystawy o fokach i rzeźby wykonane z plastiku i szklanych butelek. Mają one reprezentować dbanie o przyrodę helską. Ponoć butelki, z których wykonano rzeźby zostały znalezione na plaży i w wodzie. Wieczorem warto wybrać się na spacer po wybrzeżu i centrum miasta. Odbywa się tam wiele koncertów – szczególnie w okresie wakacyjnym.

Zobacz także: Mazury wakacje pełne wrażeń i pięknych widoków

Hel zimą – wady i zalety

Mniej ludzi odwiedza morze zimą… chyba, że mieszka niedaleko. Hel poza sezonem jest równie atrakcyjny. Dodatkowo widok zamarzniętego morza i zimowy krajobraz zapierają dech w piersiach. Zimą w porcie jest pusto. Wieje tak zimny wiatr, że nie da się ustać, jednak warto wybrać się na molo, aby spotkać rybaków przy pracy. Mnie udało się trafić na rozładunek kutra, który wrócił z połowu. Zimą jest tam zupełnie inaczej – nie ma tłumów. A wokół słychać tylko ciszę i zagłuszający ją krzyk mew. Czasem przy plaży można spotkać odpoczywające foki i morświny. Tak naprawdę ja zauważam same zalety odwiedzenia Helu w zimie… no może jedyny minus to przeszywający mróz.

co warto zobaczyć na helu

Co zwiedzać na Helu

Na Helu można zwiedzić:

  • Fokarium, które jest jedynym w Polsce ośrodkiem z fokami szarymi. Jego celem jest odtworzenie kolonii tego gatunku. Co ciekawe nie można traktować go jak zoo i poza karmieniem nie ma żadnych atrakcji. Fokarium to dom/ ośrodek dla fok, które przechodzą tam kurację lub są leczone. Gdy dojdą do siebie – są wypuszczane do morza.
  • Muzeum Rybołówstwa, które dawniej było budynkiem kościoła. Dzisiaj można dowiedzieć się tam np. jak wielki wpływ na rozwój rybołówstwa miała duża liczba dni postnych w średniowieczu. Dodatkową atrakcją jest tam taras widokowy na wieży.
  • Latarnia morska

Zobacz także: Sopot – słynny polski kurort. Zaplanuj idealny urlop w nadmorskim mieście

Hel – ciekawe miejsca

Na Helu każdy może znaleźć coś dla siebie. Miasto ciągle się rozwija i poszerza wachlarz swoich atrakcji. Całe centrum i deptak przy porcie dosłownie obsypane są ciekawymi miejscami, w których można spróbować nadmorskich smaków, w tym świeżych ryb złowionych kilka godzin wcześniej. Okolica jest bardzo rozwinięta turystycznie, dlatego nie da się tam nudzić.